Strana 2 z 5
Balení desky je základní, žádné speciality nečekejte, designově si zachovává současný styl a samozřejmě nechybí všechny podstatné informace.
Uvnitř balení však najedete jen základní příslušenství, nic víc.
Samotná deska má tedy formát ATX. Patice AM4 podporuje RYZEN 1000 i RYZEN 2000 procesory, deska umožňuje i osazení a využití RYZEN G procesorů s integrovanou grafikou, nabízí na výstupech DVI a HDMI porty. Podpora minimálně jedné následující 7nm generace, která vyjde do roku 2020 je velmi pravděpodobná.
Pokud jde o paměti, B450 jako vylepšená řada desek vycházející z B350 designů, má vylepšení hlavně v oblasti lepší kompatibility od začátku. Můžete tedy bez potíží osadit i rychlé DDR4 a jednoduše využít jejich XMP nastavení. Oficiálně Gigabyte uvádí podporu 3200MHz, ovšem je zde i přetaktování. Celkem můžete osadit až 64GB paměti.
Pokud jde o slotovou a další výbavu, je zde samozřejmě jistá závislost na omezeném počtu PCIe linek, které B450 proti X470 nabízí. Je zde tedy jeden PCIe X16 slot s plným počtem linek, další sloty už mají jen 4 a 1 linku a jejich funkčnost se odvíjí od toho, kolik slotů je obsazeno. Pro běžného uživatele, který má obvykle jednu grafickou kartu a maximálně jednu přídavnou, to nepředstavuje žádný problém. Podporováno je sice CrossFireX, ale samozřejmě je omezeno počtem linek.
To se týká i M.2 slotů, které jsou dva (jeden pro 80mm a druhý pro 110mm dlouhé karty). Oba GB vybavilo pasivem pro chlazení. Nicméně jen ten horní delší má 4 linky, druhý už má maximálně 2. Deska má také 6x SATA ale některé jsou neaktivní, pokud je osazen M.2 disk.
Z hlediska USB najdeme na desce všechny možné typy. Včetně USB 3.1 Gen 2 v Type-C verzi i Type-A. Počet USB je dostatečný, na zadním panelu najdeme 6 konektorů, další jsou na desce. Na zadním panelu také najdeme HDMI a DVI, Intel LAN a výstupy ze zvukovky. Gigabyte potěšil použitím kvalitnějšího integrovaného zvuku na ALC 1220 s posílením, takže pokud plánujete zvuk z desky využívat, je to rozhodně mnohem lepší volba než levnější desky s většinou ALC 887 apod.
Ač se bavíme o levnější desce, Gigabyte ji vybavil solidním napájením, i když slabším VRM chlazením. Nemá sice žádné speciální OC prvky, ale taktování je plně podporováno. Je zde duální BIOS, ochranné prvky, dostatek konektorů pro ventilátory, vodní chlazení atd. Nechybí ani RGB konektory a samotná deska má tři RGB podsvícené zóny, samozřejmě plně pod vaší kontrolou. Novinkou v této cenové hladině je hned z výroby nainstalovaný zadní kryt, což usnadňuje montáž do skříně. Deska má také fyzicky zesílené některé prvky, jako piny či sloty. Ke všemu samozřejmě Gigabyte dodává ještě vlastní sadu aplikací pro Windows k ovládání, monitorování atd.
A teď se podívejme, jak funguje v praxi …
|