Strana 9 z 9
- Asus Maximus IV Extreme - Závěr a zhodnocení
Jelikož dnešní test je pouze prvním představením P67 desek, logicky bez srovnání, a také bez vlastních OC testů, nedělejme definitivní závěry. Většinu věcí jsme ale již otestovali a zjistili.
Asus je znám svým dobrým balením a jeho "příbalem" k ladičským deskám ze série R.o.G. U Maximus IV Extreme tomu není jinak, a balení je zcela standardní. Krabice se již nějaký ten pátek nezměnila a působí stále dobře, i když již začíná možná některé trochu omrzovat. Příslušenství je jedním slovem maximalistické, ale to se od desky z řady Maximus očekává. Asus šel ještě dál, než kdy jindy a dopřál nám extrémně bohaté příslušenství, které odpovídá ceně, za kterou, je deska prodávána. Zde toho nalezneme nepřeberně mnoho.
EFI rozhraní je vítaným zpestření do "staletí" zatuchajících "dungeonů" základních desek s klasikým BIOSEM, který je pravěkým dinosaurem přežívajícím do těchto dob. Vypadá velice dospěle a nadměrně povedeně. Orientace v něm je velice snadná, protože se jedná spíše pouze o ovládací a designovou změnu. Jinak vše zůstalo při starém a každý uživatel se zde během pár okamžiku zorientuje a hned ví, co a kde nastavit. Rozpětí napěťových hodnot je fantastické a vůbec se na Asus nezlobíme, že u každé nové desky ze série Republic of Gamers přidává pod "kotel". S každým novým modelem jsou napěťové volby stále extrémnější a vyladěnější a to je pro domácí, tak i extrémní taktování vítaným plusem. Jsme rádi, že výrobce konečně napadlo zbavit se starých BIOSů a dopřát nám něco zcela nového a jedinečného. Po mnoha dekádách již bylo na čase a možná už se to dávno mohlo udělat.
Další věc, kterou si můžeme dnes rozebrat je vzhledové provedení, osázení součástek a jejich správné zvolení. Asus neubral na kvalitě u této desky, která je se mířena na mainstreamovou P67 platformu, ale kvalita je maximální. Cena je odpovídající kvalitě a možnostem desky. Barevné ladění je opět zcela typické pro Republi of Gamers rodinku. Chlazení je inspirováno sérií Sabertooth, díky čemuž nabízí výborné teploty a to i přes to, že deska disponuje nadměrně "topivým" můstkem NF200. Vzhledově si výrobce velice polepšil a design chlazení je povedený. Osazené součástky jsou certifikovány pro armádní účely a to zaručuje vysokou životnost, spolehlivost a maximální využitelnost v každém ohledu.
Taktování si dnes ohodnotíme jenom zběžně, z již řečených důvodů (neměl jsem zatím k dispozici odemčený procesor pro vyzkoušení potenciálu). BCLK frekvence, které je deska schopna stabilně dosáhnout je naprosto stejná, jako i u nejlevnějších modelů, které si můžete pořídit. Když budete chtít taktovat více a obstaráte si procesor s otevřeným násobičem, tak můžete počítat s tím, že vás deska v žádném ohledu nezklame a zaručí vám prvenství. A to když budete taktovat se vzduchovým, vodním chlazením anebo pod dusíkem. Asus brzy vydá další model, pro dosluhující platformu X58. Deska se bude jmenovat Rampage III Extreme a bude se jednat o Black Editions. Deska bude vybavena přídavnou zvukovou kartou Xonar a velice povedenou síťovou kartou. Proč se, ale o ní zmiňujeme? Kromě toho, že se bude jednat o extrémně drahý produkt s cenou začínající nad deset tisíc korun (můj odhad), tak nabídne spoustu novinek, převzatých z "Maximusky". Především chlazení bude řádně inspirováno a převzato z tohoto modelu a díky použitému materiálu budou teploty velice nízké. Již se tedy nebude opakovat situace, kdy některé desky ze série R3E se přehřívaly kvůli špatně navrženému chlazení a chybám v návrhu. Jste-li uživatelem X58 platformy a zaujala vás Asus Maximus IV Extreme, tak se můžete začít těšit na desku z černé edice. Ta totiž přinese vše, co přináší zrovna oceňovaná novinka.
V úvodu jsme se zmínili, o tom, že máme již otestováno solidní kvantum desek pro tuto platformu a v testech budeme samozřejmě pokračovat. Těšit se také můžete na samostatný větší test procesorů Sandy Bridge, kde ale máme stejný problém, chybí nám některé odemčené modely, aby byl test kompletní. Ale všechno bude :). Každopádně dnes jsme se podívali na absolutní vrchol toho, co nová P67 platforma nabízí a nový ASUS Maximus IV Extreme v žádném ohledu nezklamal. Samozřejmě jeho cena je na mainstreamovou platformu vysoká a dosahuje 8000 korun včetně DPH, ale vzhledem k výkonu Core i7-2800 procesorů, není pro mnoho nadšenců přehnaná. Je to deska pro nadšence, je to Extreme Edice a ASUS zcela určitě vydá i FORMULA verzi, která bude mnohem méně extrémnější, a tedy levnější. ASUS Maximus IV Extreme je bez pochyby velmi kvalitní, velmi vybavená a velmi vypiplaná základní deska, nad kterou jistě budou mnozí nadšenci oprávněně koukat, ale jen málokdo si ji skutečně koupí. Její potenciál je samozřejmě v domácích podmínkách nevyužitelný, prostě Extrémní, ale bez toho by to nebyla Extreme deska.
"Maximalistická a extrémní deska pro platformu P67 pro pravé nadšence"
Za zapůjčení desky děkujeme společnosti ASUS
|