Strana 4 z 10
- Evga X58 Classified - Základní deska
Základní deska vypadá vážně skvěle a míchá dva druhy provedení. Specifické součástky jsou nejvyšší high-end kvality a působí velice moderním dojmem. Zato některé působí vážně zastarale a vyloženě té desce nesedí. Použity jsou samozřejmě součástky spadající pod nové standardy a ISO certifikace. Takže máte zaručeno, že si kupujete vysoce kvalitní základ pro váš počítač. Přesto vzhledu a následného dojmu některých součástek se již nezbavíte. Barevné schéma zvolil výrobce důkladně a deska vypadá vážně k světu. Červená s černou působí elegantně a v kombinaci s velikými a pěknými chladiči tento produkt v počítačové skříni budí požadovaný dojem luxusu a exklusivity.
Součástek je na PCB osazeno dostatečné množství a jsou rozmístěny všude možně. Téměř žádné hluché místo zde nenajdete a to je dobře. Předchozí desky této firmy, založené na nForce čipsetech měly hluchých míst více a nepůsobilo to zrovna dobrým dojmem.
Přesto, že komponenty a osazené součástky nejsou certifikovány pro armádní účely, tak jako je v poslední době u konkurence v modě. Tak tento exklusivní model nabídne stejnou kvalitu výdrž a možná i vlastnosti a potenciál. Bohužel o tom, že by návrh a rozložení součástek bylo stejně čisté, jako u konkurence mluvit nemůžeme. Nadměrně přerostlý chladič severního můstku může zaclánět některých chladičům procesoru. Například při osazení chladiče Noctua NH-U12P je mezi nimi zhruba dvou mm škvíra a to není moc dobře. S velikými obtížemi zde dáte drátky pro uchycení ventilátorů a není to vážně žádná sranda, umístit zde větší chladiče. Přesto s troškou "napěněných" nervů zde osadíte téměř všechny chladiče, jenž jsou na trhu dostupné. Horší je to, když používáte vodní chlazení a máte připevněný 120mm radiátor na zadní straně skříně. To již ve většině počítačových skříní není dostatek místa a vy budete nuceni chladič na desce vyhnout a to určitě není zrovna nejlepší cesta, ale bohužel je jediná.
Dobře vybavený zadní panel je u ultimativní základní desky nutností. Evga se snažilo a na nic nezapomnělo. Když si jej popíšeme zleva, tak se můžete těšit na následující konektory. PS2 konektor a dvakrát USB, Clear CMOS tlačítko, Optical S/PDIF-Out a Coaxial S/PDIF-Out, dva USB, FireWire a eSATA, LAN konektor RJ45, dva USB, další LAN plus poslední dvojice USB konektorů. Vynechat samozřejmě nesmíme ani Audio konektory pro vaše reproduktory.
Slotů pro přídavné karty zde je celkem šest. První černý je PCIe 1x. Další je PCIe 16x, přičemž mezi nimi se nachází SATA konekor. Další dva červené sloty fungují při 16i linkách a poslední je nastavený na čtyři linky. Jestli do něj osadíte druhou případně třetí grafiku, můžete počítat, že pojede pod plnou "palbou". Nechybí zde ani jeden obstarožní PCI slot pro síťové, anebo starší zvukové karty. Některé prvky této desky nám přijdou vážně jako prapodivné. Některé komponenty jsou jako ze vzdálené budoucnosti a některé zase jako z dob PC pravěku. No schválně, kdy jste viděli naposled na základní desce bzučák? A jestli jste na nějakou takovou narazili, tak určitě nebyl tohoto starého a velikého provedení.
Mosfety a digitální spínací obvody jsou chlazené chladičem od společnosti Thermalright. Tyto chladiče jsou velice podobné jednomu provedení, které můžete v obchodech objevit. Skutečnost je ale taková, že se jedná o jiný model, který byl speciálně vyrobený na zakázku pro Evga. To samé můžeme říci o chlazení severního můstku, které bylo také navrženo v Thermalrightu.
Severní můstek je napájen třemi analogovými fázemi. V oblasti patice je dostatek místa, ale jak jsme již řekli, tak s většími chladiči může nastat problém při uchycování ventilátorů. Ke kolizi v žádném případě dojít nemůže. Procesor je napájen dvojicí osmi pinových 12V konektorů, které jsou dle výrobce schopny dodat až 600W. Pamatujete se na laboratorní test Gigabytu a jejich UD9? Ta dokázala ustát až 1500W, což takto na papíře působí značným rozdílem. Skutečnost je, ale zcela jiná. Obě desky jsou si plus mínus vyrovnány. Těch 1500W je totiž pouze maximální hodnota, kterou vydrží napájecí komponenty v základní desce. Kdyby Gigabyte toto chtěl otestovat s procesorem, tak ten již by při spotřebě mírně nad 800W shořel. Gigabyte GA-X58A UD9, dokáže tedy reálně procesoru dodat okolo 600W, stejně jako série Classified. Napájecí komponenty na Evga desce dokážou plus mínus ustát také něco okolo 1kW případně až 1,2kW. Procesor je napájen deseti fázemi, které jsou paralelně spínány digitálními driver mosfety. Toto řešení je plně digitálně řešeno a nenajdeme zde nic, co by spadalo pod analogovou napájecí logiku.
Kdyby vás zajímalo rozložení komponent pouze v rychlosti, tak zde máte označený výpis v podobě jednoho snímku. Ostatní, které zajímají osazené součástky podrobněji, teď shlédneme video od jednoho známého youtube "usera", ve kterém desku čeká vybalení a letmé představení.
Jelikož jsme desku otestovali před dlouhými desíti měsíci, tak se dnes musíme obejít bez našich vlastních video nahrávek. Pojďme si desku popsat ještě detailněji
|