TEST: GIGABYTE B450 AORUS PRO – základní deska pro ty, kteří hledají skvělý poměr cena/výkon. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 02 srpen 2018
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE B450 AORUS PRO – základní deska pro ty, kteří hledají skvělý poměr cena/výkon.
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

GIGABYTE B450 AORUS PRO je velmi zajímavá deska, zejména za ty 3000 korun, které stojí. Nabízí totiž pár prvků, které najdete jen na výrazně dražších deskách, zde samozřejmě v cenově mnohem dostupnějším provedení. Je určena pro méně náročnější uživatele, přesto vám umožňuje provozovat i přetaktovaný procesor a také osazení rychlejších RAM, což konkurenční Intel B360 platforma vůbec neumí. Má to samozřejmě zásadní vliv na výkon a vlastnosti celé platformy.

Pochopitelně však tahle deska není plně srovnatelná s kvalitnějšími X470 modely, čemuž ale také odpovídá cena. Zpracování PCB je jednodušší, výbava je chudší a zejména v počtu linek může náročnější uživatele omezit. Takže jen připomínám, že pokud víte, že budete používat více M.2 SSD NVMe, další přídavné karty a high end grafiku k tomu, je pro vás X470 mnohem vhodnější. B450 je však zcela dostatečné řešení pro běžné uživatele počítačů s jednou grafikou, jedním pořádným NVMe SSD apod. Z hlediska výkonu za X470 nijak nezaostává, a to ani když přetaktujete procesor, kam to jde, a použijete High end grafiku či rychlý NVMe SSD.

Gigabyte se snažil na tuhle levnější desku dostat i nějaké ty prvky kvalitnější elekroniky a luxusnější výbavy a designu, což v robustnějším provedení známe z jeho podstatně dražších X470 verzí. Za ty peníze se nedá desce vlastně nic vyčíst, rozhodně ne po stránce výbavy. Pár připomínek bych ale měl. Umístnění toho prvního a hlavního M.2 slotu s PCIe x4 podporou je nepříliš vhodné, rovnou do teplotně nejvíce namáhaného místa na desce, tedy ke grafické kartě. Alespoň že ten slot je pod, a ne nad kartou. Přesto, pokud by GB prohodilo ty dva M.2 sloty, bylo by to fajn.

Druhá věc, kterou jsem nakousl i u minule testované konkurenční ASUS B450 STRIX, je provedení chlazení VRM. Obě společnosti jasně u těchto modelů kladou důraz na estetiku, a nikoliv na funkčnost chlazení jako takového. Pasivy jsou pochopitelně menší, což by až tak nevadilo, pokud by měly pořádné prořezání, a tedy velkou vyzařovací plochu. Bohužel obě společnosti používají pasivy s velkými hladkými plochami, což sice hezky vypadá ale podstatně hůře jako pasiv funguje. A Gigabyte, stejně jako ASUS, navíc část toho pasivu překrývá krytem, takže vzduch k tomu, nebo spíše od toho, už nemůže tuplem. ASUS i Gigabyte tenhle design používají ve velmi podobném provedení a mají proto podobné „výkony“. U těchto nejslabších a nejmenších řešení už ale lze v praxi narazit na jeho limity, kdy pokud hodně nataktujete procesor 2700X, a desku současně budete používat mimo skříň nebo v prostředí bez chlazení (které ale v normálně chlazené skříni je), teploty mohou na VRM atakovat přes 100°C a efektivně omezovat výkon a blížit se kritickým maximům. V běžně chlazené skříni jsme to otestovali, teploty i při OC jsou kolem 70°C, což už je docela dost, funkčně to sice stále nic neznamená, ale prostě kdyby ty pasivy byly pasivy a ne jen hezky vyhlížející bloky, fungovalo by to lépe a s nižší teplotou. Naštěstí obě firmy si zatím podobný estetický design chlazení VRM dovolit mohou, protože prostě při normálním rozumném chlazení v normálním provozu není žádný problém s teplotami, takže nic, z čeho byste si případně zatím měli dělat hlavu a někteří overclockeři značně přehánějí, že v tom teď hledají funkční problém. Ovšem zlepšení návrhu od designu k lepší funkčnosti bych ale ASUSu i Gigabyte doporučoval.

  • Závěr

Za 3000 korun, které tahle deska stojí, nemám vlastně moc co vyčítat. Jednoduše je dost těžké najít za tyhle peníze lepší a lépe udělanou či vybavenou desku. A to jakékoliv platformy nejen B450. Gigabyte to s výborným poměrem cena-výkon myslí smrtelně vážně :). Určitě by mohla být i levnější, ale to už by vyžadovalo očesání o některé prvky a na to Gigabyte má právě i levnější B450 verze desek. Tahle se snaží nabídnout i část toho lepšího zpracování a výbavy, kterou najdeme na podstatně dražších X470 modelech.

Z hlediska výkonu však B450 a X470 jsou zcela srovnatelné. Tedy absolutní špička. Stejně tak v běžném přetaktování pro domácí uživatele stěží budete hledat rozdíl. GIGABYTE B450 AORUS PRO má prostě vše, co běžný uživatel může chtít (WiFi verze i to WiFi) a nemusí za to platit nijak moc. Pochopitelně pokud víte, že budete potřebovat více M.2 NVMe, více karet, a tedy více PCIe linek, ten X470 čipset a desky právě proto existují. Jestli však patříte k běžným uživatelům s jednou, klidně i TOP high end grafikou, jedním pořádným Nvme SSD a dalšími SATA, tak pro vás nákup X470 z hlediska výkonu nedává moc smysl a B450 je perfektní volba. Ušetřené peníze můžete nacpat do lepší grafiky, SSD apod.

V každém případě můžeme vřele GIGABYTE B450 AORUS PRO doporučit, skvělá deska za vynikající cenu nabízející přesně to, co potřebujete bez zbytečných extra drahých pozlátek a výbavy, co nepotřebujete. Snad jen tedy, že pokud by Gigabyte udělal ty pasivy lepší a výkonnější na tom VRM, vzal by vítr z plachet těm, kteří poukazují na to, že v extrémním prostředí bez chlazení a s vysokým přetaktováním je to na hraně, ačkoliv pro běžné uživatele v normálně chlazené skříni to žádný problém nepředstavuje. Dalo by se říci, že je to otázka nižší ceny desek, ale to není pravda. Je to otázka designu, kdy nejen Gigabyte používá ten design a vzhled pasivů proto, že to dobře vypadá. A pokud by to chtělo udělat z hlediska výkonu chlazení lepší, nestálo by to o nic víc. Každopádně problém to prostě v tuto chvíli není, ale něco, co by se dalo vytknout jinak výborné desce za výborné peníze, se najít musí, protože žádný produkt není nikdy dokonalý ;). Každopádně skvělá práce a extrémně dobrý poměr cena-výkon při solidní výbavě a kvalitě ve všech ohledech, takže naše ocenění a doporučení získává zcela jednoznačně.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-02 15:18:54

Má redakce na testy nejakou matx desku? V nabídce X470 modelu se vůbec nevyskytly a já bych pro dvě tři měl využití :-) Tak procházím recenze a nějak jsme se nerozhodnul.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-02 16:44:48
avatar
jsou na cestě, ale jsou to všechno nižší modely ... nevím proč není pořádná mATX X470
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - VRM - Asus a Gigabyte B450 des 2018-08-03 10:14:56

Doporučuji kouknout na Hardware Unboxed https://youtu.be/EqQcgwz1hYA ten Gigabyte měl dokonce problémy se stabilitou. Nakonec nejlepší je překvapivě MSI a ASRock (mám doma obě v B350 mATX verzích, ASRock běhá i s tím podvodným VRM mnohem lépe).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-03 10:25:17
avatar
jenže on to testuje právě v extrémních podmínkách, prostě mimo běžnou realitu a já jsem napsal jak to je v běžné realitě, včetně toho co bych doporučoval.
Jako běžný uživatel s normálním chlazením ve skříni ale můžeš být úplně v klidu ;)
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - - 2018-08-05 20:34:56
avatar
Mimochodem nevite zda se da sundat ten priblblej kus plastu nad vrm chladicem? Respektive tak aby sel dat zpatky v pripade reklamace?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-05 23:14:58
avatar
no, nesundaval jsem jej, ale určitě by to jít mělo normálně kouknu se nemám ji teď u sebe
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Plastový kryt. 2018-08-12 15:28:41
avatar
Zatím u všech MB, které mi prošly rukama, byl ten plastový kryt přichycen dvěma malými šroubky.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - To je pech 2018-08-06 18:24:59
avatar
Dneska nestačí boxové chladiče a hodně lidí si koupí pořádnej chladič na procesor. To jako nastává doba abychom si začali kupovat i pořádné chladiče na základní desky pro VRM a jiné kusy křemíku ?
Prodejte mi desku bez chladičů, dejte k tomu přávlastek DO-DO popřípadě jako b0nus rozteče děr a maximální velikost měděného chladiče co se tam narve ať to nemusím měřit sám. Rovnout to narvu do CNC a tradá...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1547x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1769x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3905x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1