Strana 7 z 10
- Gigabyte GA-X58A-UD9: Testovací sestava a testy
Základní desku Gigabyte X58A-UD9 jsme otestovali za pomocí dvou procesorů. Pro otestování výkonu a spotřeby jsme použili procesor Core i7 920 v revizi D0. Testy taktovacích schopností, jsme provedli na totožném procesoru, a jelikož je tato deska exklusivně připravená pro šesti-jádrové čipy, tak jsme OC potenciál zjistili i za pomoci nejvýkonnějšího procesoru světa - Core i7 980X v ES provedení. Procesory jsme chladili osvědčeným chladičem od veleznámé společnosti Noctua. Model NH-U12P v SE2 edici jsme doplnili dvěma tichými ventilátory značky Xilence o průměru 120mm. Operační paměti nám posloužili Corsair Dominator, na frekvenci 1600MHz s CL8 latencemi. Použili jsme tři moduly o celkové kapacitě 6GB(3x2GB). Jelikož desky vzájemně mezi sebou porovnáváme, tedy alespoň ve výkonu a spotřebě, jsme nuceni zvolit opět stejnou grafickou kartu. Do naší sestavy se tedy opět zatoulal vysoce vydařený ATI Radeon HD 5850 s 1GB rychlých pamětí standardu GDDR5. Grafickou kartu pro účel testu provozujeme v nepřetaktovaném stavu. Pevný disk jsme použili jeden. Byl značky Seagate s 500GB paměti a 32MB cache. Jelikož se nám základní deska nevlezla do testovací skříně, museli jsme ji otestovat na stole. Z tohoto důvodu jsme sáhli po jiném zdroji, který byl od stejného výrobce jako HX1000. Sestava byla napájena zdrojem Corsair s výbornými parametry a výkonem 850W.
Testování proběhlo pod operačním systémem Windows 7 Ultimate v 64bit verzi. A to na čistém operačním systému, který ihned po nainstalování byl doplněn testovacími programy a hrami. Testovací konfigurace vypadá následovně.
Ano je to neustále o tom samém. Naměřené výsledky se zcela neliší a jsou totožné. Testovat výkon základní desky není nic zábavného a nemáte z toho tak dobré pocity jako při testování výkonu grafické karty. Stejné čipsety prostě nemůžou podávat nějak extrémně rozdílný výkon a tím pádem není testování výkonu, až tak zábavné. Čemuž se, ale nemůžeme divit, když procházíme neustále stejné lokace a dosahujeme stejných FPS. Porovnávat si naměřené rozdíly v rámci tří procent je přitažené za vlasy. Už jen kvůli tomu, že ty rozdíly jsou v drtivé většině případů pouhé odchylky při měření, kterým je nemožné se úplně vyhnout.
Přesto v aplikacích si Gigabyte GA-X58A-UD9 obhájila své jméno a drží se na tom dobře. Výkonnostně sice nepředbíhá o závratný skok žádnou konkurenci, ale s tím je počítáno. Stejných výsledků jsme dosáhli i v herních podmínkách a naměřené rozdíly, se nijak zásadně neliší. Výkon odpovídá udanému spektru, do kterého je produkt řazen a zcela jistě budete s Gigabyte X58A-UD9 v oblasti výkonu nadmíru spokojeni. Zvláště, když využijete možnosti zapojení čtveřice grafických akcelerátorů v plném počtu linek.
|