TEST: EVGA X58 Classified – netradiční modla každého nadšence do taktování Core i7 Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Wednesday, 03 November 2010
Přejít na obsah
TEST: EVGA X58 Classified – netradiční modla každého nadšence do taktování Core i7
EVGA X58 Classfied - Funkce a technologie
EVGA X58 Classified - Parametry a Balení
EVGA X58 Classified - Základní deska
EVGA X58 Classified - Deska pod drobnohledem
EVGA X58 Classified - Testovací sestava a testy
EVGA X58 Classified - VGA E-LEET
EVGA X58 Classified - BIOS
EVGA X58 Classified - Provozní vlastnosti a OC
EVGA X58 Classified - Závěr a hodnocení


 

 

  • Evga X58 Classified - Závěr

Dnešní test, berte trošičku s rezervou, jelikož testujeme poměrně početně omezený produkt, který již nikde nepořídíte (když to nebude z druhé ruky). Ale tak zbytečné to zase není, protože si můžete udělat představu o dvou podobných modelech, které se dají bezproblémově sehnat.

Prvním (dostupným) modelem je "náhražka" za limitovanou edici. Vypadá stejně, nese stejný název a jediným rozdílem je chybějící můstek pro PCIe sloty. Druhý model, se začíná v těchto dnech objevovat v obchodech a nese název Classified 3. Jediným rozdílem vůči předchozí edici, kterou jsme zmínili, bude podpora Sata 6Gb/s a nového USB 3.0 rozhraní. Naštěstí jsou všechny tři Classified verze stejně vybavenými a jejich vlastnosti budou tedy shodné. Napájení procesoru je totožné, počet grafických slotů také dokonce i balení a jeho obsah bude nemlich stejný. Jediný rozdíl zde bude ten, že limitovaná edice více topí a spotřebovává o nějaký ten watt více energie. Berte tedy dnešní test, jako ukázku běžně dostupné edice Classified a Classified 3.

Provedení se výrobci podařilo a působí lákavým dojmem. Zvoleny jsou vcelku obstojně kvalitní součástky, ale dnes již vůči konkurenci nejsou tou pravou "špičkou". Ale i tak, můžete očekávat nejvyšší kvalitu, spolehlivost a odolnost. Záruka je nabízena dostatečná a to individuálně pro každou revizi. Absence můstkového řadiče linek pro grafické sloty, nemusí mrzet ani uživatele, kteří touží po třech grafikách v systému. Jak již prokázalo několik testů, moc nezáleží na tom, jestli vaše grafiky jedou při osmi nebo šestnácti linkách. Rozdíl ve výkonu bude maximálně 3%, podmínkou je pouze aby se jednalo o sloty standardu 2.0, což dnes není problém u žádného z novějších produktů.  Podpora nových standardů, jako je nové diskové rozhraní atd. dnes moc lidí nezajímá, jelikož aktuálním bude až za nějaký ten měsíc.  A ten kdo chce nové Sata v kombinaci s touto deskou, si může pořídit Classified 3. Příslušenství, je odpovídající spektru, na které je deska mířena. Za svou nemalou investici do této komponenty, dostanete dostatečný počet kabelů, a přídavných zařízení. Ve hře je i šance na slevový kupon k některé té hře a to se u základních desek vidí málo kdy. My si pamatujeme pouze poslední případ a to Asus Maximus Formuli X38, ke které byl přibalený S.T.A.L.KE.R.. V tomto ohledu tedy nejsme zklamáni.

Napájení procesoru, je jedním z nejsilnějších vlastností Classified edice. Málo která deska disponuje dvojicí osmi pinových konektorů. Ty jsou doplněny desíti digitálně řízenými fázemi, které jsou té nejvyšší kvality, kterou dnes můžete na hardwaru vidět. V okruhu jsou začleněny vysoce kvalitní mosfety Volterra VT1185, které zvládnou ustát vyšší proud, než vše, co konkurence nabízí. Připravenost na taktovací hrátky, je tedy vysoká a v honbě za rekordy, si deska povede tak jak by měla - báječně. O čemž mimo jiné svědčí i BIOS. Ten je tak rozsáhlý a tak precizně vybavený, jako u žádné jiné "motherboardky". Desítky možností pro ladění časování u operačních pamětí. Spousta voleb pro extrémní  případně vyšší taktování (voda, suchý led). Vysoké a nadstandardně zvolené rozsahy napětí. Násobiče pro frekvenci operačních pamětí případně osazených můstků. vysoké spínací frekvence pro procesor, které je možné si navolit dle potřeby díky několika předdefinovaným hodnotám. Měřící body pro všechny hlavní části, hardwarové přepínače potenciálu jako je CSC Strap I-Limit, X-COOL a další. Nám se sice během testu nepodařilo trumfnout náš osobní frekvenční rekord, ale to nevadí. Rozdíl činil pouze pár zanedbatelných MHz a my vás brzy u testu vyšší edice přesvědčíme o OC kvalitách, které Evga Classified nabízí. Přesto se nejedná o nic výjimečného, čím by už dnes konkurenti nedisponovali.

Původní návrh Evga X58 Classified, který byl nakonec zamítnut kvůli drahému a zbytečně velikému chladiči.

K vyššímu počtu reklamací, o kterých jsme se zmínili v úvodu. Z celkem pěti desek, které nám byly zapůjčeny, od soukromých osob k testu, reklamační oddělení navštívili tři.  Dvě kvůli problému s procesory, který jsme vám popsali a jedna kvůli vadnému můstku a následnému přehřívání. Všechny tři desky byly z první revize (A1) a byly součástí té limitované edice. Čtvrtá deska, se kterou jsme neměli nejmenší problém, již byla novější edice, neobsahující můstkový řadič od společnosti Nvidia. Poslední a to plně funkční a bezproblémová deska přišla panu Pštrosovi z reklamace výměnou za desku, která se přehřívala. S touto vyměněnou "základovkou" za jiný kus již nebyl nejmenší problém a deska "šlape" stále výborně. O těchto reklamacích vám říkáme jen tak pro zajímavost a určitě nechceme na Classified sérii házet špínu. Ono vlastně není ani tajemstvím, že limitovanou edici postihlo neobyčejně vysoké procento reklamací.  U nelimitované E760ky je již vše dopilováno k dokonalosti a reklamace se zde skoro vůbec nekonají a vše funguje, tak jak by mělo. Jestli vás tedy tato série zaujala, nebojte se a klidně si některou pořiďte, jelikož jsou to výborné desky, které fungují skvěle a nabízejí toho mnoho.

U nedávného testu Rampage III Formule jsme slíbili vysvětlit, proč vyzdvihujeme červenou Asusáckou sérii nad tu stejné barvy od EVGA. Je to velice jednoduché, OC potenciál nabízejí obě produktové řady naprosto stejný a u obou se dostanete nad limity domácích možností taktování. Pro Asus desky hraje, jejich provedení a osázené součástky. To že tyto desky přišly na trh později je pro ně výhodou a nabízejí prostě lepší provedení a lepší kvalitu (kondenzátory, cívky). Výhodou Evga jsou mosfety a napájení procesoru, které je o dost lépe odvedeno a je kvalitnější. 3x více zlata v patici je také dobrým plusem, ale toto vše není nutností k lámaní rekordů a už vůbec ne pro domácí taktování. Ano Classified vám pomůže rychleji a jednodušeji vyladit požadovanou frekvenci, ale to je pouze drobným bonusem. Kdo umí taktovat, dosáhne požadovaných hodnot i s levnějšími deskami a kdo neumí, tak mu ani Classified série nepomůže. Navíc taktování na Rampage III deskách jde také výborně, že ani není třeba si přát něco, s čím se lépe a rychleji ladí frekvence. Rozdíl je to vážně malý a téměř nepostřehnutelný. Pro produkty od Asus hraje provedení. Jejich nové desky vypadá "naživo" mnohem lépe a nepůsobí tak napůl high-end a mainstream dojmem, jako dnes recenzovaná deska. Té nemůžeme odepřít vzhledové provedení a účinnost chlazení, to je vyloženě špicové, ale to nebude přeci ovládat naše rozhodování. Navíc je zde slušný rozdíl v ceně, který hraje v neprospěch starší krasavice. Shrňme si to.

ASUS s novými jinak nelimitovanými produkty po více než roce dohnal EVGA, který nabízela to nejlepší a nejultimativnější pro OC. Pro ASUS hraje cena, vzhled, osazené součástky vyšší kvality a podpora nových technologií včetně unikátní výbavy a samozřejmě velikost a význam ASUSu, jako výrobce základních desek, takže my bychom raději sáhli po jeho produktech. Přesto nemůžeme EVGA odvrhnou a určitě ji doporučuje uživatelům, kteří se chtějí odlišit a mít trochu něco jiného. Ostatně i autor recenze používá jednu unikátní EVGA desku a je s ní velice spokojen. Zkrátka velikost a význam ASUSu, jako výrobce základních desek, se v některých ohledech projevuje, což ale neznamená, že by menší výrobce desek, nemohl nutně nabídnout něco zajímavého. Nesmí na to jí cenou, protože snažit se konkurovat cenově ASUSu nejde. Čím větší objem výroby, tím nižší cena jednotlivé desky, to si malý výrobce nemůže dovolit a tak pokud chce nabídnout sejnou kvalitu, unikátní funkce atd. musí být logicky dražší, což ale u tohoto segmentu grafik není tak bedlivě sledovanou záležitostí …

 

Za zapůjčení Evga X58 Classified děkujeme našim čtenářům - Vojtěchu Lankovi a Danielu Pštrosovi, kteří po mnoha peripetiích, mohli poskytnout konečně funkční kus na testy a srovnání EVGA s konkurencí

 

 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Blue Storm [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - co to? 2010-11-03 17:33:20
avatar
nemůžu si pomoct, ale poslední dva odstavce celého článku na mě působí jako reklama na ASUS
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 17:50:09
avatar
Proč? není to pravda?
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 17:52:44
avatar
To shrnutí je takové podivné, to máš pravdu. EVGA má lepší napájení procesoru a celkově mosfety, Asus ostatní součástky, ale nikde v článku nevidím, jaké přesně to jsou, od jakého výrobce jsou kondíky a z čeho se usuzuje, že jsou lepší (ale třeba jsem to překoukl).

Navíc tedy nevím, co je na této desce mainstreamového, podle mě je to docela nadupaný highendový kousek.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 18:35:07
avatar
No, na to v akej cenovej hladine sa tá doska nachádza je to veľmi chudobný High End.

-USB3 To čo má dnes už každý lepší mainstream (a ja vyše roka v PC) som nikde v článku nenašiel.
-Pramálo USB2 portov, toľko ich mala aj najsmiešnejšia Asrock s prastaručkým nforce 7025/630 ktorú už dnes ani neobjednávam.
-Ťažko mainstreamová zvukovka, výrobca si nedal námahu osadiť tam niečo lepšie
-Obyčajný zastaralý bios ani náznak po UEFI.

Zhrnutie - pred cca dvoma rokmi keď vyšiel prvý Core I7 by to bola dobrá doska, dnes sú to vyhodené peniaze.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 22:43:24
avatar
Taky pravda. 8x USB vzadu je podle mě v pohodě, je tam i 2xLAN. USB3 je zajímavý, že není, ale vědu bych z toho nedělal. Já to mám na desce taky a kdyby teď nepřišel na test externí disk s USB3, tak bych to asi ještě dlouho nepoužil.

Kdo si koupí podobnou desku, má externí zvukovku, takže to je fuk s tou zvukovkou - ta je normální integrovaná.

Kvůli tomu cos napsal mi nepřijde, že by to bylo špatné. Stačí se podívat třeba na zadní panel high-endu v AMD v podobě Asus Crosshair III nebo IV - to je bída taky z pohledu osazení LAN i uspořádání. Ale to je na úvaze každého.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 23:46:41
avatar
Shrnutí.. nepochopil jsi o čem je high-end.

OCerům je úplně jedno, kolik má deska USB 2.0 (mě těch 8 co vidim teda stačí bohatě). Natož, jestli má prakticky zbytečné USB 3.0.

Zvukovka? Lol? Jakej retard má high-end desku a k ní si neni schopnej koupit solidní zvukovku? Existujou jen dva typy lidí. Těm co je fuk jakou maj integrovanou zvukovku a těm co na zvuku záleží. Prvním stačí prakticky jakákoliv deska se zvukovkou a druhý vždy musí mít "normální" zvukovku. Žádným z těch šrotů co integrujou do desek bych si hudbu nekazil.

A kdo si kupuje high-end desku kvůli zvukovce je kokot. Bez pardonu.

UEFI? Počkej rok a budou. Dneska je nemá žádnej výrobce, nevidim důvod proč by je měla mít zrovna eVGA. Navíc se ještě neví, jestli ty přínosy nebudou mít nějakou cenu.. V IT žádnej pokrok neni tak úplně zadarmo.

Tahle deska je high-end pro OCery a v tomhle ohledu splňuje přesně to co se od ní chce. Vzhledem k tomu co mam, tak jí nepotřebuju, ale kdybych si měl vybrat eVGA vs GB, ASUS, MSI .. tak vždycky vyhraje eVGA. Protože je to firma co ví co dělá a pro koho.. u toho zbytku to dost často neni až tak jasné.

Perlička na závěr, nejnovější rekord s 990X je Biostaru TPower.

PS: Co se součástek týká, tak se může většina výrobců jít tiše zahrabat, část ceny je právě díky kvalitě součástek.

A co se designu týká, tak první byl Foxconn BloodRage, pak eVGA Classified a pak až copycat ASUS se svojí sbírkou, kterej je trvale neschopnej invence v jakýmkoliv směru (eVGA neni copycat, BR a Classy dělala ta samá osoba, proto ta shoda barev a designu).
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-04 23:22:42
avatar
Problém je, že konkurencia už UEFI + X58 má. Iba tebou zmieňovaný cocot by si kúpil túto zastaralú dosku keď na dvere klopú 3 Tb platňové disky. Máš pravdu, High End sa kvôli zvukovke nekupuje ale určite by nikoho neurazila.
Vzhľadom k súčasným rýchlostiam USB 2.0 zariadení je USB 3.0 pre náročného zákazníka nutnosť. Od nás už dnes pýtajú USB 3 kľúče a externé hdd obyčajný študenti, nedokážem si predstaviť Overclockera čo by sa na to dnes vykašľal. Snáď len ten čo má PC fakt len na výstavy ináč ho nepoužíva.
Tá zhoda designu medzi foxconn a evga sa opakuje už asi u 5 modelu, prvé také mainboardy s NF4 čipsetom pre AMD som držal v rukách oba exempláre. EVGA za 8 litrov a Foxconn za 4 litre. Všetko bolo rovnaké do posledného kondenzátoru, stabilizátora (vrátane kapacity a výrobcov). Neviem ako sú na tom súčasné modely ale vtedy bolo bez pochyby jasné že Foxconn vyrába pre EVGA - tým pádom si tie kecy o super kvalitných súčiastkách u EVGA môžeš odpustiť.

Keď sme u chudobného zadného panelu stačí sa pozrieť na spomínaný AMD high end v podaní Gigabyte 890FXA-UD7 2x1394, 2xEsata, 2x USB3 ....
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-05 20:03:24
avatar
Hm.. jasně. Až na ten detail, že Foxconn nepoužívá plné digital PWM. Zatimco eVGA Classified má plné digital PWM, stejně jako mívaly DFi. A kromě nich to nepoužívá nikdo.

Takže má tvoje teorie drobátko díry..

A Foxconn vyrábí pro ASUS, kdyby něco.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-17 21:40:12
avatar
Máš pravdu, moja teória má drobátko diery, stačí si preliezť EVGA oficiálne fórum, dosky rovnaké, jeden blázon tam dokonca napálil Foxconn Bios na EVGA dosku všetko ide. Ale Foxconn nevyrába pre EVGA, to sú všetko zhody náhod. Najväčší OEM výrobca matičných dosiek nevie vyrábať / nepoužíva u svojich High End dosiek digital PWM.

A Foxconn vyrába dosky pre Asus, ECS, MSI, Gigabyte ...... kdyby něco
Blue Storm [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-04 17:24:25
avatar
USB 3.0 ani u této desky nenajdeš. Jak se Budy zmínil v článku, tuhle desku měl před skoro rokem (i když to bylo myslím o něco méně), kdy bylo hodně málo zařízení pro USB 3.0 a navíc pochází tahle deska snad už z roku 2008 (ale to možná kecám, buď 2008 nebo 2009)
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-05 20:00:48
avatar
Design možná ještě o něco starší.. je to prakticky stejně staré jako BloodRage, takže tak konec 2008 myslím.
K4SPI [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-08 20:23:00
avatar
Tady je více reklam v článcích, musíš prostě přeskakovat.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 22:17:13
avatar
Tahle cenova relace jde mimo me.
poluxtroj [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 22:23:03
avatar
Jde o to,že dneska jsou high-end desky velmi podobné se stejným výkonem a parametry,takže nevidím problém ve srovnání s deskami Asus Rampage,které jsou mými nejoblibenějšími.
Lukeee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 22:39:57
avatar
Jen mě zaráží ten výpis z programu CPU-Z ... Nemají Core i7 vždy 2 vlákna na jádro?
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 23:29:14
avatar
Pokud je nevypneš. 2 vlákna na jádro jsou Hyper-Threading, ale jde vypnout. Na vyšší frekvence je to záhodno, jinak ti procesor v zimě spolehlivě vytopí celej byt.
Lukeee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-04 18:48:27
avatar
Aha ... to jsem nevěděl že je něco takového možné ... diky
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-03 23:31:28
avatar
32nm 6-core nechcípnou když se vypne HT, ale jakmile člověk vypne HT a nechá běžet jen 2 jádra, tak CPU umře během pár hodin.. v případě, že nechá ject jen jedno jádro, tak stačí zátěžovej test a je kaput.

Mimochodem, ani i7 920/930 dle mých zkušeností nesnáší 1 jádro moc dobře..

Ten problém s nefunkčností uncore je zajímavej, co sem vysledoval, tak je tam nějaká závislost na použitých ramkách, alespoň to tak vypadalo.. Plus to může být tím, že není vhodně nastavená defaultní voltáž, každej kus CPU potřebuje trošku jinou.

Že by to mělo fungovat korektně od výroby je jiná..
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hezkej překlep.. 2010-11-03 23:34:41
avatar
..úplně na konci "což ale u tohoto segmentu grafik není tak bedlivě sledovanou záležitostí …"

Grafik?
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-04 07:16:29
avatar
Je to super deska pro super nadšence co na to mají.
Jumbik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-04 09:00:46
avatar
Na to normální domácí taktování stačí deska za 2-3 litříky. Tato deska je pro horní 1% zákazníků, co na to má a nebo s tím jezdí na soutěže.

V době 775 socketu jsem si pořídil něco obdobného a měl jsem s tím více problémů než užitku.

Nedávno jsem si pořídil mainstream AM3 desku a nemůžu si stěžovat.
andy109 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-05 01:33:34

ta spotreba po pretaktovani v klude sa mi zda moc vysoka si si isty ze sa ti v klude podtaktoval? (podla obrazku z CPU-Z teda ak prave nebol v zatazi) tiez som s tym mal problem ale po chvilke hrania sa z biosom som to vyriesil :-)
mike.cz.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-05 08:58:04
avatar
trošku mě zarazilo "před dlouhými deseti měsíci"


to opravdu testujete věci tak dopředu aby jste recenzi vydali až další rok? to mi fakt neleze do hlavy jak můžu na něco udělat recenzi a 3/4 roku si ji nechávat pro sebe....

jste mohli mít jednu z prvních recenzí, takhle máte jen další z mnoha.....
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-05 20:04:30
avatar
Recenzí je hodně.. místa málo. A někdy se to schovává tak dlouho, až to skoro nevyjde..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-11-05 20:34:01
avatar
nestíháme :/
Anonymní  - Asus 2010-11-18 20:26:15

Asus dosku som mal raz ASUS A7V880 DELUXE VIA KT880 a v živote si Asus základnú dosku nekúpim ak keby stala 300Euro
A čo sa týka toho intelu prečo neje taký humbug ako pri AMD TLB ??
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1720x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3894x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1275x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1211x
Komentářů: 1