Strana 4 z 9
- Asus Maximus IV Extreme P67 – Základní deska
Asus Maximus IV Extreme se drží barev a standardů, které tak proslavily R.o.G. sérii. Asus ale pomalu přezbrojuje na novou platformu AM3+ a samozřejmě LGA2011, které nás letos čekají. To značí jediné, brzy se budeme moci těšit na vylepšený design, který by měl utočit na G1 Killer sérii od Gigabyte, který se objevil jako hlavní konkurence zavedené ROG.
Nový Maximus je první vlaštovkou. Někteří lidí z řad uživatelů a recenzentů, jež jsou samozřejmě hodně rozmazlení, si pomalu začínají stěžovat na tento design. Prý je již okoukaný a chtělo by to změnu. To, že je okoukaný nemůžeme plně potvrdit, jelikož změny zde jsou a budou ještě větší. Design začal "omrzovat" u R3F. Jenže to dá "recht", když to byl model odvozený od vyšší Extreme verze s převzatými prvky z minulých sérií. Přesněji prvních R.o.G. desek. K designu musíme říci, že se u tohoto produktu velice povedl a je stále působivý. Nám se pořád líbí a ROG desky jsou jasně identifikovatelné. Někteří lidé jsou již možná "překrmeni" kombinací rudé a černé. Jenže položme si otázku. Je to opravdu co by, jsme chtěli? Aby Asus šel ve stopách Gigabytu nebo MSI a přešel na jejich barvy? Určitě ne a jiné cesty zde není. Pro dnešek naposled vychválíme tento design, jelikož je neokoukaný, ale příště by to chtělo již asi opravdu nějakou větší změnu. Trošku si pohrát s pestrostí barev, případně zde přidat nějaký neokoukaný odstín na pár klíčových komponent.
32nm procesory nejsou žádné nenažrané "prasátka" a díky tomu stačí, až nad hlavu jeden jediný osmi-pinový konektor pro napájení. Druhý by zde byl nadbytečný a zbytečně by prodražoval desku. Přítomny jsou všechny High-Tech "vychytávky", na které jsme si z předchozích produktů zvykli. Napájení všech komponent je velice robustní a nenechá vás za žádných okolností na holičkách. Chlazení vypadá velice moderně a doslova futuristicky. Navrženo je schválně jako "převroubkovaný" kámen. Je to z důvodu větší chladící plochy. Teploty chlazení jsou výborné a CeraM!X opět prokázal své perfektní termální vlastnosti.
Co se sladěnosti barev týče, tak toto je zřejmě nejlepší produkt společnosti v tomto aspektu. Sladěnost je více, než-li výborná a deska je jedním slovem úchvatná. Díky velikým rozměrům nepůsobí, jako předchozí produkty pro tento "nižší" segment a to je správné. Deska je doslova přeplněna řadiči a kontroléry a počet všemožných portů je vyloženě naddimenzovaný. Je vidět, že Asus bere vážně každou výtku a že zákazníci jsou pro něj na prvním místě. Zde by se mohli poučit někteří konkurenti, i když samozřejmě už i oni začínají hrát tuto "hru". Nechybí spousta overclockerských vylepšení a jejich potenciál se odhalí jedině, když budete chladit hluboko pod bodem mrazu. Vybavenost je extrémní a vše je zde vyhnáno do maximálního extrému, takže ostudu svému jménu určitě neudělá.
Vybavenost zadních konektorů je dnes již standardně na vysoké úrovní. Asus šel ještě dál než konkurence a nabízí nám absolutní maximum po stránce výbavu. Konektory od levé strany jsou následující: PS2 konektor pro myš/klávesnici, 2x USB 3.0, Clear CMOS tlačítko, optický SPDIF, 2x USB3.0, 2x eSATA, LAN konektor RJ45,2x USB 3.0 ASUS ROG Connect tlačítko, Bluetooth USB konektor, LAN konektor RJ45,2x USB 3.0 a zvukové výstupy.
Sloty pro přídavné karty jsou v dostatečném počtu a de-facto zde není, co postrádat. Obstarožní PCI není přítomen, ale to se dá lehce omluvit. Odshora jsou připraveny následující sloty: PCIe 16x, PCIe 1x, 3xPCIe 16x a PCIe 4x. Připravenost pro více grafických karet je ideální. Dvě grafické karty vám "poběží" v plném počtu linek tzn. při 16x pro každou kartu. Když osadíte trojici grafik, tak počítejte s tím, že obě grafiky vám "pojedou" při 16i linkách. Zbylá třetí karta si bude muset vystačit s osmi linkami. Podpora 3-Way SLI je samozřejmostí, stejně jako CrossFireX.
Opět je na chladiči umístěno logo Republic of Gamers. U minulé generace nebylo toto logo svítící, což jsme považovali za mínus. Asus opět vyslyšel námitky uživatelů a dopřál nám nádherné svíticí logo. To je osvětleno oranžovou diodou.
Procesor je napájen osmi fázemi (z celkových desíti). Dvě fáze jsou vyčleněny pro UnCore a další oddělenou logiku čipu. V napájení nebude tedy žádný problém, i když budete taktovat nad maximum možností. V napájecím celku je zakomponován United Chemi-Con Proadlizer, který je kapacitní polovodičovou součástkou. Asus zvolil vyšší a novější verzi tohoto čipu. Vyroben je firmou NEC TOKIN a splňuje zde funkci vysokokapacitního kondenzátoru. Běžný Proadlizer od firmy Digi-Key (osazováno na EVGA desky) dokáže nahradit něco mírně přes 40 kondenzátorů běžné hodnoty. Tento díky vyšší kapacitě dokáže nahradit až o 15% více kondenzátorů, než ten od spol. Digi-Key.
Dva červené Sata konektory jsou vyvedeny z řadiče Marvell 9182 a další dva z PCH můstku. Jsou nastaveny pro podporu Sata 6Gb/s a starší. Zbylé čtyři porty jsou spravovány přídavným řadičem JMicron 362. Čtveřice paměťových slotů podporu oficiálně operační moduly do frekvence 2200MHz. S největší pravděpodobností zde rychlejší moduly budou fungovat nestabilně. Debug displej je osazen na poměrně nezvyklém místě, přesto na dobře zvoleném. Nuvoton je I/O kontrolér. Tlačítko Reset a Start je zde osazeno opět v zažitém provedení. Hned vedle nalezneme měřící body napětí. Ty jsou uzpůsobeny jak pro voltmetr, tak i pro připojení přibalených sond. GO_Button netřeba popisovat. Čtveřice spínačů je určena pro vypínání PCIe slotů. LN2_Mode je konečně řešen spínačem se dvěma polohami. Již žádné "otravné" jumpery.
P67 Express je napájen dvěma fázema. Čtveřice zalitých cívek má opět feritové jádro a jsou určené pro napájení operačních slotů. Zadní strana je opět perfektně provedena a nenalezli jsme zde žádnou chybu. Piny připájené studenou vlnou drží dobře. Chladiče na mosfety (FET+) disponují tzv. backplate. Zbytek chlazení je připevněn na čtveřici šroubků s pružinkami. Deinstalace chlazení se díky tomu stává rychlou a dětinsky jednoduchou záležitostí.
Koho by zajímala deska podrobněji a nestačili by mu naše snímky s popisem, může shlédnout naše video, kde dlouho ukazujeme každou část desky. Video je natočeno samozřejmě v HD kvalitě, takže klidně si jej otevřete v samostatném Youtube okně.
|