Strana 9 z 10
- Evga X58 Classified - Provozní vlastnosti a OC
Evga X58 Classified je na taktování výborným produktem, ale má i své slabiny. První kousky z limitované edice občas tropili "kraviny" a taktování na nich nebylo zrovna procházkou růžovým sadem. Naše deska nebyla na taktování špatná, ale lépe se nám taktovalo na nových počinech od Asusu. Přesto jestli požadujete vysoké frekvence, nemusíte se obávat toho, že by vás Classified nepustila vysoko.
Nás pustila až na frekvenci pro BCLK blízko ke 225MHz. Přesněji na 222,5MHz. Vše co bylo vyšší, již systém neudržel stabilním. Musíme pochválit napájecí soustavu, která nám udržela toto stabilně při pouhém napětí 1.36V pro procesor, fantastické.
Spousta základních desek pro procesory Core i7 (Bloomfield- X58) a Core i5 (Lynnfield - P55) mají jeden specifický problém. Některé procesory, když je zde osadíte, tak nechtějí fungovat a přesto že vše jede, nenaběhne vám monitor. Toto je způsobeno tím, že desky se snaží bootovat, ale neúspěšně. Debug displej vám v tomto případě vyhodí hlášku "FF"(boot). Když do desky osadíte jiný CPU, vše jede tak, jak by mělo. Čím je to způsobeno? Intel udělal chybu v návrhu unCore části svých procesorů. Nejedná se tedy o problém desky, ale samotného procesoru. Dokonce toto Intel nijak neřeší, ale tomu se nemůžeme divit. Tato "závada" je totiž špatně prokazatelnou a dokonce je nemožné se vyžadovat reklamace! Problémy jsou způsobeny více vlivy, ale neprojeví se u každého procesoru! Uživatelů, kteří mají s tímto problémy je po celém světě spousty, a nedivíme se, že se to neřeší více na veřejnosti. Nafouknuté bubliny ala "nekvalitní" patice Foxconn zaplavily během jednoho jediného dne celý internet, ale tato zásadní vada je tiše "utajena" na pozadí předních světových diskusních for. Zřejmě to moc není řešeno, z důvodu, že téměř nikdo si není jistý všemi příčinami těchto komplikací.
Už jsme se setkali s několika základními deskami, kde naše Core i7 a i5 procesory nechtěly fungovat. Dvě Evga X58 Classified, MSI X58 PRO-E, MSI P55-GD80,Gigabyte P55A-UD6 a P55-UD3R. U některých desek pomohlo osázení jiného procesoru. U jiných pomohlo, že jsme testovací sestavu předali kolegovi. Tomu ku podivu testovací konfigurace, u něj doma bezproblémově fungovala. Naštěstí, když si pořídíte zcela nový procesor a k němu i desku, je stoprocentní, že vše pojede tak, jak má a nebudete mít žádný problém. Vypadá to, že s těmito potížemi disponují pouze procesory, které se osadili do vyššího počtu základních desek. Je tedy jasné, že mimo jiné Intel udělal nějakou zásadní chybu v návrhu procesorů. Díky které postupem času ztrácí na kvalitě a kompatibilitě. Například nové šesti-jádrové 32nm Gulftowny se velice rádi ničí, když vypnete jádro/jádra procesoru anebo hyper-threading. My se modlíme za to, aby Intel zjistil v čem je chyba a abychom se s těmito nepříjemnostmi již u Sandy Bridge a Ivy Bridge nesetkali.
Ti co řeší spotřebu, si nikdy nekoupí žádnou high-end komponentu. Toto je nepsané pravidlo, které není žádnou novinkou. Nad vysokou spotřebou komponent, se ve většině případů pohoršují pouze jedinci, kterým v PC tiká prehistorický procesor s mohutnou spotřebou. Jelikož dnes recenzujeme povedený high-end produkt, musíme od něj očekávat mírně vyšší spotřebu, než u desek z low-endu. A co jsme naměřili? Měřili jsme při dvou frekvencích, s procesorem na 2,66GHz (základní takt) a s procesorem na 4,0GHz. Samozřejmě jsme změřili spotřebu jak v prostředí Windows (surfování po internetu), tak pod zátěží v 3D MARK Vantage. Spotřebu jsme změřili 3x a z té jsme udělali aritmetický průměr. Asus Rampage III Formula měla s procesorem na základním taktu v prostředí Windows spotřebu o 2W vyšší, než Sabertooth X58. Pod zátěží si desky řekly o stejnou "wattáž". Teď se dostáváme k zajímavějšímu měření. Ukážeme vám totiž spotřebu, s přetaktovaným procesorem a toto není nic lehkého změřit. Musíte totiž procesoru nastavit zcela stejné podmínky, jinak se spotřeba může lišit o slušných pár wattů.
Ve spotřebě si Classified nevede zle, přesto je její spotřeba trošku vyšší. Společně s nejvyšším produktem od Gigabytu je její naměřená spotřeba nejvyšší. Je tedy jisté, že Evga X58 Classified nespotřebovává zbytečně moc energie a že se jedná o ideální desku do herní sestavy. Mírně zvýšena spotřeba je zapříčiněna můstkem nForce 200, který sám o sobě by měl dle výrobce spotřebovávat okolo 12W a to i odpovídá naměřeným hodnotám. Ostatně Gigabyte X58A-UD9 má tyto řadiče dva a její spotřeba je zvýšena plus mínus o těch 24W.
Teploty jsme změřili bezdotykovým teploměrem na samotných chladičích. Předem tedy upozorňujeme, že se nejedná o teploty samotných čipů, ale chlazení. Přesto rozdíl bude velice malý a bude v rozmezí několika málo stupňů celsia. A co jsme to tedy tím měřením vlastně zjistili? Evga X58 Classified se drží zažitých standardů a její teploty jsou v dobrých mezích. Jižní můstek se zahřál na maximálních 46 stupňů celsia. Severní můstek nepřekročil padesát stupňů. Když budete hodně taktovat, není desku zapotřebí chladit vodou. Přesto, že můstek nForce 200 dokáže razantně zvýšit teploty, chlazení si s vysokým přísunem tepla dokáže výborně poradit.
Upozorňujeme, že ne všechny naměřené teploty v tabulce můžete vzájemně mezi sebou porovnávat. Měření probíhala za odlišných ročních období a podmínek, což se solidně může projevit na naměřených teplotách. Poté například nadměrně "topivá" Asus Rampage III Extreme byla změřena v počítačové skříni, která byla přeplněna 120mm ventilátory. Gigabyte GA-X58A-UD9 byla zase změřena " na stole" atd. Teploty jsou tak pouze přibližně srovnávané a orientační ...
|