Strana 5 z 5
GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI je velmi důležitý produkt, protože výběr kvalitních mini-ITX desek za rozumné peníze pro dnes jednoznačně nejlepší mainstreamové procesory na trhu, tedy AMD RYZEN, není zrovna veliký. Takže tenhle model bude v hledáčku mnoha uživatelů, zejména když přímo nahrazuje jeden z nejpopulárnější B350 modelů desek vůbec.
A co tedy můžeme říci o GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI na základě testování a zkušeností? Největší limitací desky je prostor pro napájecí kaskádu a její chlazení. Vše je samozřejmě omezeno dané ITX formátem, takže pro ty, kteří rádi a hodně taktují tuhle desku nemohu doporučit, protože stabilně dlouhodobě na provozování vysoce přetaktovaných RYZEN 5/7 na 4,2GHz to prostě není a VRM trpí. Na druhou stranu, Gigabyte tuhle desku neinzeruje jako OC model a za ty peníze (i s ohledem na formát) těžko očekávat že by tahle deska byla super skvělá pro taktování. To by 3x dražší X470 desky nedávaly moc smysl ;). Každopádně pokud plánujete jen lehké taktování, třeba udělat z Ryzen 5 2600 výkonnější 2600X nwbo z 2700 udělat 2700X, tak to není žádný problém. Co mě určitě také potěšilo, byly paměti, kdy osazení 3200MHz 2x 8GB (s CL16 i CL14) šlo naprosto bez potíží, v BIOSU se přepnulo na XMP profil a po restartu všechno běželo, a běží, jak má.
Musím říci, že celkově je tahle deska velmi zajímavá pro taktování a vůbec provoz procesorů RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G, tedy APU, kdy deska má jednak 2x HDMI a 1x DP na výstupech, můžete tedy připojit i více monitorů atd., přetaktování obou procesorů i jejich grafik je bez problémové a v kombinaci s 3200MHz CL14 RAM jde o aktuálně asi o nejzajímavější kombinaci pro APU počítač.
Pokud bych měl něco vytknout, tak osobně jsem měl radši umístění M.2 slotu u staršího B350 modelu, který byl na zádech desky, nyní je vpředu, sice pod pasivem, ale stejně bude více ovlivňovaný teplotou grafické karty apod. Ale funguje to OK. Možná když už Gigabyte umístilo M.2 takhle dopředu, mohlo přeci jen udělat ještě druhou M.2 pozici na ty záda. Mít 2x M.2 by bylo vynikající a pro spoustu uživatelů určitě velmi vítané, zejména v současnosti, kdy lze mít rychlé NVMe řešení pro systémový disk a cenově dostupné SATA M.2 s velkou kapacitou. Pochválit mohu Gigabyte za ALC1220 integrovaný zvuk, je to lepší než 90%+ B450 desek. Pro ty, kteří nemají rádi RGB, tak tahle deska má jen decentní a samozřejmě vypínatelné podsvícení (pro ty kteří rádi RGB tu je vše potřebné).
GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI je za 3200 korun velmi dobrou mini-ITX deskou a solidním nástupcem populární starší B350 varianty. Ta si mohla užívat pozice, kdy prakticky dlouho neměla konkurenci. V případě B450 už ale konkurenční modely existují a zejména jeden je hodně podobný a také dobrý. Gigabyte má ale řekl bych trochu hezčí design a zejména modernější verze některých prvků výbavy a vůbec lépe udělanou tu výbavu.
Osobně bych tedy GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI, z nabídky cenově dostupných mini-ITX řešení pro AMD RYZEN, doporučoval. Existuje už jen jedna lepší mini-ITX deska pro RYZEN, ale její cena je úplně někde jinde a pro většinu běžných uživatelů to asi není složité přemýšlení. Z hlediska poměru cena/výkon, funkčnosti a výbavy je Gigabyte B450 I nejzajímavější mini-ITX řešení pro RYZEN procesory, zejména RYZEN G APU. Snad jen doufám, že Gigabyte dodá nějaké UPDATE BIOSu, který ještě trochu poladí výkon, kdy deska o nějaké to malé % zaostává za některými jinými deskami. Není to nic zásadního, ani v praxi poznatelného, a můžete se to BIOSem změnit, takže OK. Desku tedy doporučujeme, zejména pokud plánujete malý PC spoléhající na RYZEN G APU procesory, je to výborná, dobře vybavená a výhodná základní deska.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|