Strana 3 z 5
- Testy a výkon desek v praxi
Pro testy desek jsme použili Core i9-12900K procesor s Corsair AiO 360mm. Jako grafická karta je tu referenční Radeon RX 6900 XT, testujeme s DDR4 5200MHz paměťmi. Jen pro Z690 používáme Windows 11 PRO, ostatní platformy jsou stále na Windows 10, který je prostě lepší systém. Jenže výkon ALDER LAKE je kvůli neoptimalizaci ve W10 trochu negativně ovlivněn.
Pro otestování jsme zvolili několik aplikací, které prověří jednotlivé oblasti, jež nás zajímají.
A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech a specifikacích procesoru od Intelu (tedy žádné MCE, nelimitované TDP atd.).
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém ani anomálii.
Výkon nicméně ve skutečném základním nastavení procesoru, je v souladu s očekáváním a kde má být. Vše funguje, jak má, tedy nižší než u Z690 modelů, které obvykle mají nějaké nastavení obcházející ty boost limity, nebo spíše mají robustnější napájení a jeho chlazení, aby ty boost limity udržely delší čas = vyšší výkon. B660 má konečně také Gen4 podporu SSD, takže alespoň některé M.2 sloty na desce mají k této rychlosti přístup. Pokud jde o výkon NVMe i SATA, vše je v normálu.
GIGABYTE B660 AORUS MASTER je z hlediska kvalit integrovaného zvuku jedna z lepších desek, speciálně na poměry B660 desek. ALC1220 s rozumným posílením a plnou konektorovou výbavou potěší. Stejně tak vícevrstvé PCB pomáhá lepší kvalitě integrovaného zvuku, než má obvykle většina levnějších B660 desek.
Podívejme se dále, a to na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|