Strana 4 z 8
Dnes si představíme premiérově na DDWorldu i model Gigabyte GA-X38-DQ6. Samostatnou recenzi jsme na tuto desku ještě neměli. Při prvním letmém pohledu na zpracováním podobné desky Gigabyte 780i SLi a X38, vás do očí praští obrovský rozdíl v počtu napájecích cívek kolem procesorů. X38 má mohutné napájení, 780i SLi mnohem skromnější. Že by v tomhle byl onen zakopaný pes, co se podpory 45nm procesorů Intel týká?
X38 DQ6 má mnohem skromnější chlazení než 780i i 680i verze. Zpracování DQ6 X38 je velmi kvalitní, i když bych měl výhrady. Hlavně se mi nelíbí nenatočení SATA portů. Deska disponuje hned 8x SATA, což je královský počet, ale všechny trčí ošklivě a neprakticky vzhůru. Naopak je správně natočen PATA konektor, i když je to vzhledem k minimálnímu využití dnes trochu zbytečná škoda.
Celkové rozmístění konektorů, hlavně těch napájecích je lepší než na 780I verzi. Všechny jsou totiž nahoře, včetně toho pro grafický subsystém. Deska disponuje dvěma sloty PCiex16 s plným počtem linek a 3x PCIeX1. Mnozí by ale raději uvítali ještě jeden slot PCI, i když pomalu se začínají objevovat i přídavné karty pro PCIe x1.
Zadní panel X38 se nemusí pranic stydět před vybaveným 780i SLI. Disponuje totiž podobně bohatou výbavou, který zahrnuje: 2x PS/2, 1x coaxial S/PDIF,1 x optical S/PDIF, 8x USB 2.0/1.1, 2x IEEE 1394a, 2x LAN RJ-45, 6x audio.
Gigabyte GA-X38-DQ6 je velice kvalitně zpracovaná deska, zejména po elektrotechnické stránce. Výtky bych měl ke zpracování některých prvků. Po stránce výbavy však nelze kritizovat. I přes celkem malé chlazení, můžou mít některé rozměrnější chladiče problém s pasivem na severním můstku, který je celkem blízko procesoru.
Příslušenství desky je pak bohaté a obsahuje možnost rozšíření o další USB a eSATA. Balení desky je tradičně precizní.
Představovat další dvě testované desky - Gigabyte GA-P35-DQ6 a Gigabyte GA-N680SLI-DQ6 nemusím, protože jsme obě měli v samostatných recenzích, takže nač nosit dříví do lesa a odkazuji na jejich samostatné recenze pro bližší informace o nich.
|