Strana 6 z 6
- Gigabyte G1 Assassin – Závěr a hodnocení
Tohle je první pokus Gigabyte, nabídnout skutečnou alternativu a přímou konkurenci k ASUS ROG deskám. A jak se tedy povedl? Podle našeho názoru je to lepší, než jsme čekali a napoprvé to vůbec nedopadlo špatně.
Samozřejmě testovaná základní deska se svojí cenou kolem 10 000 korun rozhodně není pro každého a v podstatě běžný uživatel a hráč nebude nikdy schopen využít plný potenciál a výbavu této desky. Ale to samé se vlastně dá říci i o konkurenčních deskách ASUS v této cenové hladině. Ale tyhle produkty jsou právě demonstrací technologické pokročilosti a schopností výrobce dané desky. Jsou bezmezně okázalé, poměr cena-výkon je u nich neznámý pojem a jsou prostě extrémní. Pokud tedy uvažujete směrem, zda dát nebo nedat těch 10 000 korun za podobné desky, tak to není produkt pro vás.
Stejně jako u minulé testované ASUS Rampage BE X58 je na místě říci, že deska přeci jen přichází poněkud později, než by bylo ideální. X58 platforma letos končí. Nová platforma (X79) již pomaličku klepe na dveře a dokonce i "požitkáři", kteří berou vše, co je nové, zde pomalu přemýšlejí, jestli se vyplatí i jim. Upřímně řečeno, X58 platforma bude ještě nějakou dobu aktuální a výkonově je to stále TOP platforma. Máte li v PC základní desku, která vám nevyhovuje, ať už vzhledově, po stránce výbavy, nebo taktovacího potenciálu, nebude upgrade, až tak od věci. Nové Sandy-Bridge-E jsou ještě daleko a ani po jejich vydání nemusí mít všichni "vyhráno". První vlna totiž přinese pouze šesti jádrové modely, které nemusejí všechny nadchnout. Výkonem určitě překvapí a to v kladné slova smyslu, ale počet jader a další důležité věci nemusejí všechny uchvátit. Spekuluje se o tom, že procesory budou uzamčené pro OC a taktování bude opět umožněno pouze přes změnu násobiče procesoru samotného.
Můj osobní názor je takový, že se u X79 spíše vyplatí vyčkat, až dorazí vyšší verze, které můžeme očekávat Q1 2012. Ty již nabídnou osmi a desíti jádrové varianty za cenu prvních edic Sandy Bridge-E. Takže když si to shrneme, kdo dnes si pořídí novou desku pro X58 platformu určitě nebude nespokojen. V herní sestavě výkon nebude postrádat a do příštího roku zcela s přehledem mu vystačí na vše, nač si jen vzpomene. Ti, kteří požadují výkon například na úpravu videa a další činnosti, které si žádají podstatně vyšší výkon, již mají šesti jádrové procesory a to již o něčem svědčí. Svědčí to, o tom, že na peníze zase tak moc nehledí a je dosti pravděpodobné, že budou upgradovat při každé příležitosti navýšení výkonu. Přesto pro dnešní Gulftowny je třeba mít dobrý "podvozek" a osobně nevidím nic lepšího, ASUS ROG a nově tu máme možnost i volby v podobě Gigabyte G1!
Gigabyte G1 Assassins je úžasná deska, která nabízí, vše co by TOP deska a herní deska měla nabízet. Provedení je zcela netradiční a působí opravdu líbivým a hlavně neokoukaným dojmem. Chlazení je zcela nekonvenční a v herní sestavě ostudu v žádném případě neudělá. Deska přitahuje pozornost a každý fanda kvalitních komponent ji rozhodně nepomine.
Gigabyte se tedy rozhodně podařilo získat pozornost a v mnoha ohledech nabídnout to, co do této doby nabízely pouze modely ASUS ROG. A to jako zákazníci vítáme. Na první pokus se Gigabyte podařilo vyrobit skutečnou konkurenci zavedeným ROG bez toho, aby je jen kopírovala. Už jen proto si rozhodně část příznivců získá, protože konečně nemusí mít všichni jen ROG. Nutno ovšem říci, že G1 se vydala trochu jiným směrem než ROG. G1 je vyloženě herní deska, která nabízí maximum pro hráče, ale není tak extrémní a vybavená, co se taktování týká. Na druhou stranu schopnosti OC současných desek jsou mírně řečeno přehnané a v podstatě jediný způsob, jak využít jejich schopnosti je při extrémních testech pod dusíkem apod. Na běžné OC jsou všechny desky více než dobré. Nelze ale upřít, že ASUS ROG je pro OC vybaveno a vypipláno o něco lépe.
G1 Assassins je tedy perfektní základní deskou bez vážnějších chyb a dá se doporučit jako unikátní a luxusní základ každého herního PC, které se chce chlubit nálepkou drahé, exklusivní a výkonné. Deska ale není dokonalá. Deska je třeba zbytečně veliká. V době, kdy i velmi kvalitní desky mají mATX formát, přijde Gigabyte s tímto kolosem. XL-ATX formát není dnes vůbec rozběhnutým standardem a konkurence dobře ví, proč se mu na míle vyhýbá. Málo kdo má skříň, do které jde toto obrovské monstrum osadit. Kdo nemá, tak stejně nad nákupem něčeho, do čeho by to šlo pěkně usadit, bude hodně uvažovat. Skříně, kompatibilní s tímto novým formátem totiž stojí doslova balík a vyjdou vás na částku, za kterou pomalu pořídíte tuto vypiplanou desku. Vzhledem k tomu, že levnější G1 Sniper nabízí téměř to samé, při standardních rozměrech je volba jasná. G1 Assassina si pořídí pouze extrémisti. Upřímně řečeno, zvukové a síťové obvody kvalitní výbavy by bylo ideální umístit skutečně na přídavnou PCIe kartu, jako to udělal ASUS u BE a problém s extrémní velikostí desky by byl vyřešen.
Gigabyte G1je přesně to, co jsme chtěli vidět jako konkurenci ASUS ROG. Ty tak konečně mají s kým se srovnávat. Na první pokus je to opravdu více než dobré, ale ne dokonalé. Když ale začínaly ASUS ROG, také nebyly dokonalé a kde jsou teď, takže jsme toho názoru, že Gigabyte bude dalšími modely a evolucemi konkurenci rychle dohánět. Na druhou stranu bavíme se o rozdílech, které z hlediska kvality a běžného používání desky nehrají v podstatě žádnou roli a rozdíl nepoznáte. Tohle je skutečně o souboji detailů a jako celek je ASUS Rampage III BE přeci jen o něco blíže té dokonalosti. Přesto neokoukanost, parádní design a v 95% zcela srovnatelná kvalita i výbava nové G1 z ní dělá skutečně nebezpečného konkurenta a s klidem můžeme říci, že s malou v praxi funkčně nepodstatnou ztrátou, je aktuálně G1 druhá nejlepší herní X58 základní deska na trhu.
"Vynikající a nápaditá základní deska nové řady od GB jako přímá konkurence doposud bezkonkurenčním ASUS ROG!"
Za zapůjčení desky děkujeme společnosti Gigabyte
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|