Strana 8 z 10
- Evga X58 Classified - BIOS
Pravděpodobně jste si navykli, na ukázky BIOSu za pomoci námi natočených videí. Dnes bohužel se vracíme ke staré metodě a představíme vám jej za pomocí nafocených snímků. Desku jsme testovali před dlouhými měsíci a v té době nás nenapadlo, že bychom mohli BIOS natočit na video.
Již mnohokrát jsme upozorňovali, na to, že když BIOS není dobře odladěný, může být deska připravena na cokoliv, ale k úspěchu ji to nepomůže. Naštěstí velice zřídka, kdy se setkáme s deskou, kde je uživatelské rozhraní špatně vyladěné, případně nedostatečně uzpůsobeno. Evga dokonale věděla, do čeho jde, když tento produkt začala navrhovat. Základní deska je dokonale vybavenou a BIOS jak by smet.
Než vám ukážeme, to co každého zajímá nejvíce, volby pro taktování, v krátkosti si prohlédněme úvodní obrazovku a rozcestník pro všechny volby. Advanced BIOS Features je tím pravým pro nastavení bootovacích priorit. Ve zkratce, zde se toho moc oproti konkurenci neliší a jestli znáte Gigabyte desky, budete zde téměř jako doma.
A jdeme na to po hlavě a konečně vám ukážeme svatyni této desky. Zde se totiž udávají všechna "zvěrstva", když budete bořit rekordy. Tato volba se nazývá Frequency/Voltage Control a najdete zde vše potřebné pro taktování procesoru. Dummy OC je určeno pro "neznabohy" kteří se v taktování Core i7 moc nevyznají. Tato volba vypne spoustu "nebezpečných" a složitých voleb a díky tomu se taktování stane i pro začátečníky lehkým. I když v žádném případě nehrozí, že by jejich dosažené výsledky byly excelentní. Extreme Cooling nabízí čtyři mody. Jeden je vypnutí této funkce a další jsou pro chlazení s vodním chlazením (Mode 1), další mod je určen pro taktování se suchým ledem a třetí je určen pro dusíkové chlazení. V případě posledních dvou voleb, si můžete výběr zjednodušit přepnutím jumperu na desce na X-COOL. Kromě dalších záložek, které si samostatně popíšeme, zde volíme násobič procesoru, BCLK frekvenci a frekvenci operačních pamětí, severního můstku a unCore části procesoru. PCIe frekvenci je samozřejmě také možné měnit a to v solidním rozsahu. Poslední dvě položky jsou pro uložení OC nastavení do jednoho z osmi předefinovaných profilů. Stejně jako u konkurenčního Asusu. To co se nám na Classified nelíbí, je to že profily mají svá jména již předdefinovaná a vy si je nemůžete přejmenovat. Takže nikdy nevíte, co máte pod kterým profilem uloženo a zjistíte to, jedině až po nahrání zvoleného profilu.
Zde měníte frekvence a časování pro operační moduly. Voleb je mnoho a předčí veškerou konkurenci. Volby časování jsou v nadměrném počtu a můžete se těšit až na 30 možných variant.
Voleb pro napětí a další potřebné věci je zde mnoho. Málo která deska se v tomto ohledu dokáže Classified vyrovnat. Asusovská Rampage III série má automaticky vypnutý VDroop, což se nám moc nelíbilo a dali jsme to v recenzi patřičně najevo. Evga to má také vyřešeno, ale mnohem lépe a jednodušeji. Prostě si VDroop zapnete anebo vypnete. Záleží pouze na vás. Rozsahy napětí jsou následující:
- CPU Voltage od 0,81V do 2,24V
- CPU VTT Voltage od 1,16V do 2,16V
- CPU PLL Voltage od 1,80V do 2,70V
- DRAM Voltage od 1,5V do 3,4V
- IOH Voltage od 1,1V do 1,88V
- ICH Voltage od 1,05V do 1,83V
- nForce 200 Voltage od 1,20V do 2,70V
Ty odpovídají high-end zařazení a málo která deska se může Evga Classified v tomto ohledu rovnat. Gigabyte X58A-UD9 sice nabízí podobné rozsahy pro napětí desky, ale procesoru již ne a tam podstatně ztrácí. Podobnou situaci můžete očekávat u každé vyšší konkurenční desky. Spínací frekvence CPU je možné nastavit až na 1333MHz, čemuž se hybridní návrhy rovnat nemohou.
V poslední položce s názvem CPU Feature zapínáme Turbo Mode, Virtualizační technologie případně Hyper Threading.
|