TEST: Gigabyte 990FX-GAMING a 970-GAMING - AMD AM3+ platforma je opět zajímavá! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 15 February 2016
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte 990FX-GAMING a 970-GAMING - AMD AM3+ platforma je opět zajímavá!
Gigabyte 990FX-GAMING - Základní deska
Gigabyte 970-Gaming - Základní deska
Testy a výkon
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • TEST: Gigabyte 990FX-GAMING a 970-GAMING

                                                   - AMD AM3+ platforma je opět zajímavá!

Letitá platforma AMD AM3+ se dočkala zcela nových základních desek. A znamenají hodně.

Asi tomu nebudete věřit, ale čipové sady AMD 990FX/990X/970 jsou na trhu od poloviny roku 2011 a s nimi i AM3+ platforma a 32nm procesory AMD FX řady 4000/6000/8000, které do ní patří. A ano, stejná platforma, stejná čipová sada a jen o něco málo vylepšené, optimalizované procesory jsou v prodeji i dnes, v roce 2016.

5 let je ve světě PC neuvěřitelně dlouhá doba. Navíc AMD FX procesory byly od počátku vnímány jako nepříliš povedené, i když je spíše opak pravdou. Jistě, procesory mohly být ještě lepší v některých ohledech nebýt šetření u AMD v době jejich dokončování, ale AMD správně vsadila na "vícejádrovou" budoucnost. Jenže využití těchto (nejen AMD) multijádrových mainstreamových procesorů dlouho pokulhávalo, zejména díky lenosti vývojářů aplikací, které navíc používaly překladače na míru Intelu, nikoliv optimalizované i pro AMD. Špatná optimalizace aplikací a zejména her se začala řešit až v posledních letech. A tak se stalo, že s nástupem výrazně modernizovaného Windows 10, nových API, nástupem nové generace her, nové generace a verzí aplikací, které najednou dokáží využívat vícejádrových procesorů jsou AMD FX procesory v nejlepší kondici, v jaké kdy byly a bez problémů konkurují výkonem o několik let mladším procesorům Intel a dokonce je v mnoha cenových kategoriích dokáží porazit. Samozřejmě hůře jsou na tom z pohledu provozní efektivity, kdy 32nm výroba je zkrátka dávno překonána. Na druhou stranu, Intel se sice v průběhu let a za mnoho desítek miliard dolarů dostal z 32nm na 22nm a nyní je na 14nm, nicméně s výjimkou extrémních 5GHz AMD FX-9000 modelů na tom zase většina těch současných 32nm AMD FX procesorů (zejména E verze) není vůbec špatně i ve srovnání se 14nm konkurenty. Zejména pokud bychom srovnali, co dokázal Intel na 32nm a co dokazují současná AMD FX na 32nm.

Problémem AMD FX procesorů a platformy AM3+ byla však v poslední době zjevná zastaralost základních desek. Zatímco u Intel platformy se objevilo několik nových generací čipsetů a tedy i základních desek, které posouvaly kvalitu a zpracování výbavy, s výjimkou MSI a jeho poměrně nedávno aktualizovaných desek (zejména MSI 970 Gaming), všechny ostatní modely jsou staré několik let. A ačkoliv AM3+ platforma jako celek je stále atraktivní výkonem a hlavně poměrem cena-výkon, omezený výběr základních desek a jejich zastaralost ve srovnání s modely pro aktuální Intel platformu, přeci jen odrazovala od nákupu a stavby PC s AMD. Výrobci desek ale řekli dost a na přelomu roku (2015/2016) dorazily první zcela nové základní desky AM3+ jako poslední hurá, které značně zatraktivnily tuto pět let starou platformu. Nabízejí totiž stejně kvalitní zpracování a stejnou klíčovou výbavu jako nejaktuálnější desky pro Intel platformu a to za velmi zajímavé ceny. A dnes se podíváme hned na dvě, možná nejatraktivnější novinky.

  • GIGABYTE 970/990FX GAMING

Gigabyte se snažil v průběhu let své modely vylepšovat, důkazem mohou být i asi rok staré verze R5 starých UD modelů, nicméně změny nebyly tak zásadní. V závěru roku 2015 ale Gigabyte ohlásil modely GA-970-GAMING a GA-990FX-GAMING, které jsou zcela od píky novými deskami, jdoucí ve stylu provedení, použitých komponent a výbavy, které Gigabyte používá u aktuálních Intel platforem.

Obě desky nemají nic společného se starými modely, tedy s výjimkou použitých čipsetů. Těmi jsou stále AMD 990FX a AMD 970. Obě desky ale mají jižní můstek SB950. Výbava se ale pochopitelně lehce liší, stejně jako zpracování. Ale ona se liší i cena a tím pádem zaměření. Tak se na obě podívejme ...

  • Gigabyte 990FX-GAMING (GA-990FX-GAMING)

Začněme u TOP modelu. Tohle je opravdu high endová základní deska pro AMD AM3+, jedna z mála, která se po dlouhé době objevila. Proti levnějšímu modelu nabízí na první pohled mnohem masivnější napájecí kaskádu a to proto, že na rozdíl od levnější verze 970-GAMING, tahle deska opravdu podporuje taktování a podporuje i ty extrémní 220W procesory AMD FX-9000.

Dále nabízí i bohatší výbavu, extra taktovací výbavu, PCIe M.2 port s 20Gb/s, kvalitnější integrovanou zvukovou kartu s posílením a LED podsvícením. Nechybí USB 3.1 včetně nového Type-C konektoru, Killer "herní" síťová karta, fyzické posílení PCIe slotů a tak dále. Zkrátka vše, co má high endová moderní deska dnes mít, tahle deska má. Cena desky je zajímavých zhruba 3800 korun vč. DPH.

  • Gigabyte 970-GAMING (GA-970-GAMING)

Druhým modelem je o něco méně vybavená verze, která je ovšem také podstatně levnější. Stojí velmi atraktivních, pouze 2500 korun. Nabízí přitom stále výbornou klíčovou výbavu, i když v nižší specifikaci.

I tahle deska má M.2 slot, ačkoliv pomalejší "jen" 10Gb/s. Má také kvalitnější integrovanou zvukovou kartu s ALC1150 čipem, ale s nižším stupněm výbavy a posílením. LED podsvícení je tu ale také. Je zde i Killer síťová karta, USB 3.1 Type-C atd. Samozřejmě výbavy je méně, nechybí ale i starší PCI sloty, které dražší verze nemá. Chlazení je jednodušší, ale to proto, že napájecí kaskáda je výrazně jednodušší. Deska také nepodporuje FX-9000 procesory a nemá extra OC funkce a výbavu. Cena to vše ale jednoznačně vyvažuje.

Oba modely jsou tedy jasně orientovány. Model 970 je určený pro ty, kteří netaktují a hledají opravdu hodně muziky za co nejnižší cenu. Model 990FX ale nabízí vše i pro náročnější uživatele s tomu odpovídajícím provedením, přesto cena je stále orientována na skvělý poměr cena/výkon.

A jaké jsou obě desky v praxi? Na to se dnes podíváme ...



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 478x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 315x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 872x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1163x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6