Strana 8 z 8
- Souboj 780i SLI/680i SLI/X38/P35
- Závěr a hodnocení
A dostáváme se k závěru testu. Srovnávat ceny základních desek dnes nemusíme, protože všechny stojí od 5000 korun výše. Jedná se o špičkové modely a špičkové čipové sady. Zhodnoťme si každý čipset podrobněji.
Nvidia nForce 680i SLI - zde není příliš co rozebírat. 680i SLI je totiž 780i SLI jak vyšitý. Zůstaly stejné neduhy, stejný výkon, stejné schopnosti. U 680i SLI Nvidia oficiálně nedeklaruje podporu 45nm procesorů a ty také na většině základních desek, kvůli problémům s napájením nejdou a nejspíše ani nepůjdou. Kdo si základní desku s tímto čipsetem pořídil, nejspíše už ví, že to nebyl tak dobrý nákup. Spousta problémů a nakonec na většině deskách nepůjdou 45nm procesory Intel.
Nvidia nForce 780i SLI - nejnovější počin Nvidie bohužel není tak nový, jak bychom si přáli. Parametry i výkon je navlas stejný, jako má 680i SLI. Zůstaly i problémy s podporou 45nm procesorů Intel, která oficiálně zde je, ale mnozí testeři nebyly schopni 45nm model procesoru Intel rozchodit. V případě 780i SLI bych navíc nepříliš kladně ocenil způsob, kterým Nvidia vytvořila podporu PCI Express 2.0. Přidání dalšího čipu není dobrá věc ze žádného úhlu pohledu a navíc ještě není podpora PCIexpress 2.0 na 780i SLI to samé, co na X38. Ve výsledku navíc nic neřeší. Podpora 3-way SLI je i na 680i SLI. 780i SLI se od 680i SLI neliší ani taktovacími schopnostmi. ESA standard 780i SLI určitě nezachrání. 780i SLI je jen nouzový přechod z 680i SLi a snaha o uvedení PCI Express 2.0 řešení. A celkem zbytečný. V plánu je totiž vydání čipové sady Nvidia 790i SLI, která by měla být parametrově srovnatelnější s X38 a nemělo by jít o polovičaté řešení jako v případě 780i SLI.
Intel P35 - mainstreamový čipset se ukázal ve velmi dobrém světle. Z hlediska výkonu mu nelze cokoli vyčítat. Výbava velmi slušná, taktování také. P35 není však to nejvhodnější pro taktování čtyřjádrových procesorů Intel. To je jediná výtka směrem k této čipové sadě. Cenově je nejlevnější.
Intel X38 - high endový čipset navržený Intelem pro procesory Intel Quad Core. Pokud plánujete nákup čtyřjádrového procesoru, troufám si říci, že k němu patří čipová sada X38, jako vejce k vejci. Objeví se ještě X48, ale ten bude stavbou podobný. S čipovou sadou X38 nejsou hlášeny žádné problémy. Je to nejvýkonnější čipová sada na platformě Intel vůbec a v současnosti i z aktuální nabídky prodávaných čipových sad má nejpokročilejší parametry. Zcela určitě desky s X38 podporují bez problémů 45nm procesory.
Vzhledem k tomu, že se jedná o test nejvyšších čipových sad, nemělo by chybět přímé srovnání a doporučení. Upřímně řečeno, jediný důvod pro vybrání čipové sady Nvidia na úkor X38 je podpora Nvidia SLI. Pokud tedy použitelné spojení více karet Nvidia plánujete spolu s procesorem Intel, nic jiného vám nezbývá. I tak však budete mít pravděpodobně s 780i SLI problémy stejně jako na 680i SLI a které vás na X38 nepotkají. X38 podporuje také zapojení více grafických karet a to ATI CrossFire, takže výkonnou herní sestavu si postavíte také, což s příchodem ATI Crossfire ovladačů v lednu a RV680 bude celkem aktuální. Vzhledem k problémům s 45nm procesory Intel bych nákup současných čipových sad Nvidia 680/780i SLI nedoporučil. Doporučuji počkat alespoň na Nforce 790i SLI.
I pokud plánujete taktování čtyřjádrového procesoru Intel, tak je X38 lepší volbou. V konečném součtu je tento čipset i při stejných podmínkách mírně výkonnější než čipové řešení Nvidia. A to nemluvíme o provozních vlastnostech, kdy Nforce je výrazně náročnější na energii i na teplo. Intelu se X38 skutečně velice povedl a Intel opět dokazuje, že výběr Intel k Intelu, má zkrátka cosi do sebe. Nvidia 780i SLI je bohužel spíše nepovedená čipová sada, stejně jako 680i SLI. Nepřináší v podstatě nic nového a když, tak jen polovičatého. Přidání třetího čipu rozhodně není správná cesta. 780i SLI pak celkově působí vedle X38 dosti neohrabaně. 780i SLI je mnohem větší při podobné výbavě, mnohem více topí a mnohem více žere. Výkon je pak nižší a taktovací schopnosti podobné. Nvidia ale bude mít šanci na reparát v podobě 790i SLI, na kterou si ale ještě počkáme. Navíc v té době už zase Intel naplno uvede X48 a již se mluví i o vydání P45.
Nákup základní desky s Nvidia Nforce 780i SLI nelze příliš doporučit a to i kvůli problémovosti 680i SLI, což je jedna a ta samá čipová sada. Vedle Intelu X38 se jedná po všech stránkách, mimo výbavy, které nelze nic moc vytýkat, o horší řešení. Pokud bychom zauvažovali o 750i SLI (650i SLI), což je trochu ořezané 780(680)i SLI se všemi neduhy, pak ani tento čipset nelze doporučit. Intel P35 je totiž opět ve všech směrech lepší, ba dokonce zdatně sekunduje i X38. Intel je na své platformě pánem a k povedeným procesorům Intel Core nabízí stejně povedené čipové sady s jistotou bezproblémového upgradu na 45nm modely. Kombinace obou je pak to nejlepší, co lze na platformě Intel postavit - Intel k Intelu je zkrátka stále největší zbraň Intelu proti jakékoliv konkurenci a ani staronová čipová sada nForce 780i SLI na tom nic nemění.
Ocenění udělujeme čipové sadě Intel X38 a
základní desce Gigabyte GA-X38-DQ6
Za zapůjčení testovacích desek děkujem Gigabyte.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|