Strana 8 z 9
- Asus Maximus IV Extreme - Taktování a provozní vlastnosti
V úvodu jsme prozradili, že taktování se budeme věnovat pouze "okrajově", jak je to, ale možné, když taktování přes změnu BCLK frekvence není na této čipové sadě umožněno? Procesorem s otevřeným násobičem (zatím) nedisponujeme. Jak je tedy možné, že vám ukážeme taktovací potenciál této desky? Jednoduše! Měnit BCLK frekvenci je možné, ale díky chybějícímu generátoru frekvence v čipové sadě, deska neudrží vysoké změny stabilně. Ukážeme si tedy, čeho je tato deska schopná a také si ukážeme, jakých výsledků dosahují uživatelé diskusního fora xtremesystems.
Udržet procesor 100% stabilním na frekvenci 105,5MHz pro BCLK byla hračka. Dokonce deska byla schopna za určitých podmínek fungovat i na frekvenci 107MHz, ale to již nebylo zrovna stabilní. Více prostě tato čipová sada nezvládne, a jestli máte zájem o taktování přes změnu BCLK frekvence, tak vydržte ze čtvrt roku, než přijde Z68. Je dosti pravděpodobné, že P67 se v té době omezí ve výrobě a že Z68 dostanou zelenou a vrátí se zpět zlaté časy taktování přes změnu BCLK. Vše záleží pouze na výrobcích základních desek a jsme si jistí, že tuto válku si ani jeden z výrobců nenechá ujít a je jisté že do "válečné" vřavy pošlou co nejvíce obětí. Přesněji co nejvíce desek s přidaným generátorem frekvence. Jelikož taktovací potenciál má určitý vliv na prodeje desek a žádný z výrobců nechce hrát "poslední" "housle".
A teď k dosaženým frekvencím uživatelů na Xtremesystems fóru, kdy někteří mají odemčený procesor k dispozici. Ano Intel Core i5 2500K není problém udržet stabilním až na frekvenci 5358MHz a to s napětím na hodnotě 1.584V. Toto napětí je pro vzduchové chlazení a hlavně pro čip samotný již příliš veliké sousto a je zapotřebí ochlazovat vodním chlazením. Přesto skvělý výsledek a věříme, že s takovou Nocutou NH-D14 by dosažení této frekvence nemuselo být nereálné. Jestli budete taktovat s procesorem Core i7 2600K, můžete počítat s obdobnou frekvencí i při zapnutém Hyper-Threadingu. Hodně záleží na tom, jak dobrý kus křemíku se vám podaří získat. Některé čipy mají problém i s frekvencemi okolo 4,5GHz, jiné dají 5,0GHz levou zadní a ty excelentní si nechají říci i na 5,5GHz.
Naše vlastní OC testy a celé zkušenosti s taktováním budou tématem jiného článku.
Spotřebu jsme měřili na základní frekvenci s továrním nastavením frekvence (tím nemyslíme "AUTO"). Spotřebu jsme pro vás naměřili, jak v prostředí Windows při brouzdání po internetu, tak i při zátěži v 3D Marku Vantage. Přesto, že deska je vybavena můstkem NForce 200, tak její spotřeba je velice nízká. To samé můžeme říci i o procesoru. 100W, o které si deska řekla v prostředí Windows je absolutně libová hodnota. Pod zátěží jsme naměřili spotřebu 220W. Při hraní hry (například Metro 2033) byla spotřeba o nějaký ten Watt vyšší. Toužíte-li po úsporné herní sestavě, tak se jeví jako dokonalý základ 32nm Sandy Bridge společně s nějakou "našlapanou" deskou.
Teploty jsme změřili bezdotykovým laserovým teploměrem na samotných chladičích. Asus Maximus IV Extreme je velice chladnou deskou a i přesto, že nese slušně žravý a hodně "topivý" můstek NForce 200, tak teploty nebyly vůbec špatné. Chladič nad můstkem NForce 200 se rozehřál na maximálně 57stupňů celsia pod zátěží. Jižní můstek, jestli ho můžeme tak nazvat nepřesáhl teplotu 45 stupňů celsia. Mosfety topí ze všeho nejvíce, ale teplotu můstkového řadiče (NF200) nepřekročily o žádnou závratnou hodnotu.
Podívejme se na závěr …
|