Strana 1 z 5
- TEST: ASUS TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi)
– cenově dostupná kvalitní X570 deska pro RYZEN
Tohle je nová základní deska ASUS ze série TUF. Jak víte, tak bohužel už nejde o TUF Sabertooth s těmi nadstandardními 5ti lety záruky, což byla velmi unikátní a populární série. ASUS bohužel TUF sérii předělal na herně mainstreamově orientovanou značku za dostupnější cenu, proti dražším ROG sériím. Je samozřejmě škoda, že TUF Sabertooth nepokračuje, ale to neznamená, že aktuální TUF je špatná série. Právě naopak.
Můžu na rovinu říci, že ASUS se dost snaží a u této cenově dostupné řady opravdu tlačí kvalitu tak, jak jen je to možné. A nezřídka tyhle desky jsou lepší, než většina konkurence za podobné peníze, a to ASUS nepatřil obvykle v nižších cenových hladinách k nejlepším.
Rozhodně to mohu říci o ASUS TUF B450-PRO GAMING, což je s přehledem nejlepší cenově dostupná AM4 základní deska kolem 2500 korun. A uvidíte ji i v dnešním testu, kdy jsme na ní také vyzkoušeli 12jádrový RYZEN 9 3900X. Nás dnes ale zajímá asi zatím nejkvalitnější model z aktuální TUF série základních desek.
- ASUS TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi)
Tahle deska existuje ve dvou provedení. Námi testované, které má integrovanou Wi-Fi, a nemá proto jeden PCIe x1 slot, a pak verze bez Wi-Fi, která má ten slot. Jinak jsou stejné. Cena je 5399 korun respektive 5899 korun za verzi s tou síťovkou. Ano, já vím, někteří budou zcela oprávněně lamentovat, že za 5,5 tisíce korun to nejsou zrovna cenově dostupné desky. Jenže ony mají prostě tu kvalitu provedení i výbavy. A na poměry AMD X570 platformy, což je dnes jasně nejlepší mainstreamová PC platforma na trhu, jsou jedny z nejlevnějších modelů vůbec.
Tím se vracím k předchozím článkům, kde jsem říkal, že prakticky neexistuje nekvalitní X570 deska. Jsou dražší a provedení a zpracování tomu odpovídá. Minimálně v případě nabídky ASUS. Tohle prostě není předražená mainstreamová deska, tohle je kvalitní deska zcela odpovídající ceně a musím říci, že i jedna z nejlepších cenově dostupných X570 desek na trhu vůbec.
V čem vyniká prakticky nad veškerou konkurencí (s výjimkou jednoho konkurenčního modelu jiného výrobce), to je kvalita napájení, kvalita PCB a výbavy. ASUS se hodně zlepšil zejména u toho napájení. To je hodně masivní a zejména hodně efektivní z velmi dobrých komponent. Chlazení tak může být kompaktnější. PCB desky má také 6vrstev, což už mají jen ty lepší desky a je to dobrý základ pro co nejlepší kvalitu integrovaného zvuku, ale také pro velmi dobré možnosti taktování a úprav časování pamětí. U X570 desek je ale dražší vícevrstvé PCB použito především kvůli tomu, že všechny PCIe linky jsou verze 4.0. Tedy mají dvojnásobnou rychlost a přenosovou kapacitu proti PCIe 3.0, ovšem to klade vyšší nároky na kvalitu přenosu a napájení.
Takže i levnější desky X570 musí tohle mít a pokud výrobce nechce riskovat velkými úsporami na kvalitě, a tedy potenciální funkčnosti, tak prostě 5 tisíc korun za desku odpovídá zpracování. ASUS samozřejmě vzhledem k ceně nemohl osekat moc věcí na výbavě, protože za více jak 5tisíc prostě očekáváme vyšší standard výbavy.
Jediná úspora je vidět na integrovaném zvuku, kde místo ALC1220 je jen očesaný ALC1200. Nevím, jestli je to správné místo na šetření u takové desky. Každopádně z hlediska ostatní výbavy je zde vše, co je třeba. 2x M.2 sloty, 8x SATA, USB Type-C a hromada USB portů vůbec. K dispozici je i ta o něco dražší dnes testovaná edice s Wi-Fi a BT modulem.
Rozhodně má tahle deska vše, co většina uživatelů skutečně potřebuje. ASUS tak ušetřil zejména na designových parádičkách, které najdeme na výrazně dražších ROG modelech. To znamená žádné masivní oplastování nebo RGB prvky. Zde je podsvícena jen velmi malá část desky, takže hodně decentní. Samozřejmě velkou úsporu přineslo zjednodušení PCB a výbavy v oblasti taktování. ROG desky mají hromady extra prvků a výbavy pro přímé ovládání a taktovací hrátky, nic z toho na TUF nehledejte. Samozřejmě taktovat na této desce jinak jde běžnými způsoby, pro domácí využití více než dostatečné.
Celkově se ASUS snažil u téhle desky nabídnout prostě maximální kvalitu zpracování a stabilitu provozu, při zachování všech prvků výbavy, které může dnes uživatel moderního PC vyžadovat. Jak se mu to povedlo už prozrazuje naše dnešní recenze …
|