Strana 3 z 7
- ASUS X99-DELUXE - Balení a základní deska
Balení je poměrně jednoduché a ve stylu ASUS, jak je už dlouho známe. Nepřerostlá krabice s odklápěcím víkem na sobě má všechny informace, které jsou třeba.
Samozřejmě nechybí detailní popis všech technologií, které deska umí, nabízí a podporuje.
Uvnitř najdeme rozsáhlé příslušenství, včetně tří specialit tohoto modelu.
Kromě rozsáhlé kabeláže, externí antény a další věcí, jsou tu i tři netradiční prvky. Prvním je speciální modul pro připojení dalších ventilátorů s vlastním napájením.
Druhým prvkem je přídavná PCIe karta, na které najdeme slot M.2 pro připojení jakkoliv velikého M.2 SSD disku. A třetím prvkem je speciální kovový stojánek, do kterého se dá vložit jakýkoliv M.2 SSD disk a je určený pro na stojato připojený M.2 SSD disk přímo na desce.
Nás ale zajímá hlavně vlastní deska. Ta má zbrusu nový design proti všem předchůdcům. Převahu modro-bílé (ASUS P9X79) a později zlaté vystřídala kombinace jasně bílé se stříbrnou, ovšem všechny ostatní prvky, sloty a konektory jsou šedé až černé. Bílo-stříbrné jsou vlastně jen ozdobné kryty pasivů a netradičně i částečně zakrytý kus PCB desky.
Proti X79 platformě se uspořádání X99 vlastně nezměnilo. Novinkou jsou jen některé prvky výbavy, které u X79 platformy nebyly. Patice LGA 2011-3 je stejně obrovská jako LGA 2011 u X79 a zabírá velkou část desky. Však také procesory HASWELL-E jsou pořádné kousky, jak se patří a nezaclání v nich žádná zbytečná integrovaná grafiky ani jiné ptákoviny.
Protože je to 4kanálová platforma (pokud jde o řadič pamětí), tak jsou sloty pro RAM po obou stranách patice CPU. Celkem jich je 8 a celkem pojmou 64GB DDR4 pamětí na libovolné rychlosti (ASUS uvádí 3200MHz+OC, Intel má nativně podporu 2133MHz). Samozřejmostí je posílená napájecí kaskáda jak CPU, tak pamětí i dalších částí desky.
Změna nastala v oblasti počtu PCIe linek, jejichž řadič je samozřejmě umístěný v CPU. Intel u nejnižšího modelu povolil jen 26 linek. U vyšších jich je 40 - ASUS to vyřešil přepínačem na desce. Toto ovlivňuje možnosti, pokud jde o rozdělení linek a jejich počet v každém slotu, což je omezením hlavně při větším počtu grafik. Deska dokáže obsloužit až 4x GTX grafiky v SLI nebo 4x Radeon v CrossFireX.
Na co si určitě stěžovat nebudete, je počet SATA, USB a všeho ostatního. Deska má vlastně 12x SATA 6Gbps. Ty jsou samozřejmě různě dělené, má tedy v rámci nich i 2x SATA Express. Kromě toho je ale ještě na desce netradičně pro vertikální připojení, umístěn M.2 Express port pro SSD karty a navíc ještě na dodávané PCIe kartě je další M.2 SATA Express.
Stejně obrovská je i nabídka USB. 6x USB 2.0 a 14 x USB3.0, z nichž 12 jich je na zadní straně. Kromě toho jsou na zadní straně i dvě vylepšené LAN a hlavně nová generace integrované WiFi/BT s rychlejší až 1300Mbps WiFi a pochopitelně je zde i BT v4.0.
Vynikající je pak zvuková karta, kdy čip Realtek® ALC1150 je doplněný pořádnými zesilovači a další elektronikou, to všechno je odděleno na PCB a ještě odstíněno. Jedná se samozřejmě o 8kanálový zvuk.
Deska má na sobě i pár specialitek. Celkem zajímavé je umístění baterie. Nechybí tlačítka na ovládání desky, segmentový display a ovladače speciálních funkcí, včetně rychlého FLASH Biosu z USB. Dále jsou zde přepínače EPU, TPU a věcí kolem taktování a testování jednotlivých prvků. Ačkoliv je na desce šest 4-pin konektorů pro ventilátory, ASUS přidal ještě speciální konektor pro připojení externího modulu s vlastním napájením pro připojení extra 4 dalších ventilátorů a měřících sond.
Shrnutí: Na formátu ATX (305x244mm) v případě ASUS X99-DELUXE najdeme asi maximum tohoto, co dnešní základní deska může nabídnout. Ať přemýšlíme, jak přemýšlíme, nějak nemůžeme přijít na nic, co by téhle desce chybělo (či přebývalo). Nabízí prostě všechno, co čekáte, že vybavená deska pro výkonný PC bude mít a obsahovat. Líbí se nám nový jednoduchý design a zkrátka na pohled opravdu luxusní deska se vším všudy.
Takže nás napadlo podívat se na srovnání s předchůdcem, než se pustíme do jejího testování.
|