Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme GTX 1080 ASUS STRIX, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor. Nové Coffee Lake procesory žerou díky přidání další části čipu o něco více než KABY LAKE. Protože ale v sestavě máme jen i5-8600K s aktivními 6jádry6vlákny není to tak extrémní. I tak se ale spotřeba posouvá na úroveň i7. Takže roste výkon ale i jej musíte uživit. Spotřeba PC s Intel procesory po updatech SPECTRE/MELTDOWN lehce stoupla, zátěž na CPU se zvýšila, ale rozdíl jsou malé jednotky W.
Pokud jde o chlazení desky, tak Z370/270 čipset je nenáročný. Napájecí kaskáda desky zvládá vše bez potíží, i když je hodně základní. Pasivy, byť bez posílení heatpipe, jsou zcela v pohodě a drží teploty kolem 55°C. Není to deska pro náročné taktování, ale zvládne to.
Z hlediska takování Intel u stávající generace 14nm procesorů už toho moc nevykoumá. Kvůli tlaku konkurence zvedl základní takty poměrně vysoko a je to jeho jediná výhoda dnes. AMD končí se svými čipy na 4,1-4,2GHz, více prostě nejdou, Intel však dokáže dostat 4,5-4,7GHz běžně a s taktováním může jít i přes 5GHz. A této výhody plně využívá. Taktovat jdou opět jen některé modely (u AMD všechny). Takže naše i5-8600K, které má sice oficiálně uveden takt 3,6GHz, v běžné praxi s AiO chlazením běhá normálně na 4,1GHz na všech jádrech (záleží tedy na vašem chlazení) – a to proto, že když necháte voltáž na AUTO, desky to zvednou tak, že procesor je vlastně přetaktovaný, takže proto má 4,1GHz, když to necháte na auto jako default :). A výkon tomu odpovídá a ten vám prezentujeme. Nicméně dokáže těch 5GHz na všech jádrech poskytnout.
V ruce máme nicméně jen vybrané TOP testovací vzorky Intelu, nemůžeme zaručit, že běžné verze půjdou taktovat stejně dobře. Každopádně s výkonným AiO dokážeme dostat tenhle procesor zcela stabilně na 5,1-5,2GHz udržet při cca 1,4V. Což je velmi slušné. Osobně bych však nedoporučoval překračovat 1,3V napětí při běžném provozu, takže třeba s 1,25V šlo udržet 4,9GHz stabilně, s 1,3V pak 5GHz, (při 5,1GHz už to občas padalo, možná by se to dalo doladit). Každopádně 5GHz bych považoval za realistický solidní průměr, který by měl být dosažitelný s většinou kusů (ale určitě ne se všemi). Existují i kvalitní kousky, se kterými se dá jít na 5,3 a dokonce 5,4GHz s delidem, což by měla být známka a přínos vylepšené 14nm výroby, kterou Intel pro tyto nejnovější čipy používá. Bohužel, taktovat jde jen Core i5-8600K, levnější a zajímavější i5-8400 je už pro taktování zamčeno. Tato politika Intelu nahrává AMD, jehož konkurenční RYZEN 5 uzamčené nejsou.
Testovaná TUF Z370-PRO GAMING není pro náročné taktování stavěna. 5GHz sice na našem CPU dokážeme nakonec také dostat, ale vyžaduje vyšší napětí než na jiných deskách, takže bych to moc nedoporučoval. Nicméně ano, deska dokáže snést vyšší takty a udržet je (4,9GHz je rozumné). Osobně si ale myslím, že primární zaměření TUF série je na stabilní bezpečný provoz, a tak většinu uživatelů nejspíše bude zajímat právě tohle, a nikoliv taktování u této desky.
|