Strana 3 z 3
Dnes je to hlavně taková zajímavost. Opravdu levná X570 deska v akci. Od BIOSTAR X570GT jsem mnoho neočekával a při pohledu na ni asi mnozí jasně řeknou, že tohle není model pro nadšence. Na druhou stranu má určitě věci, které prostě musí funkčně plnit a v jejím případě se tak vlastně díváme na absolutní základ toho, na co AMD vlastně designuje procesory. Je to totiž AMD, které vytváří procesory a k nim základní specifikace, které musí výrobci desek dodržet. A pokud tahle deska má fungovat, musí to plnit a zjevně plní. Jak tedy vidíte, ani RYZEN 9 nepotřebují nutně žádné drahé prvky.
Tohle je tak jedna z vůbec nejlevnějších X570 desek, tedy desek s PCIe 4.0 podporou. Má ji na hlavním slotu pro grafiku a má ji na jediném M.2 slotu. Více vlastně netřeba. X570 čipset je ale znatelně dražší než B450 nebo X470, takže BIOSTAR muset šetřit na všem ostatním. Na desce tak prakticky není nic, co by tam nemusí být. Kvalita je na úrovni nejzákladnějších B350/450 modelů, ale prostě to plní minimální specifikace pro provoz procesorů RYZEN 3000 na specifikacích AMD.
O to větší překvapení jsem prožíval ve chvíli, kdy jsem nainstaloval na procesor vodní chlazení a začal si hrát s napětím a zvýšil frekvenci na 4,4 GHz na všech jádrech RYZEN 5 3600X. Ani zde nedošel tomuto modelu dech a stále zde byly ještě malé rezervy, takže bych se vůbec nebál tuto desku provozovat i s mnohem výkonnějšími modely Ryzen 7 3700X nebo Ryzen 7 3800X. Ovšem na Ryzen 9 bych už asi zvolil desku kvalitnější, přece jenom kupovat k procesoru za 13 000,- s DPH, nejlevnější desku na trhu asi nebude moc rozumné. Jak ale nedávno ukázal DDWorld, RYZEN 9 3900X bez problémů funguje i s malou A320 deskou za 2 tisíce korun! Zkrátka jak jsme si zvykli na kvalitu a extra prvky dražších desek, je těžké si uvědomit, že existuje nějaká minimální konfigurace, která sice vizuálně neohromí a výbavou nepotěší, ale prostě to bude normálně fungovat s prakticky stejným výkonem.
Je to jako když si pořídíte Fabii v úplně nejzákladnější verzi. Bude mít možná černé plastové nárazníky, plechová kola apod. Ale bude fungovat pojede naprosto stejně jak výrazně dražší výrazně nafintěnější vyšší verze se stejným motorem. V případě základních desek je tam samozřejmě další rozdíl. Fungovat to bude, ale prostě lepší desky mají lepší zpracování, které vydrží více, lepší výbavu, která nabídne více atd. Lepší záruky také něco stojí, obrovské množství přídavných technologií apod. také nejsou zadarmo. Zkrátka dražší desky mají smysl, mají opodstatnění. Ale dnes jste viděli, jak vypadá úplný základ, který také funguje. A pokud se děsíte, tak v praxi většina OEM sestav a mnoho hotových sestav používá desky podobné základní kvality, desky, které se běžně v obchodech koncovým zákazníkům často ani neprodávají. Prostě jde o cenu a o základní funkčnost přesně dle specifikací, více se po tom nežádá.
BIOSTAR X570GT určitě nevyhraje žádnou soutěž krásy, ani se nemůže poměřovat kvalitativně s většinou X570 nabídky desek konkurence, ale ani se o to nesnaží. Má za cíl nabídnout základní funkčnost se vším co je třeba pro podporu RYZEN 3000 série procesorů včetně PCIe 4.0 u grafické karty a M.2 SSD. Nic víc, nic míň.
Funguje. Ani podpora taktování CPU či RAM není tak špatná, jak by někteří čekali. Samozřejmě základní kvalita PCB se pozná, zejména paměti končí jen lehce nad 4200MHz (u stávajících modelů), což ale nikoho z potenciálních uživatelů trápit nebude. Pokud chcete provozovat RYZEN 3000 procesor s DDR4 3200MHz a třeba i aktivním PBO, tak to bude fungovat. Jediné, co bych doporučil, neprovozovat tuhle desku bez chlazeného vnitřku PC. Alespoň nějaké ventilátory ve skříni by být měly, základní průvan pro chlazení VRM je zde třeba. Jinak ale žádný problém. Pokud očekáváte nějak bohatou výbavu, tak jste také na špatné adrese, vše je zde jen základní. Nejvíce tak v praxi asi zamrzí absence rychlejších USB 3.0 a Type C, a to přes fakt, že X570 čipset sám o sobě umí Gen 3.2 gen2 USB. Jde ale prostě o cenu. V ČR je BIOSTAR X570GT dostupná od několika prodejců a stojí zhruba 3400 korun vč. DPH. Vyloženě potěší mATX formát, který výrobci trestuhodně ignorují. Je výrazně levější než základní modely X570 desek od ASUS, Gigabyte, MSI i ASRocku běžně dostupné na našem trhu. Ty mají ale přeci jen znatelně lepší kvalitu i výbavu, a to něco stojí. BIOSTAR X570GT je absolutní minimum. Nejlevnější X570 mATX deska na trhu, poměr cena/výkon je proto úžasný, zejména když osadíte PCIe 4.0 grafiku a SSD, což prostě žádná jiná deska za méně jak 3,5 tisíce nenabídne.
Takže pokud vám jde opravdu o cenu, smíříte se s jen základní kvalitou a výbavou po všech stránkách, pak proč ne. I za ty peníze je to X570 deska. Nicméně má to prostě důvod, proč stojí o tolik méně a desky, které běžně testujeme stojí to, co stojí. Tohle je taková zajímavost pro odvážnější s minimálními nároky. Jinak bych pro většinu doporučil spíše B450 desku, spousta modelů i kolem 2500 korun nabízí lepší výbavu i o trochu lepší kvalitu v některých věcech, jen nemají prostě PCIe 4.0. Zkrátka na výběr máme a o to jde.
Malé ocenění za opravdu výjimečný poměr cena/výkon mezi X570 deskami, který je ale daný hlavně tou výrazně nižší cenou, ve srovnání s ostatními X570, což ale odpovídá tomu, co deska nabízí po stránce kvality a výbavy.
Za poskytnutí základních základní desky na test děkuji společnosti Biostar
Za poskytnutí ostatního HW děkuji našim stálým partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|