Strana 8 z 9
- Gigabyte EP-45-UD3R: Přetaktování
Než se pustíme na závěrečné hodnocení této desky, tak si povíme něco o možnostech této desky v oblasti taktování procesorů. Taktování na této desce je vážně slastí, což lze za danou cenu jen ocenit. Nejenže deska je krásně stabilní za všech okolností, ale desce ani nevadí okamžitý maximální takt. Je jedno, jestli s deskou pomalu experimentujete nebo zvyšujete frekvenci po pár MHz, deska je schopná „zbaštit" doslova cokoliv a ve většině případů vždy nabootuje se stoprocentní stabilitou. Tohle nám doslova vyrazilo dech, neboť takto jednoduché a monstrózní přetaktování jsme zatím u žádné tak levné desky od Gigabytu nezpozorovali. Deska je schopná s dobře vybraným kusem procesoru se dostat až na opravdu extrémní hodnoty FSB.
K přetaktování nám opět posloužil osvědčený Intel Quad Core Q6600. Postup při přetaktování byl stejný jako vždy. Násobič procesoru jsme dali na nejnižší možnou hodnotu a vyhnali FSB do co možno nejvyšších hodnot a otestovali stabilitu. Základní deska nám ale nějak nechtěla „vzít" 6x násobič při FSB nad 450MHz, tak jsme nastavili násobič na 7x a co se nestalo, maximální takt na který jsme se dostali byl neuvěřitelných 480MHz pro FSB. Jsme přesvědčeni, že toto není konečná hodnota FSB, kterou je deska schopna stabilně provozovat. 480MHz pro FSB byl limit procesoru a ne desky. Procesor jsme vyzkoušeli již na mnoho deskách a procesor nikdy nebyl schopný jít nad hranici 475MHz pro FSB, takže tato deska je důkazem, že dokáže z procesoru vymáčknout opravdové maximum.
V druhém pokusu bylo naším cílem přetaktovat procesor na co možno nejvyšší stabilní frekvenci. A výsledek? Dostali jsme se na velice pěkné čísílko 3888MHz, což je takt, který postačí každému. U 45nm procesorů očekávejte mnohem vyšší frekvence. Všude po internetu kolují důkazy, že tato deska nemá problém se dostat i nad 550MHz FSB jak pro čtyř-jádrový čip, tak i pro dvou-jádrový a myslím si, že i se starými dobrými 65nm procesoru nebude problém překročit magickou hranici 500MHz FSB, když půjde o dobře vybraný kus procesoru. Ten náš je obyčejná TRAY verze v revizi SLACR, tak že se nejedná o žádný dobře vybraný inženýrský vzorek(ES).
(poznámka od autora: Jelikož se v diskuzi u minulé recenze čtenáři ptali, proč provozujeme procesor při takto vysokém napětí, tak vám to objasníme. Samozřejmě, že napětí nad 1.6V není pro 65nm procesory ideální a při dlouhodobém používaní by mohlo vést i k jeho zničení, ale nám pouze program CPU-Z pod 64bitovými Visty nějak blbne a ukazuje špatné napětí. D o procesoru nepouštíme nikdy větší napětí než 1.6V. Jen tak pro informaci abyste věděli. )
|