Strana 1 z 5
- TEST: GIGABYTE B450 AORUS PRO
– základní deska pro ty, kteří hledají skvělý poměr cena/výkon.
Pokračujeme v testech nových základních desek s čipsetem B450. Tato nová, tedy spíše inovovaná, platforma je aktuálně dost možná nejzajímavější cenově dostupnou mainstreamovou platformou na trhu. Proti konkurenční B360 od Intelu totiž není omezována a můžete si do ní osadit 8jádrový procesor a klidně ho i přetaktovat včetně možnosti použití výkonnějších a rychlejších pamětí, což u konkurence není možné. Dnes se podíváme na další z bohaté nabídky nových B450 desek, které aktuálně dorazily na trh.
Společnost Gigabyte uvádí na trh hned několik různých B450 modelů, pokrývající cenovou hladinu méně než 2000 korun až po zhruba 3500 korun. Tedy mainstream v pravém slova smyslu. Dnes se podíváme na nejluxusnější verzi v podobě nové ATX desky GIGABYTE B450 AORUS PRO. Ta existuje ještě ve verzi s WiFi, to ale zatím v obchodech nenajdete.
Čím se liší B450 od X470 jsme si již říkali v předchozích článcích, takže jen doplním tabulku pro ty, kteří váhají. X470 má více PCIe linek, více USB i SATA, je zkrátka vybavenější a přichází také na kvalitněji udělaných deskách, což se odráží v ceně. Nicméně ne každý potřebuje takové množství výbavy a extrémní zpracování, a tak je zde právě B450 čipset pro levnější desky. Z hlediska výkonu přitom budou rozdíly minimální, AMD u obou verzí čipsetů podporuje jakékoliv taktování procesorů i pamětí, obě novinky také mají podporu vylepšeného boostu u nových RYZEN 2000 procesorů a jsou s nimi od začátku kompatibilní. Samozřejmě do nich ale můžete osadit i loňské RYZEN 1000 a AMD slibuje i podporu budoucích CPU, takže nejspíše 7nm RYZEN 3000.
GIGABYTE B450 AORUS PRO je jedním z luxusnějších B450 modelů, nicméně samozřejmě neleze do zelí vybavenějším X470 verzím. U B450 je vše o poměru cena-výkon, kdy Gigabyte v rámci tohoto modelu nabízí i několik extra specialitek, jako je zajímavější design, kvalitnější napájení, pěkné byť jednodušší RGB efekty podsvícení a kvalitní integrovanou zvukovku postavenou na ALC 1220, což je obvyklé řešení na dražších deskách, ale vzácné na levnějších (přitom je to nelogické, protože uživatelé levnějších desek častěji budou spíše integrované zvukové řešení na desce používat).
Na desce nechybí ani M.2 sloty, USB type-C, duální BIOS s podporou OC, RGB konektory atd. Podporuje také AMD StoreMI technologii, což by mohlo některé uživatele pomalejších diskových řešení dost zajímat. Přesto všechno si za tuhle solidně vyhlížející a rozumně vybavenou desku Gigabyte účtuje jen kolem 3000 korun vč. DPH, což je velmi zajímavá nabídka.
A dnes se tedy podíváme, co tahle konkrétní deska nabízí a umí v praxi …
|