Strana 7 z 7
- GIGABYTE GA-MA790FXT-UD5P – taktování, provoz a hodnocení
Než se dostaneme k samotnému závěru, je na místě si říci další informace ohledně zkušeností s provozem této desky.
Desku jsme prozkoušeli i na OC. Opět deska nabízí více, než běžný uživatel potřebuje a běžně používá. Taktovali jsme tradičně jen se vzduchem. A na našem procesoru AMD Phenom II X4 810 se základní frekvencí 2,6GHz jsme při 1,45V dosáhli taktu 3,755GHz. Procesor tradičně najel i při taktu kolem 4GHz, ale nebylo to 100% stabilní.
Každopádně proti dříve testovaným deskám je to celkově výsledek o něco horší. Na ASUS M4A79T jsme se stejným CPU dosáhli na 3,876GHz a na MSI 790FX-GD70 dokonce 3,963GHz. Celkově tedy má Gigabyte velmi vysoké OC schopnosti ale se současným biosem je co se maxima týká o něco hroší než konkurence. Pro běžné taktování má ale více než dost potenciálu a stability.
Zajímala nás i spotřeba. Výrobci se chlubí různými šetřícími funkcemi a utilitami, takže jsme je nechali v chodu a změřili jsme odběr celé sestavy (bez monitoru) a výsledky jsou zajímavé. Bohužel ne pro Gigabyte, které na tom je celkově o něco hůř než konkurence. Kupodivu nejlépe si vede MSI s poměrně slušným rozdílem, což zvážíme-li, že se sestavy liší právě jen deskou, je docela slušný a prokazatelný výsledek.
Zbývá se prozradit cenu desek. Zde naopak vede Gigabyte, která je v průměru o 400 korun levnější než obě konkurenční desky ASUS i MSI. A to není úplně málo, protože kvalitativně jsou ty desky velmi vyrovnané.
Gigabyte má rovnocenného soupeře konkurenčním deskám ASUS a MSI. Pokud jde o kvalitu jako takovou, tak v této oblasti nelze nikomu nic vyčítat. Naopak můžeme všechny pochválit, protože za solidní cenu všichni nabízejí skutečně špičkovou kvalitu ve všech ohledech – o to těžší je možná ten výběr. Takže buďme trochu konkrétnější.
Gigabyte je ve srovnání s oběma konkurenčními modely o 400 korun levnější, přičemž její výbava je dle našeho názoru nejlepší, nejvyužitelnější a poměr cena-výkon-výbava jasně mluví pro ni. V současné kondici je GB ale o něco slabší pokud jde o OC a jak s ASUSem, tak MSI jsme dosáhli se stejným procesorem na vyšší hodnoty při OC. Výkon je srovnatelný, ale i zde si GB v žádném testu první místo neodnesla.
Pokud jde o provozní vlastnosti, tak všechny desky jsou díky použité čipové sadě velmi chladné, liší se už ale ve spotřebě, kdy různě fungují šetřící utility výrobců a nutno říci, že i zde Gigabyte lehce zaostává spolu s ASUSem a to překvapivě za novou deskou od MSI. Nicméně i zde jsou rozdíly poměrně malé, ale jsou.
Celkově je GIGABYTE GA-MA790FXT-UD5P deskou velmi kvalitní a rozhodně v konkurenci ASUSu a MSI nezapadne. Má výhodu nižší pořizovací ceny a pro běžného uživatele je tohle v současnosti asi ze všech rozdílů ten rozdíl nejzajímavější. Rozhodování mezi deskami ASUS, MSI a Gigabyte s AMD 790FX není jednoduché, ale je příjemné vidět takto vyrovnanou konkurenci. Chybu asi neuděláte žádnou z těchto modelů, každý má svůj styl a v něčem zaostává a v jiném ohledu zase překonává své konkurenty. GIGABYTE GA-MA790FXT-UD5P je kvalitní a velmi vybavená deska s velmi dobrým poměrem cena-výkon-kvalita.
"Dobrý poměr cena-výkon-kvalita"
Za zapůjčení děkujeme společnosti Gigabyte
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|