Strana 5 z 5
Začněme tedy tím, co mnohé zajímá. Můžete nové 12nm RYZEN procesory včetně špičkového RYZEN 7 2700X se 105W TDP osadit do B350 desky?
- 14nm RYZEN 2000 v B350 deskách
Pokud výrobce dodá k B350 update BIOSu, který umožní osazení 14nm RYZEN procesorů, tak to bude fungovat a bez problémů. Samozřejmě nepočítejte s tím, že budete mít stejné možnosti a stejně špičkový výkon jako na X470 deskách. B350 platforma je dělaná jako cenově dostupnější řešení, odpovídá tomu vše, hlavně zpracování desek, kdy testovaná Gigabyte AB350 GAMING 3 je vůbec jedno z nejlepších B350 řešení a dnes stojí přitom jen kolem 2250 korun. Z hlediska možností taktování je sice B350 odemčeno pro vše, ale možnosti jsou u těch desek řádově menší než u X470 modelů. Ale to je zcela v pořádku. Jsou totiž úměrné zpracování, a hlavně tedy ceně jednotlivých modelů a tomu, co skutečně mohou bez potíží zvládat.
V případě nových 12nm RYZEN procesorů je zde ale i rozdíl mimo režim taktování. Agresivní Boost, kdy v extrému může třeba 2700X jet až 4,35GHz na jediném jádru, u B350 desek nikdy neuvidíte. On nebude většinou ani 4,2GHz a nižší bude takt i při zátěží více jader proti provozování stejného čipu na X470 deskám, kdy tohle řízení taktů bere v úvahu celou škálu věcí a podmínek, včetně napájecí kaskády a teplot. U B350 desek je napájení a chlazení prostě omezenější, což znamená nižší výkon na jádro díky nižším maximálním boost taktům zejména u agresivně taktovaného špičkového RYZEN 7 2700X. U níže taktovaných 65W modelů jako RYZEN 2600/2700 bez X bude výkon nejspíše identický na X470 i B350 protože boost takty jsou kvůli TDP těchto CPU prostě níže. U X verzí čipů využívající maximální potenciál, však bude záležet i na zpracování desky, napájení a chlazení a rozdíl 100-150MHz na taktech v extrémech prostě bude znamenat nižší výkon u B350 desek.
Stejně tak B350 platforma obecně neměla zdaleka takové možnosti ohledně pamětí jako špičkové X370 modely a rozdíl proti X470 je ještě výraznější. V případě B350 v kombinaci se 14nm RYZEN se budete muset spokojit většinou s maximálně 3200MHz RAM, což je ale zcela v pořádku. Každopádně v kvalitní B350 základní desce (jako je třeba Gigabyte AB350 Gaming 3) bude s odpovídajícím update BIOSu nový 12nm RYZEN procesor fungovat zcela bez potíží, ovšem nemůžete čekat plné využití potenciálu ani s automatickým boostem v základu (XFR2 je podporováno jen na X470), ani při taktování ani v oblasti ladění operačních pamětí jaké nabízí ten čip v kvalitní X470 desce. Ovšem právě proto B350 stojí jen to, co stojí a stále je jednoznačnou volbou pokud šetříte a chcete nejlepší poměr cena-výkon na trhu. B350 deska kombinaci s RYZEN 5 2600 procesorem a 2x 8GB DDR4 3200MHz je absolutně nepřekonatelná kombinace ve své cenové hladině, výkonem, možnostmi a výhodností. Intel nemá naprosto nic, co by se tomuhle, byť jen přiblížilo (na Intel B360 totiž nejde vůbec nic taktovat, a to ani zvýšit takty pamětí, které zůstávají na max. 2666MHz). AMD však velmi pravděpodobně chystá ještě vylepšení ;). Že by AMD B450?
- GIGABYTE AORUS X470 Gaming 7 WIFI
Testovaná špičková Gigabyte X470 ale jasně ukazuje, za co platíte navíc u kvalitní desky. Prostě za zpracování a možnost za určitých podmínek vyždímat absolutní maximum z RYZENu ve všech ohledech. Gigabyte vám tohle nabízí a kolik z toho potenciálu využijete, je už plně na vás. GIGABYTE AORUS X470 Gaming 7 WIFI je v současnosti 3x dražší než starší levná GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3. A ano, zpracování v mnoha ohledech tomu rozdílu cen zcela odpovídá. Dokonce bych řekl, že nová AORUS X470 GAMING 7 je docela výhodná, protože tohle TOP zpracování nabízí levněji, než co stojí podobné modely konkurence.
Gigabyte provedlo řadu vylepšení proti X370 verzi a doladilo co mohlo. Snad jedinou výtku mám k počtu PCIe 3.0 linek, což je ale problém současných mainstreamových platforem obecně a musí to řešit v první řadě Intel a AMD přímo v čipsetech. Gigabyte samozřejmě plně využívá možností, které současný X470 nabízí. Jinak ale nemám co vytknout, líbí se mi i zpracování a umístění výbavy, které bych řekl že je i o kousek jako celek lepší než u některých prvků konkurenčních desek. Z hlediska možností ladění CPU a pamětí je tohle absolutní špička (což není překvapení) a rozhodně nezklame ani extrémní nadšence. V domácích podmínkách při běžném taktování nemáte vůbec šanci tuhle desku dostat do úzkých.
No a navrch tady máme design a jeho zpracování. Řekl bych, že Gigabyte září v této generaci X470 desek a to doslova. Konkurenční ASUS, MSI i ASRock mají poněkud designově usedlé modely, všechny jsou téměř čistě černé s minimem jiných barev a překvapivě minimalisticky až zdrženlivě podsvícené, často jen lehce svítí nápisy. To Gigabyte a jeho AORUS GAMING 7 se designově zcela vyjímá v této generaci.
Je sice převážně také černá (PCB), ale má na sobě výrazné světlé kovové prvky chlazení a pár oranžových prvků. No a když tuhle desku rozsvítíte, tak naprosto jednoznačně zastíní všechny konkurenty, kteří jsou vedle ní prostě neviditelní. A neřekl bych, že Gigabyte svítí jako pouťová atrakce, naopak podsvícení je velmi pěkné, rovnoměrné, kvalitní ovladatelné a vypadá prostě dobře. Takže pro ty, kteří rádi RGB na desce a ve svém PC, je Gigabyte X470 vlastně jasná volba. Žádná konkurenční X470 deska totiž nesvítí zdaleka tak dobře a zajímavě. Pokud nemáte RGB v oblibě, můžete ho samozřejmě vypnout ;).
GIGABYTE AORUS X470 Gaming 7 WIFI je jednou z nejlepších desek pro AMD RYZEN vůbec. Skvěle vybavena s vynikajícím až poněkud overkill zpracováním i chlazením a možnostmi taktování. Z hlediska výbavy bych snad uvítal více PCIe 3.0 linek (což je ale obecně záležitost mainstreamových čipsetů ne této Gigabyte desky jako takové), jinak ale nemám naprosto co vytknout. No a pokud se vám líbí design a máte rádi RGB podsvícení, tak takhle deska suverénně přezáří všechny i jinak podobně dobře vybavené a kvalitní konkurenty. A kdybyste ji přeci jen rozsvícenou ve výloze přehlédli, tak Gigabyte navíc všechno podpořilo atraktivnější nižší cenou, kdy tahle deska začíná už na 6 tisících s DPH. A to je skvělá cena na takhle vybavenou, zpracovanou a schopnou desku, navíc když je úplnou novinkou na trhu. Podobná konkurence stojí i znatelně více.
GIGABYTE AORUS X470 Gaming 7 WIFI tedy rozhodně doporučíme, jedna z nejlepších ne-li nejlepší mainstreamová deska, kterou kdy Gigabyte vůbec udělalo a díky obecně vychytané a vylepšené AMD X470 a RYZEN 2000 platformě je excelentně vyladěná, stabilní a naprosto bez problémů od prvního dne. Skvělá práce.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|