Strana 4 z 4
O tom, jaké jsou procesory ALDER LAKE a Z690 platforma jsme mluvili již dříve, dnes se tedy podívejme hlavně na samotnou základní desku od BIOSTAR. Tento výrobce není na českém trhu oficiálně přítomen, ale produkty se dají pořídit i u nás, případně ze sousedních zemí. Takže lze na ně narazit. Za nás jsme byli zvědaví, jak si deska stojí proti konkurenci ze strany hlavních značek, které na našem trhu přítomny jsou. Takže je to taková specialita, abychom zjistili, zda o něco náhodou nepřicházíme a ASUS, Gigabyte či MSI by i na české trhu mohli mít větší konkurenci, než mají ;).
BIOSTAR pro nás není neznámý. Máme jej zapsaný jako výrobce hlavně levnějších desek, snažící se za co nejméně nabídnout co nejvíce. Pochopitelně Intel Z690 platforma klade určité vyšší nároky na zpracování, které jdou zcela proti nízké ceně. Nároky procesorů Intel ALDER LAKE jsou obrovské, a tomu musí odpovídat zpracování napájení a chlazení desky. Stejně tak podpora PCIe 4.0 i 5.0 klade značné nároky na kvalitu PCB atd. Jsou tedy oblasti, kde BIOSTAR jednoduše nemohl šetřit, což poslalo i cenu tohoto modelu odpovídajícím způsobem vysoko, jako u všech trochu solidních Z690 desek. Testovaná Biostar Z690GTA se prodává za zhruba 8200 korun vč. DPH a není to nejvyšší model.
Touto cenou ovšem přímo konkuruje modelům jako GIGABYTE Z690 AORUS PRO nebo ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING, které ovšem mají viditelně vyšší stupeň výbavy a jednoznačně lepší zpracování jak fyzické, tak SW. Zejména chlazení těch desek je o poznání masivnější, a to nemluvíme o obecné podpoře výrobce atd.
BOISTAR by musel výrazně přidat na výbavě i kvalitě zpracování, aby za stejnou cenu jeho Z690GTA Racing měla vůbec šanci. A se vší úctou k němu, sice se hodně snažil a tohle je jedna z nejlepších desek, kterou kdy udělal, ale konkurence je prostě znatelně dál. Napájecí kaskáda je překvapivě docela slušná, ale chlazení VRM je hodně velká slabota, a výrazně menší než na podobných deskách konkurence. Což se snaží BIOSTAR dohnat těmi hlučnými dvěma malými ventilátory. Jsou podobné těm, které se používají v serverech. A také jsou tak hlučné. Pokud na procesoru nic neděláte, skoro o něm nevíte, ovšem jakmile začnete procesor trochu využívat, ventilátory se ihned sepnou a je z toho velmi nepříjemný vysoký zvuk. Ten lze sice částečně utlumit volbou kvalitní odhlučněné skříně, ovšem ne zcela. A tiché to nikdy nebude.
Stačilo navíc pouze použít kvalitní chladič s heatpipe, jako mají desky konkurence ve stejných i nižších cenových třídách. Kromě toho BIOSTAR také šetřil na výbavě, kdy Wi-Fi modul za stejné peníze konkurence nabízí rovnou osazený, stejně tak některé prvky výbavy této desky jsou horší, ořezané nebo rovnou velmi zastaralé (PS/2, k čemu?). Chápu, že udělat dnes slušnou desku stojí velké peníze a velcí výrobci mají výhodu většího množství (což snižuje výrobní náklady), ale Biostar Z690GTA nemá za ty peníze prostě šanci a není ani trochu zajímavá. Stát o 2,5 až 3 tisíce méně, řeknu možná. S tím, že jako takovou bych ji klidně použil pro nižší ALDER LAKE modely, ale vadí mě to řešení chlazení VRM, které prostě je hlučné a konkurence to dokáže chladit slušněji i bez toho hluku. Takže před BIOSTAR je stále hodně práce a snad jim nadšení vydrží …
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|