Strana 4 z 4
Intel Alder Lake procesory (Core 12000) jsou nepopiratelně mnohem lepší a zajímavější než jen o půl roku starší 14nm Rocket Lake (Core 11000). Nicméně neoznačil bych je za výborné, v mnoha směrech výrazně zaostávají za rok starou konkurencí AMD, která dokázala mnohde podobný výkon nabídnout už s generací RYZEN 5000. Největší slabinou je rozhodně obrovská spotřeba. Ovšem musím uznat, že dnešní testovaný procesor i7-12700KF je mnohem použitelnější procesor než i9-12900K.
Větší ATX model zakoupíte za lehce přes 6000 vč. daně. Deska je přitom téměř k nerozeznání od modelu Z690 ve stejné edici. Menší model se prozatím u nás neprodává, ale byl jsem ujištěn, že by finální cena měla být zhruba ještě o 1500,- níže. Obě desky jsou sice výbavou o něco horší, jak Z690 ovšem stále máme podporu PCIe 5.0 a také rychlé USB 3.2 gen2x2 a integrovaný zadní panel na portech. To že desky nemají podporu nových operačních pamětí DDR5 rozhodně neberu jako nějaký zápor, naopak.
Moje měření jasně ukázalo, že vliv pamětí na výkon procesoru i9-12700KF je zcela minimální a příplatek za desku i samotné paměti se vůbec nevyplatí. Procesor zřejmě stále nemá tak kvalitní paměťový řadič jako procesory Zen3 od AMD a prostě z nich nedokážou těžit vyšší výkon. U minule testované Biostar Z690 Racing jsem žádní ocenění neudělil, a to hlavně kvůli opravdu hlučnému chlazení VRM kaskády, ovšem u dnes testovaných dvou modelů s čipsetem B660 nic takového není.
Nicméně s tou cenou to bude mít BIOSTAR přeci jen dost obtížné se na českém trhu prosadit. Za podobné ceny u jsou u nás široce dostupné modely větších výrobců v mnoha ohledech lepší podporou a BIOSTAR prostě není o nic levnější, ani nenabízí lepší výbavu, kvalitu apod. Nicméně oba testované modely, Biostar B660GTA a B660GTN jsou solidní s dobrou výbavou a vším, co je pro běžné uživatele třeba.
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|