Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pátek, 25 červen 2010
Přejít na obsah
Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů!
Gigabyte GA-X58A-UD9: parametry a příslu
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Základní deska
Gigabyte GA-X58A-UD9: Deska a čipy pod drobnohledem
Gigabyte GA-X58A-UD9: Testovací sestava a testy
Gigabyte GA-X58A-UD9: BIOS
Gigabyte GA-X58A-UD9: Provozní vlastnosti a OC
Gigabyte GA-X58A-UD9: Závěr a hodnocení

 

  • Gigabyte GA-X58A-UD9: Parametry a příslušenství

Před nedávnem jsme vám představili nižší sestřičku UD7, která dokázala toho nabídnout hodně a to při rozumné ceně. Model UD9 sice spadá mezi dvě nejdražší základní desky světa na desktopové platformě, přesto se parametrově nijak zásadně neliší od levnější sestry. Napájení procesoru je řešeno dvaceti-čtyř fázovou napájecí kaskádou, o které již víme, že je ve skutečnosti "pouze" dvanácti-fázová, ale zapojená v duální logice. Samozřejmě, že se nejedná o žádnou hybridní nebo digitální soustavu. Gigabyte není ochoten experimentovat a drží se zajetých a ověřených standardů na bázi analogové logiky, což není ke škodě. Přesto se jeden "drobný" rozdíl vůči UD7 najde. Je jim dvojice osmi-pinových napájecích 12V konektorů pro CPU. Toto ocení hlavně majitelé "nabušeného" procesoru Core i7 980X případně budoucích derivátů, které se budou moci chlubit nálepkou six-core. My jsme otestovali přínos druhého 12V konektoru za "běžných" podmínek a přínos zde určitě byl, i když ne kdo ví jak moc zásadní. Tuto výhodu oceníte tedy pouze, když budete taktovat extrémně, s teplotami pod - 196° Celsia. Samozřejmostí je osazený vodní blok a hybridní chladič Hybrid Silent-Pipe 2.

Jelikož si probíráme základní desku určenou pro procesory Core i7 (s1366) a Xeon, nebude překvapující aplikovaná čipová sada X58 a jižní můstek (ICH) Intel ICH10R. Podporovány jsou nejmodernější rozhraní jako je USB 3.0 a SATA 6Gbps, značené také jako SATA 3. Technologie jako EasyTune6, Smart6 atp. jsou samozřejmě podporovány také. Výrobce ručí za bezproblémovou kompatibilitu s operačními paměťmi do frekvence až 2200MHz. Vyšší frekvence nejsou vyloučeny, ale nejsou ani oficiálně podporovány, to nás ale nemusí mrzet. Osadit můžete až šestici modulů non-ECC pamětí a není vyloučena ani podpora XMP (Extreme Memory Profile). Deska je vybavena tlačítky Start,Clear CMOS a Reset.

Zvukový kodek výrobce zvolil jako vždy, od společnosti Realtek a to přesně velice oblíbený a nadměrně rozšířený ALC889. Ten dokáže nabídnout uspokojivou kvalitu zvuku až v 7.1 kanálovém rozlišení. Standard Dolby Home Theater je podporován. Síťové rozhraní nabízí technologii Smart Dual LAN, která v případě, že vám odejde jeden síťový čip, tak automaticky přehodí zapojený síťový konektor na druhý a vy se vyhnete zbytečnému přestrkování internetového kablíku. Síťové čipy jsou od stejné společnosti jako zvukový kodek. Použity jsou dva Realtek RTL8111E se specifikacemi 10/100 a 1000 Mbit.

PEG slotů je přítomno rovnou sedm. Čtveřice PCIe slotů je uzpůsobena pro grafické karty a podpořena dvojicí můstku nForce 200, které dodávají každému slotu ze čtveřice 16 plnohodnotných linek. Zbylé tři sloty jsou schopné fungovat pouze při osmi linkách na slot, takže si dejte pozor, kam osazujete vaší grafickou kartu, neboť se můžete velice snadno připravit o pár procent výkonu. Přítomno je celkem deset Sata konektorů, z nichž čtyři podporují nové rozhraní Serial ATA 6Gb/s. Přítomen je Floppy a IDE konektor, což není ke škodě, ale že by jejich přítomnost byla k vysokému užitku říci, také nemůžeme – prostě tu ale jsou. Jelikož je layout primárně navrhnutý pro OC hrátky, nalezneme zde dvojici čtyř-pinových PCIe 12V konektorů.

Sedmice PCIe slotů je solidní připravenost pro hodně výkonné PC a početně poráží na hlavu všechny doposud vydané základní desky. S výjimkou Evga X58 Classified 4-Way SLI a Classified Super Record 2 jejichž test jsme vám slíbili. Takto mohutný počet slotů, se bohužel podepsal na rozměrech desky a tak nemůžete počítat s podporou ledajakých skříní. Rozměry běžné Full-ATX "základovky" jsou 30,5cm na výšku a 24-27cm na šířku. Gigabyte GA-X58A-UD9 přichází s XL-ATX rozměry. Takže můžete očekávat opravdu hodně velikou základní desku s rozměry 34,5cm na výšku a 26,2cm na šířku. Skříní, co by podporovaly takto veliký HW, není zrovna moc, a abychom vám usnadnili výběr v nepřeberném množství skříní, tak přikládáme PR slajd, který má kompletní seznam podporovaných "chassis". Moc jich zrovna není že. Přesto to ničemu nevadí, jelikož toto není deska pro každého a kdo si ji pořídí, tak zcela jistě bude mít už odpovídající skříň, případně bude mít na ní finance.

Jak jsme již podotkli v novince před měsícem, k testu jsme dostali před-produkční vzorek, který přišel přímo z vývojové laboratoře Gigabytu. To pro nás znamená to, že jsme dostali holý produkt, bez příslušenství a bez krabice. Naštěstí se nám podařilo zjistit, jaké příslušenství je k prodejním verzím přibalováno a díky tomu, si opět ukážeme seznam příslušenství.

 

  • Manuál
  • Hybrid Silent-pipe 2 chladič
  • 4-Way SLI můstek
  • 3-Way SLI můstek
  • SLI můstek krátký
  • 2x CrossFire můstek
  • 3x stabilizační plastový kolík
  • 4xSATA kabel modrý
  • DVD s drivery a utilitami
  • Pěkná registrační V.I.P. karta
  • Zadní štít
  • 2x nic moc nálepka
  • IDE kabel
  • eSATA Bracket
  • 2xSATA kabel černý
  • 2xNapájecí redukce pro SATA

 

Příslušenství je to obsáhle, to ano a na vlajkový produkt i poměrně dostačující. Přesto když srovnáme ceny Asus Rampage III Extreme a Gigabyte GA-X58A-UD9, tak jsme mohli za své peníze dostat i mírně vyšší přibal. Například další dva Sata kable nebo plná hra by určitě nebyli od věci, když vezmeme v potaz těch 12 500,- co se za tuto desku platí. Přesto chválíme Gigabyte za bohaté příslušenství, které odpovídá zařazení a ceně produktu. Jestli byste si chtěli vzhlédnout příslušenství a krabici, tak doporučuje následující video:

Poměrně známý zahraniční web si pro vás připravil video seznámení se s deskou. Ukážou v něm krabici, příslušenství a základní desku. A to dokonce obloženou hromadou grafických karet, takže zcela jistě doporučujeme.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 743x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 510x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 983x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1206x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1531x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 6