Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti a taktování
Ještě než se podíváme na závěr, řekněme si něco o provozních vlastnostech testovaných základních desek. Začněme u spotřeby PC s jednotlivými modely:
Ačkoliv má deska jen mini-ATX rozměry, spotřebou si rozhodně nezadá s většími ATX modely. Ostatně, co také čekáte, když má opravdu bohatou výbavu ve všech směrech a velmi silnou napájecí kaskádu. Spotřeba je ale přeci jen o něco nižší než u větších desek, což je jistě plus.
Pokud jde o chlazení, nelze desce cokoliv vyčítat. Napájení je chlazeno velmi dobře, samotný čipset je pak opatřen jednoduchým pasivkem, ale protože skoro netopí, je to zcela dostatečné řešení.
Věc se má tak. Pro taktování na Intel Z87 potřebujete odemčený K procesor. Ten máme v podobě Intelu Core i7-4770K, tedy toho nejlepšího, který do LGA 1150 platformy vůbec existuje. Bohužel při běžném domácím OC zjistíte, že omezením nejsou ani tak možnosti desky, ale hlavně procesoru, který prostě s běžným i velmi výkonným vzduchovým chlazením končí někde kolem 4,5GHz s vodníkem pak kolem 4,7GHz.
A jaké překvapení, s ASUS Z87I PRO jsme opět skončili na těch 4,7GHz s vodním chlazením. Zde prostě žádné překvapení nastat ani nemohlo. Z hlediska samotného taktování, inu IMPACT to není. ROG desky na sobě mají výbavu, kterou při OC opravdu oceníte. Taktování na ROG je prostě lepší, pohodlnější a jednodušší. ASUS Z87I PRO má standardní podporu i výbavu v tomto směru, ale BIOS toho nabízí hodně, taktovat lze pohodlně i přes aplikace přímo z Windows, takže pokud máte K edici procesoru Intel, nataktujete si jej i na této desce bez problémů.
|