Strana 4 z 5
- Gigabyte GA-870A-UD3 – Testy a taktování
K testování desek ještě dnes použijeme starší sestavu složenou z procesoru AMD Phenom II X4 810 na 2,66GHz a grafiky ATI radeon HD 4870 X2. Na druhou stranu, obě komponenty prověří desku na maximum, takže k výměně zase není důvod a jde nám o srovnání jednotlivých modelů desek mezi sebou, takže absolutní hodnoty v rámci testů neřešíme. Testovací sestava je tedy následující:
Testovat základní desky je dnes poněkud nudná záležitost. Výkony desek jsou totiž téměř stejné a s připočtením chyby měření se rozdíly téměř nedají rozpoznat. Ale přeci jen jsou, protože někteří výrobci naladí BIOS lépe, než jiní, své řekne i kvalitnější zpracování a výběr součástek u drahých desek, ale celkově budou rozdíly stále malé. Každopádně desky testujeme v několika testech hlavně proto, abychom zjistili, zda nemá nějakou vadu a s výkonem dnes testované desky to vypadá následovně:
Jak vidíte, žádný problém deska nemá, výkon je velmi dobrý, ostatně desky s AMD 8xx čipsety jsou na tom o chlup lépe než desky s AMD7xx čipsety, takže změny byly ku prospěchu věci.
Pokud jde o taktování, tak už dávno nás nezajímá BIOS desky a to z jednoduchého důvodu. Taktování dnes lze pohodlně provádět jednak přes automatické utility, které k deskám dávají výrobci, a pro běžného uživatele nic snazšího neexistuje. A nebo, když už si chcete s taktováním hrát, tak stejně nemusíte chodit do BIOSu, protože AMD má oficiální utilitu Overdrive, která vám všechno včetně podrobných nastavení napětí a všeho umožní pohodlně nastavit a otestovat z prostředí Windows. Pro běžného uživatele je tedy BIOS poněkud pasé …
(oficiální OC Utilita AMD OverDrive)
A jak je na tom tahle deska s taktováním. Používáme tedy Overdrive a náš procesor AMD Phenom II 810 na frekvenci pouhých 2,6GHz. To je tedy dobrý kandidát na taktování a pravidelně testujeme, co desky s tímto CPU dokáží.
Jak vidíte, běžné i hodně vysoké taktování na vzduchu nepředstavuje pro současné desky žádný problém. Samozřejmě ty dražší jsou na tom líp a na OC jsou maximálně vyladěny a postaveny. Ale pro běžné OC vám dnes postačí každá kvalitní cenově dostupná deska a Gigabyte 870A taková rozhodně je. Náš výsledek při napětí 1,45V s chlazením Ninja Scythe je skvělých 3905 MHz, což je pořádný skok ze základních 2,6GHz. Deska nemá problém ani s vysoko taktovanými moduly, ostatně výrobce udává podporu 1866MHz+. To pro potřeby běžného i vysokého OC úplně stačí.
Podívejme se tedy na nějaký ten závěr
|