Strana 5 z 10
- Evga X58 Classified - Deska pod drobnohledem
Inženýři z Evga nezapomněli ani na měřící body, které by na každé správné desce pro overclockery nesměly chybět. Měřící body jsou určeny pro měření napětí na Vcore, DRAM, VTT, ICH, CPU_PLL, IOH a QPI_PLL. Měřící body naleznete umístěny nad operačními pamětmi na horním okraji desky. Pozor! Po internetu kolují zvěsti, že tato deska umí něco podobného, jako Asus Rampage II Extreme, tzn. možnost navolit pamětem vyšší napětí, než 1.65V. Nevěřte tomu! U Rampage desky toto možné bylo, díky speciálnímu oddělovači napětí pamětí a QPI sběrnice. Zde nic takového není a "bonusy" v napájecí soustavě pro operační sloty, jsou pouze ke snížení digitálního šumu, zvýšení stability a navýšení OC potenciálu. Kolega když s touto deskou taktoval "pod" dusíkem, tak díky vysokému napětí pro operační moduly "odvařil" sběrnici procesoru a zcela nový Core i7 920 v revizi D0 musel putovat na reklamaci.
Konektory pro systémové ventilátory nejsou osazené v zrovna hojném počtu. Všech pět konektorů, které jsou rozmístěny po celé desce, jsou plně regulovatelné, pro automatickou, tak i manuální regulaci otáček. Vedle černého tlačítka reset je umístěna nálepka se sériovým a identifikačním číslem produktu. V případě, že tuto nálepku zděláte, přicházíte o záruku. Vedle červeného tlačítka power se nalézá malý Clear CMOS "čudlík".
Operační paměti jsou napájeny dvou fázově v duálním uskupení. To značí dvojici cívek pro každou fázi. Cívky jsou zapojeny sériově v okruhu a to je dobré pro účinnost, teploty, ale především stabilitu. Kromě hlavního regulovatelného konektoru pro CPU ventilátor skrývá horní okraj desky I-Limit jumper. Ten vypne všechny monitorovací funkce, jako jsou TDP monitoring, proudové ochrany a tepelná čidla. Toto je určené pouze pro extrémní taktování a moc neporučujeme si s touto věci zahrávat. Neboť při nepozornosti hrozí zničení desky a procesoru.
Pravý dolní okraj nabízí. Osm Sata konektorů, šestice černých je vyvedena z jižního můstku. Zbylé dva červené jsou řízeny přídavným čipem JMicron. Ten se stará také o devátý Sata konektor, jenž je umístěn u PCIe slotu. Natočený IDE konektor, je výborně umístěn a nemáme k němu výhrad. Nad debug (stavovým) displejem je umístěna CMOS baterka a vedle něj konektory pro propojení desky s počítačovou skříní.
Dále je vedle debug displeje dvojice USB konektorů pro připojení bracketu, případně dalších zařízení. Pak následuje FireWire 1394 konekor, a konektory pro systémové ventilátory. Ty jsou plně regulovatelné, ostatně jako všechny ostatní. Menším mínusem této desky je pouze jeden jediný BIOS čip. Ten je sice umístěn v patici a je tedy vyjímatelný, ale v případě poškození jej stejně budete muset nechat přeprogramovat anebo vyměnit, což bude nějaký čas trvat. Jestli máte špatné zkušenosti s těmito čipy, doporučujeme na ebay pořídit s předstihem tento čip, který vás i s poštovným vyjde na necelé tři stovky.
PEG sloty můžete vypínat samostatně, za pomoci jumperů. Toto řešení se nám moc nelíbí a musíme poukázat na lepší provedení od společnosti Asus. Ten toto má vyřešeno za pomoci čtveřice páček. Čip od RealTeku, vyobrazený na fotografii je zvukový kodek se značením ALC889. Vedle něj je konektor pro připojení SPDIF rozraní.
Dva síťové LAN konektory RJ45, jsou ovládány dvojicí čipů od RealTeku. Jejich značení je RTL8111C.
Zadní strana desky dokáže připoutat pozornost na své high-end provedení. Backplate je robustní a značí vysokou kvalitu celé patice. Komponent na zadní stranu není vyvedeno mnoho, ale nějaké zde jsou osazeny. Chlazení je přichyceno šroubky, v plastovo-pružinkových podložkách. Deinstalace chlazení je tedy velice rychlá a jednoduchá a vaše vodní bloky na desku osadíte během okamžiku.
|