Strana 4 z 4
Biostar tímto svým řešením uhodil celkem na hlavičku, protože nabídl levné řešení, do kterého stačí osadit pouze operační paměť, disk a zdroj a máte hotový počítač, který má dostatek výkonu na běžnou práci, zvládne multimédia, a dokonce se na něm dají hrát i novější hry, což mě osobně velmi překvapilo. Přece jenom se jedná o starší architekturu jak procesoru, tak integrovaného grafického čipu. Ovšem dobrou zprávou je, že i přes své stáří podporuje grafická karta DX12 i Vulkan, což značně pomáhá tomu, aby hra dokázala z tohoto HW vyždímat naprosté maximum.
Samozřejmě by bylo ještě více zajímavé, pokud by BIOSTAR integroval ne ten starší 15W mobilní AMD FX procesory, ale některý z nových RYZEN U. I když by to jistě možné bylo, určitě bychom se pak nebavili ve výsledku za necelých 2200 korun, ale minimálně o dvojnásobku. A to už by pro zamýšlené účely tohoto produktu bylo pro mnoho zákazníků možná příliš.
Tohle řešení nemá být o absolutním výkonu, ale o použitelném výkonu a extrémní efektivitě. Pro spoustu věcí, jako je naprosto běžný kancelářský PC pro tabulky apod., nebo základ pro jednoduchý HTPC anebo základ pro domácí NAS, má výkonu dost. Rozhodující je efektivita, kdy při dlouhodobém provozu má spotřebu o desítky W nižší, než klasické řešení, což už v trvalém provozu nebo v provozech s více podobnými počítači, může hrát opravdu velkou roli.
Výhodou Biostar A10N-8800E je pak především fakt, že má všechny výhody normální desktopové komponenty proti instalaci v mobilním PC apod. Prostě standardní mini-ITX platforma, standardní sloty s možnostmi rozšíření a všemi výhodami atd. Co právě potěší je možnost osadit klasickou grafickou kartu nebo klasické M.2 SSD apod., tedy věci, které v řadě běžných mobilních PC vybavených podobným řešením, možné nejsou.
Pokud bych měl něco vytknout, tak je to rozhodně chladič. Procesor s grafikou je velmi nenáročný na spotřebu a chlazení, a proto by tiché chlazení bylo naprosto jednoduché realizovat. Trochu větší pasiv s 80mm klasicky 25mm vysokým ventilátorem, a bylo by to perfektní. Ale ne, BIOSTAR musel použít ten mizerný mini ventilátor, takže v plné zátěži to prostě slyšet je. Naštěstí ten ventilátor jde vyměnit a manuálně šikovnější tam jistě dokáží nacpat třeba ten 80mm ventilátor a tím to vyřešit. Technicky by se to dalo chladit i zcela pasivně, ale to by vyžadovalo odpovídající pasiv a řešení skříně atd.
Každopádně Biostar A10N-8800E má potenciál, je zajímavým ale specializovaným produktem pro určitou skupinu zákazníků. Za necelých 2200 korun, za které se prodává, není špatný, samozřejmě má z podstaty řadu omezení, ale ta nemusí být pro mnoho potenciálních zájemců podstatná. Říkám jen, že by se dalo udělat spoustu věcí lépe. Ale tomu by odpovídala i ta cena a ta zde hraje také roli. Někteří si tedy řeknou, že by byla lepší kombinace klasické AM4 desky třeba s Athlon 200G procesorem apod. To by byla, ale má to jednu vadu na kráse. Neexistuje low endová AM4 deska v mini-ITX formátu! Ta nejlevnější mini-ITX AM4 dnes stojí skoro 3 tisíce sama o sobě :(.
Takže rázem nevypadá Biostar A10N-8800E pro určité druhy použití, vůbec špatně. Docela by nás ale zajímalo, na kolik by vyšla třeba nějaká lepší verze s 15W RYZEN U, lepším zvukem, HDMI 2.0 a tichým chlazením, protože to by mohla být fantastická platforma. Biostar vyrábí podobná řešení s integrovanými AMD procesory už několik generací, takže možná se také dočkáme. Do té doby je tohle maximum v podobném provedení a pro určité oblasti použití a velmi specifickou uživatelskou skupinu zajímavým produktem.
Za poskytnutí základní desky A10N-8800 na test děkuji společnosti Biostar
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|