Strana 5 z 5
Asi není pochyb o tom, co je hlavní zajímavostí dnes testované ASUS WS X299 SAGE desky. Je to výbava a řekněme že ASUS trochu napravuje zaostávání Intelu, jehož CPU mají jen 28 (core i7) nebo 44 linek (Core i9), zatímco konkurence má 64 linek u všech Threadripper modelů. ASUS tedy dodal hned dva PLX můstky, čím umožnil, že když osadíte všech 7 slotů, tak máte k dispozici konfiguraci x16/x8/x8/x8/x8/x8/x8 a k tomu hromadu další výbavy kolem. To se jen tak nevidí. A pokud tohle chcete v serverové variantě s XEONEM apod. stojí to pořádný balík. Nicméně pokud někdo pochybuje, z jakých modelů ASUS tuhle desktopovou WS SAGE desku odvozuje, tak prosím:
ASUS samozřejmě nemohl napravit všechny nedostatky, které X299 platforma Intel proti AMD X399 má. Pokud doufáte v podporu XEON procesorů a ECC pamětí, tak bohužel i když je pravdou, že Core i9 jsou prakticky jen přeznačené XEON modely, protože Intel s nimi původně nepočítal. Ovšem nějaké ty funkcionality jim vzal a musíte si za ně pořádně připlatit (hlavně ECC) což se ovšem v podstatě nevyplatí, protože už Core i9 jsou velmi předražené ve srovnání s tím, kolik stojí konkurenční ThreadRipper modely. V této souvislosti je tak trochu škoda, že ASUS souběžně s X299 SAGE nevydal ještě X399 SAGE, protože ta by dávala možná i větší smysl, protože Threadripper umí ECC paměti a nemusíte si u něj připlácet ani na vyšší formy RAIDu (tady si musíte koupit Intel VROC na který má deska konektor) atd. Možná ASUS nevěřil, že AMD takhle rychle strčí Intel do kapsy, ale není všem dnům konec, X299 a X399 pokračují dál takže uvidíme.
Dnes tedy můžeme hodnotit jen ASUS WS X299 SAGE, a je to fenomenální deska pro toho, kdo alespoň trochu dokáže využít to extra, co nabízí. Osobně si myslím, že ASUS mohl najít ještě místo na WiFi/BT (i když vzhledem k určení desky to asi není podstatné), mohla mít možná více M.2 pozici, i když proč, když má právě tu hromadu těch PCIe slotů a můžete do toho naládovat opravdu hodně PCIe SSD disků. Spolu s několika grafikami a dalšími kartami. Myslím si také, že ASUS mohl tu desku udělat ještě výjimečnější, mohl mít třeba nějaké speciálnější LAN apod. Mohla mít i ThunderBolt v základu, má ale na desce konektor pro připojení rozšiřujícího modulu.
To hlavní ale deska má, extrémně bohatou výbavu, vynikající zpracování s posílením řady klíčových prvků a samozřejmě špičkovou softwarovou podporu k tomu včetně ASUS Control Center apod. Vzhledem X299 platformě je to tak „WorkStation“, jak to asi může být a Intel v rámci desktopové platformy pro Core procesory dovolí.
ASUS WS X299 SAGE je výjimečná základní deska, kdy řekněme běžný nadšenec se bude škrábat na hlavě, a těžko by našel uplatnění na vše, co tahle deska nabízí. Ale jsou mezi námi tady, kteří řeší každý slot a každou PCIe linku a pro ty je tahle deska přesně určena. Je dobrým základem pro stavbu pracovní stanice za rozumnou cenu s velmi vysokým výkonem. Kvalitativně má deska vysoce nadstandardní zpracování, bavíme se o serverové levelu zpracování, ostatně ASUS má SAGE desky i pro XEON procesory včetně desek s dvojicí socketů.
WS X299 SAGE je tak na to, čím je, i cenově docela rozumné řešení, kdy stojí necelých 13 tisíc korun. Myslím si ale, že o něco větší smysl by dávala spíše X399 SAGE verze, kdy ThreadRipper vychází o poznání výhodněji a zajímavěji jako „levná“ pracovní stanice, když prostě nechcete jít do hardcore WS platforem na XEON/EPYC řešeních. Uvidíme. Každopádně pokud jste dosud při pohledu na X299 desky smutně koukali, že prostě žádná nemá dost výbavy, tak už se můžete radovat a vyrazit na nákup. ASUS WorkStation X299 SAGE je přesně pro vás!
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|