Strana 3 z 5
Konkurencí Intel X299 je AMD X399 a samotná X299 pak nahrazuje X99. K dispozici mám „jen“ desetijádrový Core i9-7900X procesor, ale ten už má právě těch maximálních 44 linek, takže využívá desku naplno.
Pro otestování jsme zvolili několik aplikací, které prověří jednotlivé oblasti, jež nás zajímají. Používám starší verzi sestavy z loňska, abychom mohli porovnat výsledky. Ono sehnat X299 desky na opětovné otestování není úplně jednoduché.
A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň a kvalita výbavy. Nicméně v rámci různých platforem jsou samozřejmě ve výkonových testech výsledky různé.
U herních testů už ale zdaleka takové rozdíly nejsou a nelze je ani čekat, a to měříme v nižším rozlišení.
Co nás hodně zajímalo, je výkon SATA a M.2. Ukazuje se, že X299 má v oblasti M.2 o něco nižší výkon, ale tady jde asi hlavně o stabilitu.
Zajímavé je také srovnání zvukových karet, kde nová generace integrovaných zvukovek je výrazným zlepšením. Asi nepřekvapí, že současná generace desek je na tom mnohem lépe. ASUS nabízí běžný standard v rámci současných high end desek.
Upozornění: V souvislosti s bezpečnostní dírou v procesorech Intel, je nutné ji opravit i updatem BIOSů, takové však v době dělání recenze nebyly k dispozici pro tuto desku, taktéž není testováno s poslední aktualizací W10, která záplatuje tuto díru a o něco snižuje výkon. Berte na to tedy ohled
V běžné praxi jsme se s deskou nesetkali se žádnými funkčními problémy. Podívejme se dále, a to na provozní vlastnosti desky a taktování ...
|