Strana 7 z 7
- Gigabyte GA-P55-UD6 - Závěr a hodnocení
Nejvyšší trojici základních desek od hlavních výrobců jsme si již zrecenzovali. Teď je tedy konečně ta pravá chvíle, si udělat závěrečné resumé nad Gigabyte GA-P55-UD6 a také si říci, která deska z těchto tří si vede nejlépe. Začněme hodnocením dnes testovaného produktu. V oblasti příslušenství je na tom deska poskromnu. Ano platforma P55 je mainstreamová a tak příslušenství, které u této základky naleznete je rovněž uzpůsobeno této prodejní kategorii. Ale když si příslušenství zhodnotíme vůči ceně, kterou budete muset zaplatit, tak si nemyslíme, že je adekvátní. Výrobce si toto mohl uvědomit, stejně jako MSI. Cena desky je již pomalu High-endová a tak příslušenství mohlo být bohatší. Při zrekapitulování příslušenství je náš verdikt takový, že z dodaného příslušenství nejsme, kdo ví jak moc nadšeni. Ale jako takovému vlastně nic důležitého nechybí, takže to přejděme.
Provedení desky je skvělé a Gigabyte opět dokázal, že Layout umí výborně navrhnout. Jsme také rádi, že časy kdy desky od této společnosti vypadaly jako by utekly z cirkusu, jsou za námi. Dnes testovaný model je krásně odveden po vzhledové stránce a nejvyšší zásluhu na tomto má barevné provedení, které je výborně sladěné. Kdybychom se pokusili UD6ce zhodnotit její OC potenciál, tak musíme vzdát poklonu. Ano naše dosažené výsledky jsou vcelku ubohé to jo, ale je to způsobeno tím, že jsme dostali zcela neodpovídající kousek procesoru pro testy. Chladič, který používáme, není také zrovna nejlepší z nejlepších. A tak OC potenciál musíme zhodnotit hlavně dle toho, jak příjemně, se nám s touto deskou taktovalo a také dle výsledků, které jsme postřehli v zahraničních recenzích. Dle toho, co jsme měli možnost vidět, tak si Gigabyte GA-P55-UD6 v taktování nevede vůbec zle. Výsledky jsou senzační a deska se s přehledem vyrovná všem konkurenčním deskám v dané cenové kategorii. Jak je vidět časy základních desek pro procesory Core 2 Duo jsou dávno pryč, jelikož rozdíly v taktovacích možnostech zde jsou opravdu velice mrňavé.
Povězme si ještě, která deska dle našeho testování vyhrála tento souboj. Jedná se sice pouze o náš subjektivní názor, ale věříme, že přesto pomůže nějakému uživateli při koupi. Asus Maximus III Formula je skvělou deskou, která v oblasti příslušenství je na tom velice podobně jako Gigabytka. I když bychom řekli, že mírně lepší, už jen kvůli dodané zvukové kartě, která je velice povedená. MSI P55-GD80 válcuje oba dva konkurenční výtvory. Příslušenství, které se u této desky nachází, je tak bohaté, že i ten nejdražší High-end se proti výbavě této desky klepe strachy v rohu. Provedení všech tří základovek je výborné – zde je to hlavně o přístupu a stylu výrobce i kupujícího.
V taktovacím potenciálu nevítězí ani jeden model, jelikož všechny tyto desky dle našeho internetového bádaní podávají stejné frekvence pro Bus Speed. Což značí, že jestli chcete si vybrat jednu desku kvůli taktovacímu potenciálu, tak je zcela jedno kterou zvolíte. Všechny vám udělají totožnou službu. Tak nebudeme zdržovat a povíme si finální verdikt, nad vítězem tohoto souboje. V naších očích je zatím asi nejlepší volbou MSI P55-GD80, která v oblasti funkcí, výbavy a provedení si vede ze všech testovaných desek nejlépe.
Pokud jde o dnes testovanou Gigabyte GA-P55-UD6, tak ta je velice povedenou deskou, která si své kupce určitě najde. Už jen pouhá podpora šesti paměťových slotů by mohla nalákat nějaké ty zájemce. Deska je to nepochybně velmi kvalitní, jen ta cena je ze všech tří testovaných špičkových P55 desek nejvyšší, což má na celkové hodnocení negativní vliv. Pokud ale hledáte kvalitní desku, nebo prostě preferujete desky značky Gigabyte, pak jsme nenarazili na důvod, proč by vás Gigabyte GA-P55-UD6 měla v jakémkoliv ohledu zklamat. Takže od nás vysoké hodnocení a doporučení, jako rozhodně kvalitní desky pod Intel Core i7/5 LGA1156.
"Špičková kvalita, funkčnost a výbava"
Za zapůjčení desky děkujeme společnosti Gigabyte.cz
Za zapůjčení pamětí DDR3 1600MHz děkujeme společnosti Kingston
|