Strana 5 z 6
- Gigabyte G1 Assassin - Testy a taktování
Pro účely testování OC a měření jsme použili procesor Core i7 920, který se k dnes testované desce nehodí zrovna nejideálněji (samozřejmě že k této desce sluší jedině Core i7 980X či 990X ;-) ). Přesto pro ukázku schopností daného produktu bude tím pravým. Paměti jsme použili tři moduly od společnosti Kingston o celkové kapacitě 6GB. Jejich frekvence byla 1600MHz s latencemi 8-8-8-24. K testům také používáme AMD Radeon HD 6970 s 2GB paměti. O to že by grafická karta tuto desku řádně "neproklepla" nemáme obavy. Ostatně tato grafika případně konkurenční GTX 580 bude nejčastěji vídána v takové to konfiguraci.
Testovat základní desky je dnes poněkud nudná až zbytečná záležitost. Výkony desek jsou totiž téměř stejné a s připočtením chyby měření se rozdíly téměř nedají rozpoznat. Ale přeci jen jsou, protože někteří výrobci naladí BIOS lépe, než jiní, své řekne i kvalitnější zpracování a výběr součástek u drahých desek, ale celkově budou rozdíly stále malé. Každopádně desky testujeme v několika testech hlavně proto, abychom zjistili, zda nemá nějakou vadu a s výkonem dnes testované desky to vypadá následovně:
Výkon Gigabyte G1 není nijak překvapivý. Je vynikající. Výrobce desku naladil skutečně špičkově. Nicméně výkon není nijak znatelně vyšší, než u jiných X58 desek, takže poměrem cena-výkon tahle deska opravdu neohromí. Spotřeba se drží v zajetých kolejích a není nízká ani zbytečně vysoká. V oblasti desek s X58 se jedná o dobře vyladěnou desku s adekvátní spotřebou.
Rád bych řekl, že ohromí při taktování, ale ani zde zázraky čekat nemůžete. Především kvůli raným BIOSům a také zaměření G1 série na hráče. Těm bohatě stačí, procesor na 4200MHz a to zvládne každá deska. Bohužel jde na ni hodně vidět, že taktování není pro ni prioritou a poznáte to, i když budete taktovat se vzduchovým chlazením. Taktování na našem konkrétním kusu bylo poměrně složité a deska měla značné problémy s naším nastavením. Mnohdy bylo zapotřebí restartování CMOS baterky. U Asusu toto nehrozí a většinou naběhne i s laicky nastavenými hodnotami. Zde je tedy co ladit a vylepšovat. Přesto pro herní účely je to i dnes dostačující.
Samozřejmě deska je primárně uzpůsobena pro šesti jádrové Gulftown procesory, ale přesto divy nemůžete očekávat. Můj testovací procesor se nechal přetaktovat na poměrně nízkou frekvenci 4200MHz. Vzhledem k tomu, že mám ozkoušeno, že zvládne podstatně více, jsem byl docela zklamán. V honbě za systémovou frekvencí se také deska zrovna moc nepředvedla, ale to jistě se napraví s dalšími BIOSy.
Gulftown procesory zde půjdou taktovat mnohem lépe, ale dle výsledků, co jsem na internetu viděl to na konkurenční ASUS Black Edition mít ani tak nebude. To ale nevadí, protože tyto dvě desky jsou zcela odlišné a zaměřené trošku na jiné skupiny zákazníků. G1 Killer je určena pro hráče, kteří provozují více grafických karet a mají ten nejvýkonnější procesor, který zde půjde skvěle taktovat. O tom žádné pochyby nemám. Dávat tedy do této desky něco levnějšího než Core i7 970 je vyloženě hulvátství a neúcta :).
|