Strana 3 z 4
Pro otestování obou modelů základní desky jsem použil skoro to nejlepší, co se nyní pro tuto desku nabízí. Procesor Intel i7-12700KF. Přece jenom poměr cena/výkon je u tohoto procesoru mnohem lepší jak u i9-12900K a hlavně má i mnohem menší spotřebu.
Abych dokázal prověřit možnosti desky na maximum, zvolil jsem AIO vodní chlazení společnosti Alphacool s velkým 280mm radiátorem, celo měděné konstrukce. Jako referenční disk jsem nakonec použil NVMe SSD disk FireCuda 530 2TB od společnosti Seagate s rychlostí 7000MB/s.
Ohledně pamětí, nakonec jsem zvolil dva modely od Crucial s modelem o frekvencí 3600Mhz v provedení 2x16GB Ballistix. Následně jsem otestoval i rychlejší Spectrix D80 Xtreme s frekvencí 4800MHz. Porovnám tedy v přímém souboji DDR4 a DDR5 na stejné frekvenci co mám naměřené výsledky z předchozí recenze s deskou Aorus Xtreme.
Referenční grafika byla nakonec Nvidia GeForce RTX 3070 Ti společnosti KFA2 s modelem EX. Testovací sestava pak byla napájena 1200W zdrojem Be Quiet! Dark Power Pro 12 s platinovou certifikací. Aby byly výsledky testů, co nejlepší rozhodl jsem se provést aktualizaci BIOSu základní desky. Tím byl BIOS verze B66AC104 z 4. Ledna tohoto roku. Update jsem nakonec prováděl přímo v prostředí BIOSu skrze funkci BIO-Flasher. Celý proces je velmi jednoduchý a zabere kolem 3 minut času. Zvládne ho tedy i naprostý laik.
Pokud jde o to jak se i7-12700KF na této desce chová se základním nastavení BIOSu, kde jsem pouze zapnul XMP profil na pamětech. Co jistě zaskočí většinu majitelů, je spotřeba procesoru. Ta se na zcela základní nastavení BIOSU běžně pohybuje kolem 170-186W, značně přesně dodržuje oficiální TDP 125W. Avšak stále se chová lépe jak Intel i9-12900K, u něho jsem spotřebu změřil na těžko uvěřitelných 240W.
I přes tento fakt držel procesor celkem stabilně vysoké takty sahající k 5GHz, tedy s minimálním rozdílem, než právě zmiňovaný i9-12900K. U tohoto procesoru Intel viditelně žene frekvenci doslova na maximum, ovšem za cenu enormní spotřeby. Z tohoto pohledu se mi tedy i7-12700KF zdá jako mnohem lepší volbou, rozdíl ve výkonu je totiž minimální. Intel tento procesor vůči TOP modelu osekal minimálně, pouze ubral 4 menší jádra, ovšem ponechal plný počet těch výkonnějších.
Díky tomuto snížení spotřeby o desítky wattů jsou i mnohem lepší teploty na procesoru. S dříve testovaným i9-12900K nebyl problém dosáhnout na 100°C i s vodním chlazením. Zde jsou teploty mnohem níže a rozhodně nedosahují tak extrémních hodnot. Ovšem na teploty procesorů Ryzen 9 poslední generace to stále nemá. Je to dáno tím, že Ryzen 9 má veškeré odpadní teplo rozložené hned do tří čipů, kdežto Intel je monolit.
Pokud jde o to, na jakých frekvencích tato deska drží jednotlivá jádra procesorů, tak opravdu skvěle. Pokud jsem vytížil jedno jádro, byl procesor schopen běžet až na 5000MHz. Pokud jsem zatížil všechny jádra v programu OCCT, držela se frekvence „větších jádrech“ na 4400MHz. Procesor se takto choval na obou deskách zcela identicky. Desky se tedy liší opravdu jenom svojí velikostí.
Ohledně chlazení čipů VRM je na tom deska skoro identicky jako Z690 Racing, až s tím rozdílem, že na VRM pasivu není žádný ventilátor. Proto bych se celkem bál tuto desku provozovat s TOP modelem i9-12900K, který si dokáže říci o dalších 50W. S procesorem i7-12700KF jsem nakonec dosáhl na 60°C na základní desce, což je stále dobrá hodnota. U menšího ITX modelu jsem naměřil teploty jenom o 2°C horší.
Pokud jde o test pamětí, nakonec jsem vyzkoušel jak běžnější model s frekvencí 3600MHz tak i luxusnější balení s frekvencí 4800MHz. Ani s jedním jsem neměl problém na první dobrou po aktivaci XMP profilu v BIOSu. Deska vždy naběhla do Windows bez jakéhokoliv nástinu nestability. Pokud jde o srovnání výkonu procesoru v Cinebench R23 ve spolupráci DDR4 vs. DDR5, je rozdíl těžko měřitelný. Z tohoto pohledu beru zatím DDR5 jako zbytečnou investici a vůbec se to nevyplatí. Stejně malý rozdíl výkonu jsem zaznamenal i v případě porovnání DDR4 3600MHz vs. 4800MHz.
V Cinebench R23 ve spolupráci DDR4 vs. DDR5, je rozdíl těžko měřitelný. Z tohoto pohledu beru zatím DDR5 jako zbytečnou investici a vůbec se to nevyplatí. Stejně malý rozdíl výkonu jsem zaznamenal i v případě porovnání DDR4 3600MHz vs. 4800MHz.
Pokud porovnáme výkon procesoru i9-12700KF proti i9-12900K, je rozdíl velmi malý. V jedno jádrovém výkonu je to cca 4-5%, ve více vláknovém je sice rozdíl větší, ale většina aplikací i her stejně nedokáží využít výkon těch menších jader. Hlavní je, že počet velkých výkonných jader zůstal vůči nejvyššímu modelu stejný.
Nakonec jsem otestoval i možnosti integrované zvukové karty Realtek ALC1220 pomocí sluchátek HyperX Orbit S, které disponují opravdu kvalitním přednesem a dokážou opravdu prověřit, jak si na tom zvukové karty stojí. Bohužel musím konstatovat, že tento zvukový kodek je kvalitní, rozhodně lepší jak minule testovaný ALC8xx u desky ASRock. Pokud jste ale vyznavači opravdu kvalitního zvuku, rozhodně bych doporučil koupi nějakého externího DAC převodníku. Ovšem neberu to jako nějakou tragédii, přece jenom se jedná o jednu z těch levnějších B660 na trhu a nějaké ty ústupky se prostě udělat musely.
Pokud jde o integrovanou síťovou kartu s rychlostí 2,5Gbit, neměl jsem bohužel jak ji otestovat, stále nemám doma na to potřebný switch. Ovšem se zapojením do standardního 1Gbit sítě jsem žádné problémy nezaznamenal.
Takže k závěrům …
|