Strana 1 z 4
- TEST: ASUS Z97-A s USB 3.1
jako cenově dostupný základ a taktování Intel Pentium G3258
Jaký přínos má USB 3.1 a jak si cenově dostupná deska poradí s taktováním populárního Pentia?
Už jsme otestovali řadu základní desek na Z97 a jak víte, tato platforma pomalu končí. V redakci ale ještě máme dvě zajímavé Z97 desky, které vám ukážeme. Z97 platforma však brzy přestane být aktuální, ačkoliv pro levnější procesory Intel aktuální ještě nějakou dobu bude. Každopádně dnes se podíváme v uživatelském testu (mimo naši obvyklou sestavu) právě na jednu z cenově dostupnějších plně vybavených desek s čipsetem Z97, který umožňuje plnohodnotné taktování, takže pokud uvažujete o levnějším (ale i třeba dražším CPU) Intel do patice LGA 1150, mohla by vás tato základní deska zajímat.
Jeden ze střední třídy ASUS modelů pro Z97 platformu. Nemá GAMING ani ROG ani TUF styl, což by mohlo být pro někoho zajímavé. Svou výbavou i zpracováním se snaží zachovat si dobrý poměr cena-výkon.
Deska má některé podobnosti s vyššími a dražšími modely ASUS Z97 desek, ale samozřejmě vzhledem k cenovce se bavíme opravdu jen o základech, přesto nic zásadního vlastně nechybí. Rozdíl proti dražším modelů ohledně výbavy je především v jejím množství.
ASUS Z97-A ale nabízí M.2 slot pro SSD karty, má i SATA Express, USB 3.1 a dokonce i jakousi základní zvukovou kartu s posílením a oddělením na PCB.
Má ale i starší prvky, jako například dva PCI sloty, má i PS/2 a všechny druhy grafických výstupů (VGA, DVI, HDMI i DP). Na to všechno jsou navázány samozřejmě technologie Intel i některé vlastní technologie ASUS.
Nechybí samozřejmě propracovaný BIOS, monitoring všeho možného, k tomu jsou i aplikace do Windows, včetně možnosti taktovat a nastavovat vše, co je možné. Deska aktuálně stojí kolem 4500 korun vč. DPH. A já jsem se jí podíval dnes na zoubek v kombinaci s levným procesorem Intel Pentium G3258, který je nejlevnějším procesorem Intel, který lze plně taktovat. A jaká tedy deska je?
|