Strana 3 z 6
- Gigabyte G1.Sniper B5 - Základní deska
Podívejme se na samotnou základní desku. Fakt, že je to levnější model zkušenému oku asi neujde, nicméně na poměry takto levných desek nevypadá vůbec zle. Spíše naopak.
Samozřejmě PCB je jednodušší bez ozdůbek a dražších technologií, ale deska má vše potřebné, včetně základních kvalitních komponent. Napájecí kaskády jsou samozřejmě výrazně jednodušší, ale za danou cenu těžko čekat více. Stejně jednoduché jsou i pasivy, ale vypadají celkem rozumně.
Pokud jde o sloty, naopak by mohla deska docela potěšit. Vyjma 2x PCIe 3.0 x16 (druhý má jen 8 linek), kdy navíc věřte nebo ne deska umí i CrossFire (nikoliv SLI, za to se připlácí), jsou zde ještě 2x PCIe x1 a dokonce 2x PCI. Pod nimi najdeme dokonce i LPT rozšiřující konektor.
Pokud jde o další výbavu, ačkoliv je B85 čipset chudší než Z87, na této desce to není až tolik znát. Má totiž 6x SATA, kdy 4x je 6Gbps a 2x 3Gbps. Žádný ale bohužel není otočený na bok. Je zde ale také port pro přední USB 3.0.
Vzadu pak najdeme další 2x USB 3.0 a 4x USB 2.0. nechybí ani oba starší PS/2 porty a HDMI konektor (kdybyste chtěli používat integrovanou grafiku v CPU). Samozřejmostí je slušná síťová karta. Jak tedy vidíte, i vzadu se trochu šetřilo, ale stále je zde vše potřebné.
Na PCB desky určitě zaujme ona oddělená část pro zvukovku, což byla až do této doby výsada mnohem dražších desek. Dále na desce najdeme i dva BIOSy, samozřejmě ale nehledejte žádné ovládací prvky, žádná tlačítka a pokročilé funkce. To je opravdu výsada dražších desek.
Deska podporuje až 32GB paměti, ale oficiálně je uváděno jen DDR3 1600/1333MHz. Určitě zvládne i rychlejší, ale nečekejte mnoho od nastavení v BIOSu ani pro OC pamětí. Celková velikost desky je 30,5 x 22,5cm. Jedná se tedy o klasické ATX. Upřímně bychom možná ocenili někteří spíše formát mATX, ale budiž. Deska samozřejmě plně podporuje některé GB funkce, včetně USB umožňující rychlejší nabíjení, deska má dokonce i nějaké OC funkce (na což jsme zvědaví) ...
Jak si vede v praxi a jaká je?
|