Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme ASUS ROG Radeon RX VEGA 64 grafiku, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda. Spotřeba GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI je tam, kde bychom ji očekávali. Solidní.
Pokud jde o chlazení VRM, které je namáháno, tak s výkonným 2700X jsou teploty o něco vyšší, ale pasiv je rozumně velký ovšem pořád hodně jednoduchý vzhledem k danému prostoru. I tak udrží kolem 50°C v běžném provozu v normálně chlazení skříni. Při taktování se samozřejmě teploty zvýší a jdou mezi 70-80°C na VRM a v trvalejší zátěži výrazně přetaktovaného procesoru mohou růst i výše. Hodně záleží na okolním chlazení, tedy osazené skříni a ventilátorech. Pro ty, kteří chtějí hodně přetaktovávat, to tedy není úplně ideální, ale pro běžného uživatele této desky, pro které je určena, to nepředstavuje žádný problém ani omezení.
Dnes testovaná GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI není deska, která by byla přímo určena pro extrémní nadšence do OC. Zvládá ho, ale rozhodně to není deska pro provozování limitů. Opět bylo stabilním maximem 4,25GHz s RYZEN 7 2700X se solidním napětím. Nicméně musíme říci, že VRM vykazovalo známky toho, že postupně snižovalo napájení, a tedy takty CPU kvůli teplotám. Jednoduše prostě pro dlouhodobý provoz vysoce přetaktovaného RYZEN 7 2700X na 4,25GHz, tahle deska není vhodná a nelze ji doporučit. Na druhou stranu je hloupé to od ní očekávat, zejména v tomhle formátu a hlavně za tyhle peníze. Pokud chcete desku na velké OC kupte si odpovídající model, Gigabyte má takový, jmenuje se AORUS X470 GAMING 7. Většina uživatelů navíc netaktuje, takže pro ně žádný problém a pokud se budete s takty držet pod 4GHz, tak také žádný problém. V každém případě je to mnohem více, než co najdete u konkurenční Intel B360/H370 platformy v této cenové hladině, které nemají žádné možnosti taktování, ani procesoru a dokonce ani paměti nad specifikace Intelu (tedy DDR4 2400/2666MHz).
X470/B450 platforma zvládá zcela bez potíží snad všechny RAM moduly alespoň na 3200MHz a funguje i XMP profilování (původně určené pro Intel). GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI podporu 3200MHz s XMP profilováním, a to i s agresivnějším časováním (CL14), což vše výrazně zvyšuje výkonu u RYZEN procesorů proti základu 2933MHz či 2666MHz. GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI bez potíží zvládá 3200MHz dokonce jsme nastavili i 3600MHz, stačí nahodit XMP profil. Nicméně s tím 3600Mz už to nebylo všude stabilní, což ale není překvapující, tyhle karty RAM protože ovlivňují i vnitřní rychlost sběrnice RYZEN CPU, zvládají stabilně jen ty nejlepší X470 desky. Testováno s G.SKILL FLAREX, SNIPER i TridentZ RGB. Každopádně i s ohledem na ceny pamětí doporučuji nastavit 3200MHz přes XMP, být v klidu a užívat si, protože výkonově je to znát třeba z jen 2133/2400MHz modulů. Zejména v kombinaci s RYZEN G procesory a jejich integrovanou grafikou.
Takže k závěrům …
|