Strana 4 z 9
- Gigabyte EP-45-UD3R: deska
Layout desky je poměrně bohatý. Pořád musíme mít na paměti, že se jedná o desku za cenu okolo 3300 korun včetně DPH. A co všechno na něm najdete? Začněme pohledem na zadní část desky. Nalevo jsou umístěny PS2 konektory, koaxiální a optický SPDIF, Firewire , 8x USB , LAN a již standardní šestice audio konektorů.
PCB je téměř na všech deskách co v poslední době produkuje Gigabyte velice podobné. Moc rozdílů oproti předchozím revizím zde nenajdeme. Deska je pro firmu Gigabyte typicky modře nalakována, pasivní chladiče na desce jsou taktéž v modré barvě. Gigabyte se začal orientovat spíše na jednobarevný styl a to je dobře. Jejich předchozí desky bývaly poměrně barevné a nepůsobilo to zrovna tak pěkným dojmem jako u dnes testované UD3R. Jediné součástky co jsou na desce v jiné barvě než je modrá jsou sloty pro paměti, USB a konektor pro ATA zařízení. Deska vypadá velice přitažlivě a s pečlivě vybraným hardwarem působí v bigtower skříni velice pěkně.
Pravý dolní roh základní desky nese na svém PCB šestici SATA konektorů žluté barvy. Vedle paměťových slotů je umístěn sedmý a osmý SATA konektor. Barevně rozlišený konektor na samotném spodním kraji desky je určen pro připojení počítačové skříně. Ačkoliv Gigabyte nejde cestou Asusu a nedává ke svým deskám žádný „můstek", na který byste mohli předem připojit skříň a poté až zapojit do desky, tak Gigabyte má své vlastní řešení a musíme uznat, že je provedeno také poměrně kvalitně a s připojením počítačové skříně určitě nebude žádný problém.
Pohled na chlazení desky a volné místo okolo patice. Deska disponuje velice kvalitním chlazením, i když není z mědi, dokáže desku velice dobře uchladit, námi naměřené hodnoty v oblasti teplot na jižním a severním můstku byly následující: Jižní můstek během testování nepřesáhl teplotu nad 50 stupňů celsia a severní můstek nešel nad 56 stupňů, deska je to opravdu velice chladná a je vidět, že Gigabyte nelže s reklamními potisky na krabici. A teď si proberme patici pro procesor a místo okolo ní. Ačkoliv chlazení desky vypadá jako poměrně veliké, tak již víme, že jeho účinnost je dobrá, ale jak to vypadá s kompatibilitou chladičů pro procesory? Náš Thermalright Ultra 120 Extreme se bez potíží na desku vlezl a máme vyzkoušeno, že i přerostlé monstrum typu Thermalright IFX-14 se tam vleze také bez potíží.
Právě se díváte nejspíše na největší mínus této desky. Deska disponuje pouze jedním PCI-Express slotem standartu 2.0, takže o Crossfire X zapojení si můžou majitelé této desky nechat jen zdát. Na desce dále nalezneme tři PCI Express 1x a tři klasické PCI sloty. Deska je v této oblasti solidně vybavená a jedná se o takový menší nadstandard, jen škoda nepřítomnosti druhého PCI-Express slotu.
Deska je poseta indačními LED diodami. Nejvíce těchto diod na jednom místě naleznete hned nad paměťovými sloty. Diody jsou zelené barvy a pěkně vám rozzáří skříň, když je počítač v chodu. Deska disponuje pouze 3 konektory pro větráky, což není mnoho, ale běžným uživatelům bohatě postačí.
Gigabyte P45-UD3R zezadu. Zde si již není prakticky co popsat. Nic kromě plošných spojů zde nenajdeme. Chlazení desky jde velice jednoduše sundat. Mosfety a severní můstek jsou k PCB připevněné plastovými kolíky, které se dají velice jednoduše vymáčknout. Jižní můstek je již napevno přišroubován šroubky, které se velice jednoduše dají odšroubovat, takže v případě, že byste chtěli na tuto desku osadit vodní chlazení,tak vám nic nebrání v cestě.
Teď se pojďme podívat na to, jak tahle deska v praxi funguje ...
|