Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Friday, 25 June 2010
Přejít na obsah
Test: Gigabyte GA-X58A-UD9 - Exkluzivní TOP model Gigabyte vyzývá ASUS na souboj titánů!
Gigabyte GA-X58A-UD9: parametry a příslu
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Funkce a vlastnosti
Gigabyte GA-X58A-UD9: Základní deska
Gigabyte GA-X58A-UD9: Deska a čipy pod drobnohledem
Gigabyte GA-X58A-UD9: Testovací sestava a testy
Gigabyte GA-X58A-UD9: BIOS
Gigabyte GA-X58A-UD9: Provozní vlastnosti a OC
Gigabyte GA-X58A-UD9: Závěr a hodnocení

 

  • Gigabyte GA-X58A-UD9: Základní deska

Gigabyte GA-X58A UD9 dorazila do naší redakce ještě jako horká novinka z výroby. Rozměrově je to veliká deska, o čemž jsme už mluvili. Sedm PCIe slotů se muselo někde osadit a to si vybralo svou daň na "délce" desky. Ta je delší oproti klasickému Full-ATX návrhu o rovné čtyři centimetry. Provedení je zcela typické pro modrý Gigabyte. Světle modrá laděná s bílou působí nadmíru dobře. Chlazení je z veliké části převzato z předchozích sérií, a to není vůbec špatné. Mosfety a napájecí části jsou chlazeny již nám dobře známými pasivními chladiči. Vodní blok na severním můstku je již staršího návrhu a mohli jsme na něj narazit na prvních sériích založených na X58. Jelikož zde máme fyzicky přítomné dva můstkové řadiče nForce 200, které značně topí, tak bylo zapotřebí přinést pro model "UD9" lepší chladič. Výrobce si nechal navrhnout zcela nový a nádherný chladič pro jižní můstek.

Použité součástky jsou kvalitní a rozhodně se za svou přítomnost nemusejí stydět a to ani na nejdražší základní desce planety. Kondenzátory, odpory, řídicí čipy a další "napěťově" součástky jsou zvoleny důkladně. Nejsou sice, až tak extrémně kvalitní jako ty, co používá Asus na své nejvyšší desky, přesto jsou plně dostačující a nemáme si tedy nač stěžovat. Nejvyšší produkt od modrého výrobce se tedy drží zajetých kolejí, které preferuje výrobce a musíme opět počítat s dostatečnou kvalitou a výdrží. Layout je zcela jasně primárně uzpůsoben vysokému taktování za použití nekonvečních metod. Nezdržujme tedy a pojďme si to dopodrobna rozepsat.

Deska je mířena pouze pro extrémní "taktovače" a "požitkáře". Přesto si tento produkt do své sestavy pořídí hodně malé procento vyznavačů high-endu. Tento bezchybný produkt je holt jednak extrémně drahý a také extrémně "přeplácaný". Využitelnost tedy nenalezne u každého. Veliké rozměry a připravenost pro extrémní hardware pro hráče a ladiče nemusí každého zaujmout.

Zadní konektory jsou na Gigabyte opět královsky vybavené. Dostatek USB a dalších konektorů jsou pro high-end model nutností a výrobce si toho byl plně vědom. Zleva následuje: Dvojce PS2 konektorů, Coaxial S/PDIF-Out, Optical S/PDIF-Out, tlačítko Clear CMOS, Firewire, USB a eSATA,Mini USB + USB + eSATA, LAN konektor,2x USB 2.0, LAN konektor a 2x USB 3.0 a Audio konektory. Když si porovnáme tento "layout" oproti tomu na minule testované "UD7" nenalézáme žádný rozdíl a můžeme konstatovat, že se zde provedení vůči levnější sestřičce absolutně nezměnilo.

Největší chloubou celé desky jsou její PEG sloty. Sedmice slotů se dělí celkově o šedesát čtyři linek, které jsou vyvedeny a řízeny dvojicí můstku nForce 200. Hodně obstojné číslo, když si vezmeme, že non-nForce 200 desky mají z čipové sady zpřístupněno pouze čtyřicet dva linek. Sloty jsou novějšího návrhu a disponují "zacvakávacími" zámky.

Jak jsme již podotkli, tak chlazení je "vyšperkováno" do nejmenšího detailu. Na jižním můstku se nám uvelebil nezvykle veliký chladič s futuristickým vzhledem, který mírně připomíná kapotu sportovního automobilu. Ten je vyroben z neznámé slitiny, která působí hodně "laciným" dojmem, ale nenechali jsme se zmást. Teploty odvádí nadmíru skvěle a pevnost je také dostačující, takže i při méně šetrném zacházení nehrozí, že by se vám povedlo tento chladič "zdevastovat". Připevněný je čtveřicí "zacvakávacích", plastových kolíků , se kterými se nepracuje zrovna nejlépe ale budiž ... Těmi je připevněné kompletně celé chlazení, které něco váží. Pokládáme si otázku, proč Gigabyte nemohl chlazení raději uchytit klasickými šroubky s pružinkami. Pod chladičem se ukrývá řadič Marvell 9128, který již znáte. Dále jeden můstek nForce 200, a můstek ICH10R. Již tedy chápete, proč výrobce zvolil takto rozměrný typ chlazení? My ano.

Napájecí soustavu procesoru již dokonale znáte, takže již ji nebudeme věnovat další místo v článku. Zalité cívky obsahují feritové jádro, které je vhodné pro snížení teplot a tím pádem i ztráty energie. Díky použití těchto důmyslných cívek, není zapotřebí je pasivně či aktivně ochlazovat. Výrobce se chlubí, že tento druh napájení je schopný za extrémních podmínek dodat procesoru až neuvěřitelných 1500W! Tomu nemůžeme zcela věřit a později si probereme proč. Přesto je tato technologie velice vydařená a zvládne dodávat nadměrné přísuny energie kterémukoliv procesoru. Malý černý čip hned nad paticí je hlavní řídicí čip šetřící technologie D.E.S. Jeho úkolem je vypínat nepotřebné fáze procesoru.

Jelikož jsme na X58 platformě, tak zde nalezneme šestici slotů pro operační paměti. Ty fungují v tříkanálovém módu a maximální frekvence, kterou výrobce pro ně uvádí ve specifikacích, činí 2200MHz. Samozřejmě, že zde rozjedete i rychlejší moduly, jen za ty již plně Gigabyte neručí. Paměti jsou napájeny dvěma fázemi, které se dělí pro každý slot. V případě že osadíte trojici DDR3, tak se budou dělit o jednu fází. Při osazení šestice pamětí, připadají dvě fáze na všechny modulů. Napájení je samozřejmě analogového rázu.

Deska má celkem deset SATA portů. Čtveřice bílých je vyvedena z řadiče Marvell 9128. Zbylých šest modrých je spravováno ICH můstkem a podporují maximálně starší rozhraní Sata 2. Ptáte se, kam se poděli zbylé dva Sata porty, které udává výrobce ve specifikacích? To jsme vám již přeci prozradili, naleznete je na eSATA bracketu. IDE konektor je zde přítomen a to dokonce v "natočeném" provedení, což nemálo kdo ocení. Nechybí zde ani Debug display pro zjišťování komplikací s deskou.

Zadní strana neobsahuje nic zajímavého. Z napájecí kaskády zde vyčuhují "švábi", které díky jejich nízkému profilu pouze velice těžko "urvete". Poškození neopatrným zacházením, tedy v žádném případě nehrozí. Patice je již standardně od společnosti Lotes.


Jestli vám nestačí si základní desku prohlédnout skrze snímky, natočili jsme pro vás i jedno šesti minutové video, ve kterém pozvolna odhalujeme všechny krásy tohoto produktu. Teď si popíšeme osazené součástky a něco málo dalších rysů této královské "základovky".



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 107x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 99x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 805x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1143x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1457x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1309x
Komentářů: 6