Strana 10 z 10
- Evga X58 Classified - Závěr
Dnešní test, berte trošičku s rezervou, jelikož testujeme poměrně početně omezený produkt, který již nikde nepořídíte (když to nebude z druhé ruky). Ale tak zbytečné to zase není, protože si můžete udělat představu o dvou podobných modelech, které se dají bezproblémově sehnat.
Prvním (dostupným) modelem je "náhražka" za limitovanou edici. Vypadá stejně, nese stejný název a jediným rozdílem je chybějící můstek pro PCIe sloty. Druhý model, se začíná v těchto dnech objevovat v obchodech a nese název Classified 3. Jediným rozdílem vůči předchozí edici, kterou jsme zmínili, bude podpora Sata 6Gb/s a nového USB 3.0 rozhraní. Naštěstí jsou všechny tři Classified verze stejně vybavenými a jejich vlastnosti budou tedy shodné. Napájení procesoru je totožné, počet grafických slotů také dokonce i balení a jeho obsah bude nemlich stejný. Jediný rozdíl zde bude ten, že limitovaná edice více topí a spotřebovává o nějaký ten watt více energie. Berte tedy dnešní test, jako ukázku běžně dostupné edice Classified a Classified 3.
Provedení se výrobci podařilo a působí lákavým dojmem. Zvoleny jsou vcelku obstojně kvalitní součástky, ale dnes již vůči konkurenci nejsou tou pravou "špičkou". Ale i tak, můžete očekávat nejvyšší kvalitu, spolehlivost a odolnost. Záruka je nabízena dostatečná a to individuálně pro každou revizi. Absence můstkového řadiče linek pro grafické sloty, nemusí mrzet ani uživatele, kteří touží po třech grafikách v systému. Jak již prokázalo několik testů, moc nezáleží na tom, jestli vaše grafiky jedou při osmi nebo šestnácti linkách. Rozdíl ve výkonu bude maximálně 3%, podmínkou je pouze aby se jednalo o sloty standardu 2.0, což dnes není problém u žádného z novějších produktů. Podpora nových standardů, jako je nové diskové rozhraní atd. dnes moc lidí nezajímá, jelikož aktuálním bude až za nějaký ten měsíc. A ten kdo chce nové Sata v kombinaci s touto deskou, si může pořídit Classified 3. Příslušenství, je odpovídající spektru, na které je deska mířena. Za svou nemalou investici do této komponenty, dostanete dostatečný počet kabelů, a přídavných zařízení. Ve hře je i šance na slevový kupon k některé té hře a to se u základních desek vidí málo kdy. My si pamatujeme pouze poslední případ a to Asus Maximus Formuli X38, ke které byl přibalený S.T.A.L.KE.R.. V tomto ohledu tedy nejsme zklamáni.
Napájení procesoru, je jedním z nejsilnějších vlastností Classified edice. Málo která deska disponuje dvojicí osmi pinových konektorů. Ty jsou doplněny desíti digitálně řízenými fázemi, které jsou té nejvyšší kvality, kterou dnes můžete na hardwaru vidět. V okruhu jsou začleněny vysoce kvalitní mosfety Volterra VT1185, které zvládnou ustát vyšší proud, než vše, co konkurence nabízí. Připravenost na taktovací hrátky, je tedy vysoká a v honbě za rekordy, si deska povede tak jak by měla - báječně. O čemž mimo jiné svědčí i BIOS. Ten je tak rozsáhlý a tak precizně vybavený, jako u žádné jiné "motherboardky". Desítky možností pro ladění časování u operačních pamětí. Spousta voleb pro extrémní případně vyšší taktování (voda, suchý led). Vysoké a nadstandardně zvolené rozsahy napětí. Násobiče pro frekvenci operačních pamětí případně osazených můstků. vysoké spínací frekvence pro procesor, které je možné si navolit dle potřeby díky několika předdefinovaným hodnotám. Měřící body pro všechny hlavní části, hardwarové přepínače potenciálu jako je CSC Strap I-Limit, X-COOL a další. Nám se sice během testu nepodařilo trumfnout náš osobní frekvenční rekord, ale to nevadí. Rozdíl činil pouze pár zanedbatelných MHz a my vás brzy u testu vyšší edice přesvědčíme o OC kvalitách, které Evga Classified nabízí. Přesto se nejedná o nic výjimečného, čím by už dnes konkurenti nedisponovali.
Původní návrh Evga X58 Classified, který byl nakonec zamítnut kvůli drahému a zbytečně velikému chladiči.
K vyššímu počtu reklamací, o kterých jsme se zmínili v úvodu. Z celkem pěti desek, které nám byly zapůjčeny, od soukromých osob k testu, reklamační oddělení navštívili tři. Dvě kvůli problému s procesory, který jsme vám popsali a jedna kvůli vadnému můstku a následnému přehřívání. Všechny tři desky byly z první revize (A1) a byly součástí té limitované edice. Čtvrtá deska, se kterou jsme neměli nejmenší problém, již byla novější edice, neobsahující můstkový řadič od společnosti Nvidia. Poslední a to plně funkční a bezproblémová deska přišla panu Pštrosovi z reklamace výměnou za desku, která se přehřívala. S touto vyměněnou "základovkou" za jiný kus již nebyl nejmenší problém a deska "šlape" stále výborně. O těchto reklamacích vám říkáme jen tak pro zajímavost a určitě nechceme na Classified sérii házet špínu. Ono vlastně není ani tajemstvím, že limitovanou edici postihlo neobyčejně vysoké procento reklamací. U nelimitované E760ky je již vše dopilováno k dokonalosti a reklamace se zde skoro vůbec nekonají a vše funguje, tak jak by mělo. Jestli vás tedy tato série zaujala, nebojte se a klidně si některou pořiďte, jelikož jsou to výborné desky, které fungují skvěle a nabízejí toho mnoho.
U nedávného testu Rampage III Formule jsme slíbili vysvětlit, proč vyzdvihujeme červenou Asusáckou sérii nad tu stejné barvy od EVGA. Je to velice jednoduché, OC potenciál nabízejí obě produktové řady naprosto stejný a u obou se dostanete nad limity domácích možností taktování. Pro Asus desky hraje, jejich provedení a osázené součástky. To že tyto desky přišly na trh později je pro ně výhodou a nabízejí prostě lepší provedení a lepší kvalitu (kondenzátory, cívky). Výhodou Evga jsou mosfety a napájení procesoru, které je o dost lépe odvedeno a je kvalitnější. 3x více zlata v patici je také dobrým plusem, ale toto vše není nutností k lámaní rekordů a už vůbec ne pro domácí taktování. Ano Classified vám pomůže rychleji a jednodušeji vyladit požadovanou frekvenci, ale to je pouze drobným bonusem. Kdo umí taktovat, dosáhne požadovaných hodnot i s levnějšími deskami a kdo neumí, tak mu ani Classified série nepomůže. Navíc taktování na Rampage III deskách jde také výborně, že ani není třeba si přát něco, s čím se lépe a rychleji ladí frekvence. Rozdíl je to vážně malý a téměř nepostřehnutelný. Pro produkty od Asus hraje provedení. Jejich nové desky vypadá "naživo" mnohem lépe a nepůsobí tak napůl high-end a mainstream dojmem, jako dnes recenzovaná deska. Té nemůžeme odepřít vzhledové provedení a účinnost chlazení, to je vyloženě špicové, ale to nebude přeci ovládat naše rozhodování. Navíc je zde slušný rozdíl v ceně, který hraje v neprospěch starší krasavice. Shrňme si to.
ASUS s novými jinak nelimitovanými produkty po více než roce dohnal EVGA, který nabízela to nejlepší a nejultimativnější pro OC. Pro ASUS hraje cena, vzhled, osazené součástky vyšší kvality a podpora nových technologií včetně unikátní výbavy a samozřejmě velikost a význam ASUSu, jako výrobce základních desek, takže my bychom raději sáhli po jeho produktech. Přesto nemůžeme EVGA odvrhnou a určitě ji doporučuje uživatelům, kteří se chtějí odlišit a mít trochu něco jiného. Ostatně i autor recenze používá jednu unikátní EVGA desku a je s ní velice spokojen. Zkrátka velikost a význam ASUSu, jako výrobce základních desek, se v některých ohledech projevuje, což ale neznamená, že by menší výrobce desek, nemohl nutně nabídnout něco zajímavého. Nesmí na to jí cenou, protože snažit se konkurovat cenově ASUSu nejde. Čím větší objem výroby, tím nižší cena jednotlivé desky, to si malý výrobce nemůže dovolit a tak pokud chce nabídnout sejnou kvalitu, unikátní funkce atd. musí být logicky dražší, což ale u tohoto segmentu grafik není tak bedlivě sledovanou záležitostí …
Za zapůjčení Evga X58 Classified děkujeme našim čtenářům - Vojtěchu Lankovi a Danielu Pštrosovi, kteří po mnoha peripetiích, mohli poskytnout konečně funkční kus na testy a srovnání EVGA s konkurencí
|