Strana 1 z 4
- TEST: Biostar Z690GTA Racing – Jaká je základní deska
od u nás méně obvyklého výrobce?
Dneska se podívám na novou základní desku z nabídky Biostar pro novou platformu LGA1700 od Intelu s generací procesorů Alder Lake. Dnešní testovaný model opět míří na zákazníky, kteří nechtějí za základní desku utratit majlant a zároveň chtějí použít své DDR4 paměti z předchozí platformy. Přece jenom DDR5 jsou stále sakramentské drahé a testy jasně prokázaly, že výkonnostní skok je zatím speciálně s ALDER LAKE procesory (které mají i DDR4 řadič, protože nativně jde o DDR4 architekturu) minimální.
Pokud se totiž podíváme na Z690 s podporou DDR5 pamětí, jsou obecně dost drahé, speciálně proti srovnatelným DDR4. Výrobce tak potěšil a desku vybavil podporou mnohem levnějších DDR4 modulů.
Model GTA Racing je tedy takovou zlatou střední třídou tohoto výrobce, kde se hledí mnohem víc na poměr cena/výkon. Pokud byste chtěli nějaký TOP model, má BIOSTAR model Z690A Valkyrie, i ten je pro DDR4, ale je výrazně dražší než dnes testovaný RACING. I ten ovšem rozhodně není levný, takže očekáváme, že bude opravdu kvalitní, speciálně vzhledem k nemalým nárokům nových Intel ALDER LAKE procesorů.
Deska je vybavena 14fázovým napájením s aktivním chlazením skrze dva integrované ventilátory. Nechybí 2,5Gbit LAN, USB 3.2 Gen2x2, ovšem deska nemá Thunderbolt 4, Wi-Fi nebo Bluetooth. Je na Wi-Fi jen připravena, stačí jenom dokoupit Wi-Fi modul do příslušného mSATA slotu. Co v této cenové relaci chválím jsou vyztužené PCIe sloty a také tři chladiče pro M.2 disky.
Samozřejmě tohle je edice určena spíše pro běžné uživatele a hráče, ne přímo overclockery, takže zde nečekejte nějakou extra výbavu v tomto ohledu. Není zde POST display, ani tlačítka pro zapnutí desky přímo na PCB. Nejsou zde ani speciální čidla pro chlazení na tekutém dusíku a deska nemá ani duální BIOS, dokonce nemá ani speciální tlačítko na zadním panelu pro přehrání BIOSu skrze uložený BIOS na Flash disku bez nutnosti osazení procesorem. BIOS tedy musíte nahrát buď přímo v BIOSu, nebo v prostředí Windows skrze dodávanou utilitu. To si v recenzi také ukážeme.
Ohledně designu, máme zde i RGB podsvícení, ovšem velmi decentní. K němu výrobce dodává svůj vlastní program pro jeho nastavení.
Pojďme se povídat na samotnou základní desku více z blízka…
|