Strana 3 z 6
- Gigabyte 970-GAMING (GA-970-GAMING) - Základní deska
Druhý model je levnější edicí, založený na nižší čipové sadě 970 s odpovídající výbavou i určením. Balení desky je ale téměř stejné.
Uvnitř je toho jen o něco méně, včetně obyčejného krycího plechu, a pár kabelů. Vše ale dostatečné.
970 verze není očesanou 990FX. Ačkoliv vypadají designově velmi podobně, pravdou je, že je každá svébytným modelem. PCB desek si ale nejsou podobná ani trochu, rozmístění a zpracování mnoha komponent je zcela odlišné a na 970 verzi nejsou přitom žádná prázdná místa. Obě desky jsou zkrátka navrženy každá zvlášť, což je dobře. Zatímco 990FX s ohledem na maximální výbavu a podporu vysokého taktování a opravdu extrémních 220W procesorů FX-9000, 970 verze má výbavu "tak akorát" a extrémy nepodporuje. Soustředí se na to zásadní, v dobrém zpracování a za co nejzajímavější cenu.
Znovu tedy opakujeme, GA-970-GAMING nepodporuje 220W procesory AMD FX-9000 a nepokoušejte se je do ní osazovat. Kaskáda na to není určena. Už na první pohled je proti 990FX mnohem jednoduší, čemuž odpovídá i nenáročné chlazení a jeho provedení.
Ačkoliv je výbava desky na první pohled stejná jako u 990FX modelu, rozdíl je v jejím zpracování a v početnosti. Deska má třeba jinou konfiguraci slotů, kdy jsou zde jen dva PCIe x16, kdy ale jen jeden má 16 linek, druhý má 4. Oba sloty jsou ale sejně kvalitně posíleny jako u dražšího modelu. 970 verze má ale i staré dva PCI sloty a pak 2x PCIe x1. Osadit můžete také dvě grafiky, ale jen AMD v CrossFire, SLI, za které si NVIDIA nechává zaplatit (i když funkčnosti nic nebrání), podporováno není, ale to asi nebude nikoho mrzet.
I tahle deska má M.2 slot napojený na PCIe, ale protože je linek méně má "jen" 10Gb/s což je ovšem celkem standard i na mnoha Intel deskách a výkon SSD řešení to nijak zásadně neomezuje. Shodná s modelem 990FX je konfigurace SATA, USB včetně řešení USB 3.0 a USB 3.1 a přítomnosti Type-C konektoru.
I mnohem levnější 970 verze má kvalitní integrovanou zvukovou kartu, která je o třídy lepší, než na co jsme byly u podobných desek zvyklí. I zde je základem ALC1150 čip, nicméně nemá tak kvalitní zesilovače a posílení, jako 990FX verze. I tady je ale stylové červené LED podsvícení oddělené cesty na PCB. 970 verze proti 990FX nemá žádnou extra OC výbavu, nenese ovládací tlačítka ani segmentový display. Má ale také duální UEFI BIOS.
Shrnutí: Verze 970 je výrazně levnější než 990FX, čemuž odpovídá zpracování i výbava. Obojí je ale velmi dobré pro běžného uživatele neřešícího taktování apod. a řešícího hlavně poměr cena/výkon. V tomto ohledu vypadá GA-970-GAMING fantasticky. Funguje také tak?
|