Strana 1 z 6
TEST: Gigabyte G1 Assassin
– Gigabyte poprvé vyzvalo na přímý souboj ASUS ROG!
Drahé základní desky mají určitě něco do sebe :) – samozřejmě výhodný poměr cena-výkon je něco, co se jim obloukem vyhýbá, ale za to nabízejí to nejlepší ve všech ohledech. Desky z řady ASUS Republic of Gamers (ROG) vám jistě nejsou cizí a dokonale víte, o čem je řeč. ASUS už dlouhou dobu nabízí desky zaměřené, jak pro herní publikum, tak pro ty, kteří si rádo zataktují. V nabídce společnosti Gigabyte, která jediná svádí vyrovnaný souboj se společností ASUS, ale specializované desky, které by se mohly postavit proti ROG, chyběly. Gigabyte sice mělo opravdu luxusní a kvalitní špičkové modely, jako modely UD7, či UD9, ale tyto modely nebyly nijak odlišeny od běžné produkce. A tak se to dnes snaží napravit s dvěma novými produktovými řadami. Pro hráče je určena speciální řada G1 Killer, kterou si probereme v dnešním testu. Pro maniaky do taktování je určena speciální deska z řady OC. Jmenuje se Gigabyte X58A-OC a snad si ji v nejbližší době představíme v testu. Teď, ale k nové G1 sérii a představme si ji.
Gigabyte se vždy snažil nabídnout co nejkvalitnější desky, které se vyznačovaly vysokou výdrží, stabilitou a životností. Zde měla společnost dlouhou dobu nad konkurencí náskok, ale ztrácela v oblasti speciálních edic. Naštěstí jim došlo, že není zrovna nejlepší nechat celý píseček ASUSu a hodlá se s ním utkat i v těchto segmentech. Nová herní série G1, by měla konkurovat R.o.G. deskám se vším všudy. Včetně unikátního designu. Nové desky série G1 jsou tedy vybaveny, dnes již standardně černým PCB. A také fosforově zářícími sloty pro paměti a grafické karty. Prostě nádhera. Vzdáleně by mohla připomínat dnes již neexistující desky DFI, jež jako první přišly s podobným designem.
V dnešním testu vám představíme to nejvyšší z této řady. G1 Assassina, který se v česku již dá zakoupit za docela vysokých deset tisíc. Jedná se tak o přímou konkurenci minule recenzované ASUS Rampage III Black Edition. G1 Assassins je vybaven skvělou síťovou a zvukovou kartou. Síťovka je použita E2100 Killer, stejně jako u konkurenční ASUS desky. Zvukovka je jiná, protože na Xonar je vlastní zvuková záležitost ASUSu. Osazena je tedy ne méně kvalitní Creative X-FI, která rozhodně ostudu dělat nebude.
V G1 killer sérii jsou momentálně tři modely. Tím nejlevnějším s cenovkou okolo sedmi tisíc korun je G1-Guerrilla. Ta nabízí perfektní síťové rozhraní E2100 Killer, ale zvuková karta od X-FI zde není osazena. Dražší a podstatně vybavenějším modelem je G1-Sniper s cenou osmi a půl tisíce korun. Výbavově je na tom podobně jako nižší model, ale má ve výbavě pár podstatných drobností. Nese například dva napájecí osmi-piny pro CPU, má již osazenou zvukovou kartu od Creative a disponuje celkově lepším provedením. Nejdražší je samozřejmě G1 Assassin, který si za okamžik představíme. Ten již podporuje až čtveřici grafických karet od AMD, má doslova předimenzované napájení pro CPU a celkově nabízí to nejlepší, co se snad u základní desky dá spatřit.
Všechny desky této série podporují tři grafické karty. Není problém si do nich osadit trojicí Geforce do 3Way SLI. Nejvyšší produkt dokonce podporuje čtveřici grafických karet do CrossFireX. Čtyři Geforce zde neosadíte. Jak je patrné, jedná se o extrémně vybavené základní desky do herních sestav a určitě si pozornost zaslouží. Stejně, jako X58A-OC. Ta je totiž nejextrémnější deskou, která kdy pro extrémní přetaktování vyšla. Všechny zbytečnosti, které nejsou při taktování zapotřebí, na ní nejsou přítomny a jde znát, že je určena jen a pouze pro taktování. Je doslova přeplněna spoustou tlačítek, kde mimo jiné jedno tlačítko automaticky přetaktuje váš procesor až na vysoké 4GHz a to zcela samo a automaticky! USB a SATA portů má jenom pár a šetří na všem, co není k OC životně potřebné. Zkrátka maximalizmus pro taktování s dusíkem. Teď se pojďme věnovat nejméně zajímavé řadě G1.
|