Strana 1 z 10
TEST: EVGA X58 Classified
– netradiční modla každého nadšence do taktování Core i7
Dnes si můžeme odškrtnout konečně jeden "restík", který nám zde "hnije" již nepěkně dlouho. Konečně vám za pomoci recenze představíme, jednu nadmíru luxusní desku z produkce společnosti EVGA.
Hlavním aktérem dnešního testu bude produkt z limitované série, čítající pouhé 2000ks, ale přesto se nejedná o neúčelný test. EVGA naštěstí tento produkt po vyprodání nahradila novou revizí, nesoucí kodové značení E760-A1 (ta naše limitovaná edice se jmenuje E759-A1). A jaký je mezi nimi rozdíl? Limitovaná edice disponuje jedním NF200 můstkem, díky kterému dokáže provozovat 3-WAY SLI při šestnácti linkách na kartu. Běžná nelimitovaná edice, kterou lze i dnes bez sebemenšího problému v ČR zakoupit, nedisponuje tímto můstkem a je schopná obsloužit trojici grafik "pouze" při počtu linek 16x,16x + 8x.
Žádný jiný rozdíl mezi těmito deskami není a tak doufáme, že se nebudete zlobit, když vám dnes představíme limitovanou edici. Ta byla uvedena na trh před více než rokem a čtvrt. V době uvedení se jednalo o ultimativní desku, které se nemohlo nic rovnat (snad jen s výjimkou mírně chudší sestřičky z produkce Foxconnu). Jak ale doba plynula, začalo se hodně kusů objevovat zpět u výrobce a to přesněji v reklamačním oddělení. Vyrobeno bylo rovných 3000 kusů, ale díky velkému počtu reklamací již ze dne uvedení, byl výrobce nucen poslat do prodeje pouhé dva tisíce. Co bylo vlastně důvodem silného počtu reklamací? Prvotním problémem bylo, to že si inženýři v Evga vzali až příliš veliké sousto hned ze startu. Zkušenosti s výrobou kvalitních desek měli to ano, ale netušili, jaká úskalí na ně čekají, když budou chtít vydat nejluxusnější "základovku". A to ještě ke všemu osázenou těmi nejnovějšími, nejdražšími a nejlepšími komponentami. Dnešní edice jako E760-xx nebo E762 (4-Way SLI) jsou již doladěny do dokonalosti a s provozem nemají nejmenší problém. Nejvíce desek skončilo na reklamaci kvůli nedoladěnému návrhu PCB, díky kterému se některé komponenty na desce přehřívaly, případně brzy přestaly fungovat a desku tím pádem znehodnotili. Nám se dostalo do rukou několik kusů této "první" edice a reklamacím jsme se také nevyhnuli, ale o tom až později.
Není tajemstvím, že dnešní modla testu je určena především pro extrémní overclocking a pekelně drahé herní sestavy. Když si podrobněji produkt prohlédnete, tak zjistíte, že layout je zrozený k jednomu jedinému účelu, který spojuje obě dvě nadšenecké skupiny (overclockery a herní fajnšmekry). Účel je jednoduchý a to extrémní taktování. Použity jsou jen ty nejdražší a nejkvalitnější komponenty (až na pár výjimek), ale jejich tajemství vám prozradíme, až o kousíček dále. Poté podpora více grafických akcelerátorů při dostatečném počtu linek, udělá radost jak herní komunitě, tak i extrémním "taktovačům". Jestli čas od času kontrolujete overclockerské databáze s výsledky, nemělo by vám uniknout, že hodně světových rekordů bylo uděláno i na levnějších "základovkách". K čemu jsou tedy takto vypiplané produkty dobré? Především jde o to, že s velice dobrou deskou můžete vyhnat procesor o pár MHz výše, než s tou levnou a také to, že to jde mnohem jednodušeji a rychleji. Valná většina rekordů, které jsou "udělány" na levnějších deskách jsou udělány pouze díky tomu, že pan OC guru měl štěstí na nadměrně dobrý procesor, který se žádnému běžnému smrtelníkovi do rukou nikdy nedostane. Je-li tedy extrémní taktování vaším koníčkem, nebo jen toužíte po desce, na které si rychle a jednoduše přetaktujete váš procesor na extrémní frekvenci, jsou tyto produkty pro vás požehnáním.
Co všechno Evga X58 Classified nabízí? Jelikož je deska mířena i na "zazobané" herní maniaky, tak se nemůže obejít bez solidního počtu Sata konektorů. Přítomno jich je osm a jsou pouze standardu druhé generace. Jestli máte podmínku, že vaše nová deska musí nést podporu nového Sata rozhraní, začněte pokukovat po Evga X58 Classified 3. Ta se v žádném ohledu neliší od obyčejné a limitované edice bez číselného přídomku. Trojice PEG slotů je zde natěsnána kvůli trojici grafických akcelerátorů do Multi-GPU režimu a čtvrtý PCIe slot je určen pro čtvrtou kartu mající na starosti výpočet Fyziky přes Nvidia PhysX. Připravenost na vysoké taktovací hrátky je enormní a jak moc, tak to se dozvíte za okamžik. Cena obyčejné edice se k dnešnímu datu pohybuje okolo cenovky Asus Rampage III Extreme.
Díky čemu je Evga X58 Classified "bohem" mezi deskami pro extrémní taktování, případně i pro majetné hráče? Největší podíl na tom má digitální spínání napájecí kaskády pro CPU. Takové to řešení dokáže fungovat až na 6x vyšších frekvencích než analogové spínání a to dopomáhá k mnohonásobně lepším impedancím a nižšímu odporu v napájecí soustavě. Ku prospěchu věci je samozřejmě i 3x více zlata na pinech v patici. Zlato jak je známo je výborně vodivé a díky zvýšenému obsahu se nám opět snižuje digitální šum a odpor mezi procesorem a samotnou deskou. Všechny tyto vymoženosti mají vysoký vliv na taktování. Chcete se dozvědět více, tak nalistujte na další stránku...
|