TEST: Gigabyte GA-P55-UD6 – modrý blesk pod Intel Core i7/i5
Dnes si ukážeme po dlouhé době základní desku z výrobní linky společnosti Gigabyte.
A nevybrali jsme si model ledajaký? Gigabyte GA-P55-UD6 aspiruje na pozice nejvyšší. Dva nejvyšší modely od konkurenčních firem MSI a ASUS, jsme si již představili. Jednalo se o velice povedené základní desky, které v žádném případě nezklamaly. Dnes je tedy ta pravá chvíle vám představit i nejvyšší produkt společnosti Gigabyte. Tento test tak bude takovou "přestřelkou" mezi nejvyššími modely těchto tří tradičních a na našem trhu největších firem.
Který produkt zvítězí a zaslouží si doporučení ke koupi v High-End segmentu, se dozvíte dnes v tomto článku. Nejvyšší model společnosti Gigabyte, se vyzbrojil brutální výbavou. Zákaznické publikum, se rozhodl oslovit svými desíti SATA porty, podporou až třech grafických akcelerátorů, šesticí paměťových slotů, bohatým zadním štítem a brutální dvaceti čtyř fázovou napájecí kaskádou pro procesor. Ta sice není doopravdy dvaceti čtyř fázová, ale to si probereme až v kapitole tomu určené. Technické specifikace si ukážeme rovněž až za okamžik, tak ve zbytku úvodu nám zbývá místo pro představení všech modelů, co si pro nás společnost přichystala. Začněme pěkně odzadu. Představíme si prvně ty nejdražší modely. Úplně nejvyšším modelem je UD6 o kterém jsme si již něco málo řekli a ještě více si dnes řekneme a předvedeme.
Druhou nejdražší a nejvybavenější deskou je model UD5, který je doslova jen mírně "osekanou" verzí UD6ky. Disponuje vším čím UD6, až na paměťové sloty, které zde naleznete pouze čtyři. Rozdíl je také v napájecí kaskádě, ale jak si probereme dále v článku, tak tento rozdíl je doslova zanedbatelným. Jelikož napájecí kaskáda u UD6ky není takovou, jakou se na první pohled tváří. Žádného dalšího rozdílu jsme si již mezi těmito dvěma deskami nevšimli. Myslíme si, že tento model by mohl být vážným adeptem pro lidi, kteří nechtějí do základní desky vrazit horentní sumu, ale přesto požadují mít to nejlepší. Cena za tento model se k dnešnímu datu pohybuje okolo čtyř tisíc a čtyři sta korun. Což není vůbec zlé, když se de facto jedná pouze o přestrojenou GA-P55-UD6.
Posledním modelem, který bilancuje na vrcholu toho nejlepšího od společnosti Gigabyte je GA-P55-UD4. Ten již je o něco více ořezaný a s výše jmenovanými dvěma modely si již tykat nemůže. Neboť mu chybějí "start" tlačítka, dva SATA porty a jeden PCI-Express slot. Dále je zde "ořezaná" napájecí kaskáda a to na deset fází oproti dvanácti u vyšších modelů. Částka, kterou budeme muset obětovat pro toto modré "prkno" činní tři tisíce šest set korun, což ospravedlňuje horší vybavenost desky.
Další deskou, která stojí přesně v polovině nabídky je GA-P55M-UD4. Jedná se o uATX desku, s dvěma sloty pro vaše grafické karty (16x+8x), velice dobře vybavenou (na poměry uATX formátu) napájecí kaskádou pro procesor a spoustou dalších věcí. Jestli vás tato deska zaujala, stejně jako nás, tak připravte vaší peněženku na to, že zhubne o tři tisíce tři sta korun.
Zajímavou alternativou k této desce by mohla být GA-P55-UD3R, kterou momentálně testujeme a na její test, se můžete těšit v následujících týdnech. Počet fází, které na této "základce" naleznete, se ustálil na pěkném počtu a to na desíti, stejně jako u GA-P55-UD4. Sloty pro grafické karty jsou zde přítomny v duálním počtu, ale jejich počet linek nás velice zklamal (16x+4x). No schválně, kdo z vás by provozoval v dnešní době Multi-GPU konfiguraci s novými grafickými akcelerátory na této desce. Když stejný počet linek na deskách s čipsetem P35 byl "brzdou" i pro starší grafické karty. Cena za tuto velice "ošizenou" desku, se dnes pohybuje okolo dvou tisíc devíti set korun, což omlouvá její layout a celkovou výbavu.
Další deskou, která čeká na svého majitele v záplavě modelů GA-P55 je UD3ka. Tento model je takovým hybridem mezi těmi nejnižšími outsidery a těmi vyššími. V oblasti vybavenosti je na tom velice podobně jako UD3R, ale její napájecí kaskáda není zrovna vhodná pro extrémní overclocking. Cena tohoto výtvoru je dva tisíce sedm set korun, což nám přijde jako přespříliš.
Nejnižším modelem, který můžete nalézt v českých cenících je US3L. Tento model je na poměry low-end desek vcelku vybavenou, ale cena je dle nás přestřelená. No posuďte sami, dali byste vy dva tisíce čtyři sta korun za takovou základní desku, když při příplatku v řádech pár set korun můžete mít již o mnoho více luxusu?!
A k závěru představení aktuální nabídky Gigabytu vám představujeme zcela nejlevnější model a to GA-P55M-UD2. Tato deska je uATX formátu, ale se sestřičkou která je stejného formátu, se nemůže rovnat. Ale přesto, si zcela jistě tato deska svoje kupce najde, jelikož při ceně dvou tisíc tři sta korun, se nejedná o zas tak špatnou volbu. Co bychom mohli ještě dodat k úvodu? To co určitě každého jistě potěší je podpora operačních pamětí, jelikož všechny výše zmíněné desky podporují operační moduly o stejných frekvencích. Takže jak s nejlevnější, tak s nejdražší deskou si můžete užívat paměti o továrních frekvencích až do 2200MHz(2600MHz). A to, co nás mrzí, tak tím jsou špatně rozvržené cenové odstupy. Při připlacení pouhých tři sta korun si můžete dopřát mnohem vybavenější základní desku, která udělá mnohem lepší službu. Ale předpokládáme, že brzy začne cenová válka mezi výrobci a cena těchto desek by se mohla ustálit na mnohem lepších rozestupech a hlavně cenách. Pojďme si představit dopodrobna parametry modelu Gigabyte GA-P55-UD6.