Strana 5 z 5
ASUS obvykle v nižších cenových hladinách nepatřil k nejzajímavějším. Jeho desky sice mají slušnou kvalitu, jednu z nejlepších, ale většinou stojí více, takže poměr cena/výkon nebýval jejich silnou stránkou. V případě aktuální ASUS série TUF desek pro AMD AM4 platformu, je ale vše jinak. Nejen kvalitou je ASUS v daných cenových hladinách špičkou, ale dokáže to za podobné ceny konkurenčních méně kvalitních modelů. Jinými slovy, ASUS nyní nabízí i skvělý poměr cena/výkon!
- RYZEN 9 3900X na B450 platformě
Pokud vám jde hlavně o cenu, tak samozřejmě AMD B450 desky nic na trhu neporazí. Z hlediska poměru cena/výkon naprosto excelentní platforma. ASUS TUF B450-PRO GAMING za 2500 korun je pak jasný král. Nejlepší levná B450 deska na trhu a poradí si i s RYZEN 9 3900X procesorem. Ano, v jeho případě už je tam určitý výkonový pokles proti kvalitnějším X570 deskám, přeci jen 3900X má dva 8jádrové čipy v sobě, a vyšší nároky na kvalitu napájení apod. Pokud bychom testovali jen s 3600X/3700X, žádné významné rozdíly výkonu proti X570 by nebyly. Samozřejmě s výjimkou ovlivnění věcí při osazení PCIe 4.0 SSD nebo GPU.
Každopádně ano, můžete i do výborné ASUS TUF B450-PRO GAMING za 2500 korun klidně 12 jádrový RYZEN 9 osadit a užívat si špičkového výkonu. Bude sem tam o několik málo % slabší než když je osazený v X570, a rozdíl výkonu poroste při taktování nebo PBO atd. Ale tu úroveň toho výkonu mít bude a vše běhá bez potíží. Nicméně X570 platforma má pochopitelně výhody. Pokud začnete ladit paměti, tak zatímco na B450 bude maximem 3200MHz CL14, u X570 jede bez potíží 3600 i 3733MHz při CL14 (s hodně kvalitním RAM kitem). To udělá několik % výkonu zejména ve hrách a CPU omezených scénářích. Výhoda lepších PCB, lepší podpory pamětí a k tomu lepšího napájení i PCIe 4.0, se tedy postupně nasčítá.
- ASUS TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi)
Pokud tedy jste ochotni si připlatit a chcete využít maximum, co RYZEN 3000 platforma nabízí, je X570 jasná volba. ASUS a jeho TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) pak představuje asi nejlepší kvalitní cenově dostupný X570 základ na trhu. Jsou sice ještě levnější desky, ale už jsou u nich vidět úspory, některé mají výrazně horší PCB, napájení atd. U téhle desky ale ASUS právě v těchto ohledech nešetřil a je to hodně znát.
Překvapivě ve srovnání s podobně drahými deskami konkurence, ASUS má lepší kvalitu. Všeho všudy jen jeden model jednoho konkurenta je za podobnou cenu srovnatelný (či v oblasti kvality napájení ještě dokonce o kousek lepší). Všichni ostatní jsou jasně horší. A ASUS přesto dokáže svou desku nabídnout za podobnou cenu. Takže poměr cena/výkon v rámci X570 desek mají TUF modely výborný.
Ale ano, 5399 a 5899 korun (Wi-Fi verze) za základní desku, není zrovna málo. Za tyhle peníze jsme téměř kdysi kupovali absolutní TOP ROG CrossHair X370. Nicméně kvůli PCIe 4.0 a podpoře supervýkonných 12 a 16jádrových RYZEN 9, musí prostě X570 desky mít odpovídající kvality. A tahle je má. Je to sice mainstreamová deska, jedna z nejlevnějších X570 v nabídce ASUSu, ale zpracování má jako leckteré starší high end desky v řadě ohledů. Obecně vyšší cena X570 desek je problém celé platformy. A deska jako je tahle, by se i mě osobně líbila více, kdyby začínala někde kolem 4990 korun (bez Wi-Fi). To už by byla dostupnější a dávala smysl i pro levnější RYZEN 3000 procesory.
Pokud jde o desku samotnou, tak z mého pohledu ASUS neměl šetřit na té integrované zvukovce. ALC 1200 je sice mnohem lepší než ALC 887, ale není to ALC 1220. A je dost slušná šance, že mnoho uživatelů u téhle desky bude ten integrovaný zvuk primárně využívat, takže tady by dávalo smysl jej udělat co nejlepší. Naopak 8x SATA mě přijde přehnané, v době kdy M.2 jsou standard a klasická HDD skoro nikdo nekupuje, prostě stačilo by méně. A úspora se tedy dala najít tady. Jinak z hlediska výbavy má vše, co je třeba, až na absenci konektoru pro přední USB 3.1 konektory pro skříň. Má jen 3.0 konektor. Samozřejmě z funkčního hlediska je nejkontroverznější ten ventilátor na pasivu čipsetu, což je ale opět problém prakticky všech X570 desek. Stojím si za tím, že kdyby výrobci desek používali klasické heatsinky, ne ploché rádoby ozdobné pasivy s minimální vyzařovací plochou, že by tam ten ventilátor nebyl ani třeba. Sice žádné problémy v praxi nedělá, ale pro řadu uživatelů je zbytečným zdrojem obav. Funkčně a designově to prostě není ideální řešení.
Celkově však říkám jasně, pokud chcete cenově dostupnější X570 desku, tak se vyhněte těm nejlevnějším. Jsou u nich velké úspory na kvalitě a za ty stále nemalé peníze prostě nestojí. Na rozdíl od ASUS TUF Gaming X570-PLUS (ve verzi bez i s Wi-Fi). Ta je rozhodně jednou ze dvou nejlepších cenově dostupnějších X570 desek, která je na trhu. Určitě bych ji doporučoval jako minimum, pokud chcete plně využít výhod nové platformy a pořídit X570 desku.
ASUS u ní nešetřil v těch klíčových faktorech, a tak máte jistotu špičkového výkonu a bezproblémového provozu i s 12 či dokonce 16jádrovým RYZEN 9 procesorem. Výbava desek je také více než dobrá. Mezi X570 deskami má ASUS TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) vynikající poměr cena/výkon, a tedy rozhodně doporučujeme. Některé potěší i pěkným designem bez přehnaného RGB podsvícení. Zkrátka je to trochu jiná TUF než v minulosti, ale opět vynikající.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|