Strana 4 z 6
- Testy a testovací sestava
Dnešní test už budeme rovnou provádět na naší nové AMD sestavě. Ta se od té minulé liší samozřejmě hned v několika ohledech.
Samozřejmě už nebudeme používat procesory starší generace, ale použijeme 32nm architektury Bulldozer. A to nic menšího, než jeden z nejvýkonnějších mainstreamových procesorů 8jádrový (4modulový) AMD FX-8150. Chladit to bude nic menšího než kvalitní Noctua NHC14.
Základních desek máme samozřejmě v dnešním testu několik. Dnes si ale předvedeme dvě. Operační paměti pak jsou 2x 4GB DDR3 1600MHz Kingston HyperX. Zahálet nenecháme ani diskový prostor a nasadíme výkonný SSD Kingston HyperX 120GB.
Sestava je doplněna o grafickou kartu AMD Radeon HD 6970 2GB, kvalitní zdroj od Scythe a zvukovou kartou ASUS XONAR DX.
Co zůstává stejné, je rozsah testování. Testovat současné základní desky se stejnými čipovými sadami je poněkud nudné, protože všechny mají stejný výkon, který se často liší jen chybou měření. Pokud jsou větší rozdíly, jsou v řádu jednotek procent a je to dáno třeba lepší BIOSEm a vyladěním, což je ale přesně to, co od kvalitní desky chceme. Takže dělat testy má smysl, ale rozhodně to nemusíme přehánět, takže si vystačíme s těmito:
V oblasti procesorového a grafické výkonu si obě desky vedou velmi dobře, a vyrovnaně ovšem musíme přiznat, že model Gigabyte se s aktuálním BIOSEM jeví jako vyladěnější.
V dalších oblastech výkonu také není velký rozdíl mezi oběma testovanými modely, ale přeci tam rozdíl je a vždy o pár jednotek % je GB model lepší než ASUS. Není to rozdíl markantní, který nějak postřehnete v praxi, ale aktuálně vypadá UD3 přeci jen lépe optimalizovaná. Nutno upozornit, že GB má na trhu už revizi 1.2 této desky, která vystřídala původní 1.0. a 1.1. Rozdíly jsou ale hlavně v některých možnostech a položkách BIOSu a souvisejících uprav HW, takže nic až tak zásadního. Samozřejmě pro klid duše doporučujeme případně kupovat výslovně aktuální revizi 1.2.
Pojďme se podívat, jak si desky vedou v dalších oblastech ...
|