Strana 5 z 6
- Provozní vlastnosti, taktování a deska v praxi
Podívejme se na základní desky ještě z hlediska provozních vlastností. Začněme u spotřeby sestav s různými deskami.
Výrobci se snaží mít své produkty co nejefektivnější, čemuž právě napomáhá použití kvalitních komponent v napájení a tak dále. Většinou také platí, že menší desky s trochu méně výbavy žerou méně než desky, které jsou výbavou nacpané po střechu, což je tak trochu logické :).
Gigabyte GA-990FXA-UD3 je v nové revize na tom z hlediska spotřeby stále výborně a to tak, že z námi testovaných aktuální 990FX desek dokonce vůbec nejlépe.
Znovu připomínáme, že AMD u aktuální FX-8350 procesoru nastavila základní napětí výše, než je pro chod na jeho frekvencích u většiny kousků možné. Procesor má díky tomu 125W TDP, i když by si klidně vystačil s 95W. Náš kousek jde na těch referenčních taktech bez známky nestability podvoltovat o výrazných 0,1V, což v zátěži sníží spotřebu o brutálních 30W! A i na Gigabyte UD3 je toto snížení možné a přínos jasně vidět.
Na druhou stranu to zvýšené základní napětí zase umožňuje poměrně výrazně zvýšit takt, než je nutné zase napětí přidat. Nejsme server zaměřený na extrémní OC, zaměřujeme se na běžné uživatele. Nějaké zdlouhavé testy v tomto směru neprovádíme, ale samozřejmě jsme pro vás informativně vyzkoušeli, co desky s naším CPU zvládnou.
Gigabyte-990FXA-UD3 není deska zaměřena na taktování, ale je zase výbornou ukázkou toho, že i takto běžná deska poskytuje vše co je třeba pro bezpečné a dostatečné domácí taktování. Deska má i Duální BIOS, takže se nemusíte bát, že něco zkazíte. Kvalitní napájecí kaskáda umožňuje bezpečný provoz. Se vzduchovým chlazením jsme tak snadno dosáhli u FX-8350 na 4,8GHz s vodníkem pak 5,2GHz. To jsou běžné výsledky i pro jiné kvalitní 990FX desky. Samozřejmě možnosti nastavení ohledně OC jsou trochu chudší proti vyloženě OC edicím základních desek, ale pro domácího uživatele zcela dostatečné. Pokud ale máte větší taktovácí hrátky, podívejte se po desce, která je pro OC hrátky skutečně primárně určena.
Samozřejmě všem uživatelům doporučujeme sledovat vydávání nových BIOSů, kdy občas nějaký opravuje nějaké problémy. Naposledy se týkaly režimu spánku.
K desce nemáme žádné výtky. Za cenu 2800 korun nabízí maximum, co můžeme za tuhle cenu žádat. Jediné, na čem se trochu šetřilo, je chlazení, které ale zcela dostačuje pro běžný provoz i na zvýšených taktech. Jenom není prostě tak velké jako u vyšších modelů.
Samozřejmě nemůžeme tvrdit, že jde o dokonalou desku, to za 2800 korun ale nemůže ani nikdo čekat. Pro běžného uživatele se dokonalosti rozhodně blíží. Pro náročnější uživatele je tu absence pár prvků výbavy, jako BT, WiFi a dalších věcí, ale náročnější uživatel ví, že za tyhle nadstandardy se prostě platí.
Nová revize 3.0 splňuje vše, co nová revize splňovat má. Drobné změny ve zpracování a výbavě desky jsou změny určitě k lepšímu, takže nová verze je prostě o kousíček lepší než stará verze. Ne, že by vás starší revize v něčem nějak omezila, ale prostě nová revize je nová revize. Rozhodně ale můžeme potvrdit, že UD3 je stále výborná základní deska za vynikající cenu.
|